KAKO IH SAMO NIJE SRAMOTA: Banjalučanin (34) uhapšen zbog neplaćanja alimentacije!
Foto: Profimedia

OBRAČUN SA NESAVESNIM RODITELJIMA

KAKO IH SAMO NIJE SRAMOTA: Banjalučanin (34) uhapšen zbog neplaćanja alimentacije!

Bosna i Hercegovina -
Oko 80 do 90 odsto roditelja, među kojima ima i majki, ne plaća alimentaciju. Procedure u vezi sa naplatom su jako spore i neažurne

BANJALUKA - Osnovni sud u Banjaluci krenuo je da se obračunava sa roditeljima koji izbegavaju plaćanje alimentacije za svoje dete, a u petak je jedan otac završio sa lisicama na rukama.

Naime, po nalogu suda banjalučka policija uhapsila je D.T. (34) iz ovog grada, a zatim je predat pripadnicima Okružnog centra Sudske policije u ovom gradu. U ovom sudu u petak nisu mogli da kažu da li su i koliko ovakvi slučajevi česti, kao ni da li će s ovom praksom da nastave u narednom periodu. Ipak, kako su nam u petak rekli u Udruženju samohranih roditelja "Ponos" iz Banjaluke, koji su vest primili sa zadovoljstvom, reč je o prvom ovakvom slučaju u poslednjih nekoliko godina koji bi u narednom periodu trebalo da postane reper za one koji izbjegavaju ovu zakonsku obavezu.

Prema rečima Radmile Mirnić, predsednika ovog udruženja, roditelji koji su bili u obavezi plaćanja su na razne načine izbegavali obavezu i zloupotrebljavali zakon.

"Glavni izgovor koji daju je da ne žele da daju novac drugom roditelju da ga troši. S druge strane, pojedini očevi namerno prijavljuju minimalna primanja kako ne bi plaćali alimentaciju", kaže ona.

Prema njenim rečima, alimentacija je zakonsko pravo deteta na izdržavanje od drugog roditelja koji s njim ne živi i njegova obaveza je da je plaća. Ona je podsetila da je ombudsman za decu jasno naglasio kako je neplaćanje alimentacije ekonomski vid zlostavljanja dece i da spada pod krivičnu odgovornost.

"Oko 80 do 90 odsto roditelja, među kojima ima i majki, ne plaća alimentaciju. Procedure u vezi sa naplatom su jako spore i neažurne. Najbolje bi bilo kada bi se ovo rešavalo prinudnom naplatom i tamo gde postoje mogućnosti i način administrativnom zabranom i nalogom o pljenidbi. Zakonski je to moguće i on je lepo propisan, ali se sudovi uglavnom drže porodičnog zakona koji nije jedini", kazala je Mirnićeva.(Nezavisne novine)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track