PUTIN U POSETI PEKINGU: Sveobuhvatno i strateško partnerstvo Rusije i Kine
Foto: Rojters

Istorijski dogovori

PUTIN U POSETI PEKINGU: Sveobuhvatno i strateško partnerstvo Rusije i Kine

Planeta -

PEKING - Rusija i Kina će proširiti upotrebu nacionalnih valuta u međusobnim transakcijama radi smanjenja zavisnosti od spoljnih faktora, izjavio je danas predsednik Rusije Vladimir Putin u Pekingu.

"Radi smanjenja zavisnosti od spoljnih faktora mi proširujemo upotrebu nacionalnih valuta u međusobnim plaćanjima. Udeo ruske rublje u takvim plaćanjima je tri odsto, dok je kineskog juana mnogo veći - devet odsto. Pritom, poslednji pokazatelji treba osetno da porastu nakon otvaranja obračunskog centra za transakcije sa juanom u Rusiji“, izjavio je ruski predsednik na kraju rusko-kineskih razgovora.

Nakon razgovora strane su potpisale solidan paket sporazuma koji se tiču raznih aspekata saradnje: od kosmosa i energetike do turizma i isporuke žita Kini, prenosi Sputnjik.

Predsednik Rusije je saopštio da je razgovarao sa kineskim kolegom o zajedničkim naporima u borbi protiv međunarodnog terorizma, o Siriji i o nuklearnom problemu Severne Koreje.

Foto: Rojters
Foto: Rojters

„Razgovarali smo o poslednjim akcijama u rešavanju najvažnijih svetskih i regionalnih problema, zajedničkim naporima u borbi protiv međunarodnog terorizma, jačanju bezbednosti u Pacifičkom regionu, osiguranju nenuklearnog statusa Korejskog poluostrva“, rekao je Putin.

On je dodao da su među zajedničkim spoljnopolitičkim zadacima pomaganje u rešavanju sirijske krize i podrška miru i stabilnosti u Južnokineskom moru i u Centralnoj Aziji.

Ruski predsednik je saopštio da su se Moskva i Peking dogovorili o saradnji i po pitanju razvoja nuklearne energije u trećim zemljama.

„Razvija se saradnja u sferi korišćenja nuklearne energije u mirnodopske svrhe. Radimo na tome da do 2018. godine u Tjangvanskoj nuklearnoj centrali prorade još dva energetska bloka koja su izgrađena po ruskim tehnologijama. Dogovaramo se da aktivnije radimo i na tržištima trećih zemalja“, rekao je Putin.

Putin je naglasio da je Kina vodeći trgovinski partner Rusije. U 2015. godini trgovinski obrt dve zemlje iznosio je 63,5 milijardi dolara.

Foto: Rojters
Foto: Rojters

Pozitivna dinamika se može videti i početkom 2016. godine, naveo je ruski predsednik.

Prema Putinovim rečima, energetika ostaje lokomotiva poslovne saradnje dve zemlje.

„Rusija povećava obime isporuka preko rusko-kineskog gasovoda, nastavlja se realizacija projekata izgradnje rafinerije nafte ’Tjanczinski‘, strogo i po planu se gradi gasovod ’Sila Sibira‘ koji treba da proradi punom snagom 2020. godine. U toku je usaglašavanje uslova za isporuku ruskog gasa zapadnom trasom u Kinu“, rekao je Putin.

Kineski partneri povećavaju svoje učešće u „Jamalu“, najvećem ruskom projektu za proizvodnju tečnog gasa, dodao je predsednik Rusije.

Rusija i Kina će do kraja godine usaglasiti i pitanja o izgradnji brze pruge Moskva-Kazanj.

Foto: Rojters
Foto: Rojters

Prema rečima ruskog predsednika, radi se o transevropskoj magistrali koja treba da unapredi saobraćaj na ogromnom kontinentu.

Kineski predsednik je pozvao ruskog predsednika na samit G20 koji se na jesen održava u Kini, preneo je Sputnjik.

„Ruska strana će pružiti neophodnu podršku kineskim prijateljima tokom njihovog predsedavanja grupom ’dvadeset‘ i u pripremi samita ’dvadesetorice", koji će biti održan 4. i 5. septembra u Handžou, pošto smo mi već predsedavali tom organizacijom. Znamo da kineski partneri veoma ozbiljno prilaze pripremi tog događaja“, rekao je ruski predsednik.

Si: Kina protiv jednostrane politike sankcija

Kina se protivi upotrebi sile, pretnji silom, lakom uvođenju sankcija i primeni jednostranih akcija bez saglasnosti zainteresovanih strana, izjavio je predsednik Kine Si Đinping nakon razgovora sa ruskim liderom Vladimirom Putinom koji boravi u poseti Kini.

Foto: Rojters

"Ja i gospodin Putin smatramo da Kina i Rusija, kao stalne članice Saveta bezbednosti UN i konstruktivne snage osiguranja regionalne i međunarodne bezbednosti i stabilnosti, treba odlučno da se pridržavaju ciljeva i principa Povelje UN, glavnih normi međunarodnog prava, kako bi se osigurale globalna strateška ravnoteža i stabilnost i čvrsto branila međunarodna pravičnost“, rekao je Si Đinping, prenosi Sputnjik.

„Uvek se zalažemo za političko rešavanje međudržavnih sporova i aktuelnih regionalnih problema putem prijateljskih konsultacija i mirnih pregovora“, izjavio je on.

Putin je u Peking stigao u petak iz Taškenta, prestonice Uzbekistana, gde je održan samit Organizacije za Šangajsku saradnju.

Kremlj se nada da će poseta ruskog lidera Kini biti sadržajna i produktivna, a dve strane planiraju da potpišu više desetina sporazuma.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track