(KURIR TV) POVREDE SKINULE KRUNU KRALJICAMA: Srbija poražena od Letonije, ništa od medalje i Svetskog prvenstva

meč ISTINE

Ženska košarkaša reprezentacija Srbije poražena je od Letonije 75:70 (12:24, 20:10, 19:19, 19:22) čime je izgubila šansu da se plasmanom u četvrtfinale Evropskog prvenstva u Češkoj na kojem branila zlatnu medalju, bori i za odlazak na naredno Svetsko prvenstvo.

Tim koji je bio oslabljen povredama Sonje Petrović, Ane Dabović i Jelene Milovanović, nije uspeo da nađe snage i samo 24 časa posle pobede nad Slovenijom savlada Letoniju i plasira se u četvrtfinale.

U prvoj četvrtini, iako bez najbolje igračice Babkine, Letonija je napravila dvocifrenu prednost (14:4), a uz slabu igru u oba pravca, glavobolju selektoru Karadžiću stvorile su rivalka Stemberga (ubacila 11 poena) i tri lične greške Jelene Milovanović. Srbija u prvih deset minuta gotovo da nije igrala, tako da je na prvi odmor otišla sa 12 poena minusa 12:24.

Druga četvrtina počela je nešto bolje, pošto smo trojkom saše Čađo i lakim poenima Tamare Radočaj napravili prvu mini seriju od 5:0, na koju je rival odgovorio istom merom. Igralo se poen po poen, pa je pet minuta pre poluvremena bilo 31:24 za Letoniju. U drugih deset minuta delovali smo mnogo čvršće i odlučnije, propustili nekoliko prilika da se potpuno vratimo u utakmicu, a nešto više od minuta pre poluvremena posle koša Ane Dabović bilo je 34:32. Tim rezultatom otišlo se na odmor.

U 23. minutu posle poena Tine Jovanović Srbija je prvi put povela (35:34), ali su Letonke brzo uzvratile i sa dve vezane trojke vratile prednost na svoju stranu (44:41) u 26. minutu. Karadžić je zbog povreda i problema sa faulovima (ćetiri su imale Milovanović i Tina Jovanović) mnogo menjao, ali naš tim nije uspevao da uđe u ritam, kojim bi preokrenuo tok meča.

Letonke su se odlepile na 48:41, ali tada je na scenu stupila Tamara Radočaj i sa osam uzastopnih poena izjednačila na 51:51. Ipak u poslednji kvartal Letonke su ušle sa košem prednosti 53:51.

Na startu poslednje deonice rivalke Srbije povele su 58:53 pa je selektor Karadžić morao da reaguje minutom odmora. Na polovini poslednje četvrtine Crvendakić je pogodila trojku i primakla Srbiju na 65:60. Prišli smo posle poena Sonje Petrović i na minus dva 65:63, ali je trojka Krastine nešto više od minut pre kraja (66:72) prelomila meč.

Najefikasnije u našemtimu bile su Tamara Radočaj sa 14 i Sonja Petrović, koja je ubacila 10 poena.

Četvrta četvrtina

40. minut 70:75 - Kraj meča

40 minut 68:72 - Milovanović je pogodila dva penala

39. minut 66:72 - Trojka Krastine

39. minut 66:69 - Trojka Ane Dabović

38. minut 63:65 - Koš Sonje Pretrović

35. minut 60:65 - Trojka Crvendakić, Srbija je i dalje u igri

32. minut 53:58 - Letonke opet beže na plus pet

30. minut 51:53 - Čeka nas paklenih deset minuta

30. minut 51:49 - Druga uzastopna trojka za Radočaj

29. minut 48:48 - Trojka Tamare Radočaj, a tim i njena dvojka

26. minut 41:44 - Velika borba na terenu, Letonke sa dve vezane trojke opet vode

23. minut 35:34 - Posle poena Tine Jovanović Srbija prvi put vodi

Treća četvrtina

20. minut 32:34 - Srbija je odlično odigrala drugu deonicu

19. minut 32:34 - Srbija se probudila, Ana Dabović je počela da pogađa i sve je mnogo bolje

16. minut 26:31 - Vezali smo nekoliko poena, a posle ulaza Ane Dabović klupa Letonije je zatražila minut odmora

13. minut 19:27 - Trojkom saše Čađo i zicerom tamare Radočaj, uspeli smo da napravimo prvu seriju

Druga četvrtina

10. minut 12:24 - Tim Srbije deluje uspavano, na momente i bez potrebne koncentracije

7. minut 8:21 - Naša reprezentacija ne liči na sebe. Uz loš napad, brinu i tri faula Jelene Milovanović

5. minut 4:14 - Igra našeg tiam za sada je nepovezana u oba parvca

4. minut 2:9 - Srbija je loše počela, a selektor Karadžić je zahtevao da odbrana bude agresivnija

2. minut 2:6 - Srbija je lošije krenula, a Babkina već posle dva minuta zbog povrede ide na klupu. Radi se o najboljem igraču Letonki

Prva četvrtina

Izabranice selektora Stevana Karadžića su zauzele drugo mesto u grupi C, dok je Letonija bila treća u grupi D. Letonke su ostvarile jednu pobedu, i to protiv Crne Gore sa 76:55, dok su poražene od Rusije (71:59) i Belgije (62:58).

Srbija i Letonija će međusobno igrati na trećem uzastopnom Evropskom prvenstvu. U Francuskoj 2013. godine u prvoj fazi Srbija je slavila rezultatom 62:56, a dve godine kasnije u Mađarskoj, takođe u prvoj fazi, sa 76:60. Poslednji međusobni duel odigran je pre samo tri nedelje. Na pripremnom turniru u Češkoj Srbija je slavila sa 69:61.

Ono što može da raduje pred ovaj duel jeste činjenica da je Letonija najnepreciznija ekipa na šampionatu sa 33.9 odsto šuta iz igre (Srbija 38.4%). Letonke su u dosadašnjem delu prvenstva posebno podbacile u šutu za tri poena - 28.6% (Srbija 32.2%). Za dva poena Srbija šutira 41.5%, a Letonija 37.2%.