(VIDEO) POVRATAK ŠAMPIONA NA PRVO MESTO ABA LIGE: Crvena zvezda pokorila Bar pred gostovanje Fenerbahčeu

Sedma uzastopna pobeda u regionalnoj ligi

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Mornar u Baru i probili se na vrh tabele ABA lige posle 12. kola - 82:74 (19:29, 28:15, 19:12, 16:18).

Crveno-beli su iskoristili jučerašnji poraz dosadašnjeg lidera Budućnosti u Zadru, izjednačili se sa njom po broju bodova, ali šampion ima bolju koš-razliku, pa je zaposeo prvo mesto.

Zvezda i Budućnost imaju učinak 10-2, a crveno-belima je ovo sedma uzastopna pobeda u ABA ligi.

Timu Dušana Alimpijevića ovo je druga od ukupno četiri stanica u roku od sedam dana. Posle osvajanja Valensije i Bara, crveno-belima predstoje evroligaški ispiti protiv šampiona Evrope Fenerbahčea u Istanbulu u utorak i dva dana kasnije protiv Panatinaikosa u Beogradu.

Mornar je mnogo bolje počeo večerašnji meč. Domaći košarkaši nisu mogli da promaše šut iz igre u prvoj četvrtini. Tako su već u osmom minutu imali ubedljivih 25:12.

Međutim, Zvezda se probudila u drugoj deonici i napravila preokret. Trojkom Feldina u finišu prvog poluvremena povela je 44:42.

Od tada su crveno-beli imali apsolutnu kontrolu nad igrom. Brzo su u drugom poluvremenu stekli dvocifrenu prednost, a sve što je Mornar uspeo je da priđe na šest poena minusa. Za više od toga Barani nisu imali snage protiv šampiona.

Stefan Janković i Džejms Feldin bili su najefikasniji sa 18 poena, Tejlor Ročesti dodao je 12, uz šest asistencija, a dvocifren je bio i Dejan Davidovac - deset poena.

Kod Mornara prednjačili su Luković sa 18 poena i Amerikanci Nidam sa 15 i Reli-Ros sa 14.

Mornar je na devetom mestu sa učinkom 5-7-

Četvrta četvrtina - 74:82:

38. minut - 72:81 - Nidam je promašio trojku, kojom je mogao da dovede Mornar na samo tri poena zaostatka, a u nastavku su košarkaši Zvezda iz četiri pokušaja pogodili tri slobodna bacanja i odbili napad domaćina.

37. minut - 70:75 - Trojka Nidama.

33. minut - 62:68 - Mornar poenima Mugoše i Lukovića prilazi na šest poena.

Trener Zvezde Dušan Alimpijević pružio je priliku pojačanju iz Mege Dilanu Enisu da debituje.

Treća četvrtina - 56:66:

30. minut - 56:66 - Treća deonica završava se poenima Jankovića, pa Zvezda pred poslednju četvrtinu ima deset poena prednosti.

27. minut - 48:60 - Još jedno zakucavanje Davidovca.

26. minut - 46:56 - Navijači Zvezde sada prave šou na tribini.

25. minut - 45:56 - Treća trojka Feldina za "plus 11".

22. minut - 44:51 - Feldin i Davidovac uvećavaju Zvezdinu prednost.

Druga četvrtina - 44:47:

20. minut - 44:47 - Van linije 6.75 pogađa i Janković.

19. minut - 42:44 - Veliki preokret! Trojkom Feldina Zvezda je povela.

18. minut - 42:41 - Serija Zvezde 6:0 - Janković - Ročesti - Janković!

16. minut - 38:33 - Kakvo zakucavanje Jankovića!

16. minut - 38:31 - Igra se veoma brza košarka... Luković pogađa oba bacanja.

15. minut - 36:31 - Kakva rampa Relija-Rosa! Digao je publiku na noge! Odmah zatim blokada i Lukovića.

13. minut - 34:27 - "Alej up" domaćih igrača. Nidam beleži šestu asistenciju, Luković zakucavanje.

12. minut - 32:27 - Zvezda mnogo bolje otvara drugu deonicu i prilazi na pet poena zaostatka. U ovom periodu Lesor je uknjižio dve blokade.

Prva četvrtina - 27:19:

10. minut - 29:19 - Trojka Lazića, ali četvrtina se završava poenima Reli-Rosa.

9. minut - 25:16 - Poenima Davidovca i Bjelice sa linije penala prekinut je niz domaćina.

8. minut - 25:12 - Trojku pogađa i Reli-Ros.

7. minut - 22:12 - Trojka Nidama, pa Bakić krade loptu i poentira za plus deset.

6. minut - 17:12 - Dušanu Alimpijeviću se nikako ne sviđa odbrana njegovog tima, pa je pozvao tajm-aut.

5. minut - 11:8 - Trojka Feldina.

4. minut - 9:5 - Ročesti prekida seriju Mornara (7:0), daje koš pod faulom i realizuje slobodno bacanje. On je dao svih pet poena za Zvezdu.

4. minut - 9:2 - Serija domaćina, Luković dominira, pored poena "zalepio" je "bananu" Feldinu.

1. minut - 2:2 - Počelo je poenima Lukovića, uzvratio je Ročesti.

Crveno-beli su u seriji od šest pobeda u regionalnom takmičenju, a toj seriji pridodali su i tri vezana trijumfa u Evroligi.

U slučaju pobede u današnjem meču šampion će se na vrhu tabele izjednačiti sa ekipom Budućnosti, koja ima učinak 10-2.

Mornar je u prethodnih 11 utakmica zabeležio pet pobeda.

Crveno-beli su u Bar stigli na krilima uspeha u Valensiji, a posle duela sa Mornarom očekuju ih dve evrolišake utakmice, u utorak sa Fenerbahčeom u Istanbulu i dva dana kasnije sa Panatinaikosom u Beogradu. Dakle, za nedelju dana odigraće čak četiri meča.

"I pre početka ove mini turneje od tri gostovanja i pre pobede nad Valensijom, utakmicu sa Mornarom obeležio sam kao izuzetno važnu. Svesni smo značaja duela i to na gostovanju u borbi za poziciju i prednost domaćeg terena. Zato utakmici sa Mornarom, dobrim timom pristupamo sa najvećim oprezom. To je ekipa u kojoj se ističe nekoliko igrača: Nidam, Mićović, Luković, Vranješ... Svakoga mogu da poremete ukoliko nespreman dočeka tu utakmicu. Ova liga pokazuje da morate da dajete maksimum u svakoj utakmici jer, to je i dosadašnji tok takmičenja pokazao, svako svakoga može da pobedi. Mi u ovaj važan meč ulazimo nakon teškog puta i praktično bez treninga, ali nadam se da ćemo biti na visini zadatka i pobediti", rekao je trener Zvezde Dušan Alimpijević,

Milko Bjelica ekipu Mornara smatra veoma nezgodnom.

"Ekipa Mornara u kojoj se po mom mišljenju ističu Nidam i Vranješ, je izuzetno neugodna, posebno na svom terenu. Ovo je jako važna utakmica sa nas. I pored toga što smo igrali evroligašku utakmicu u Valensiji, ispratili smo i rezultat utakmice u Zadru gde je domaći tim pobedio Budućnost i tu vidimo našu šansu da se na tabeli približimo ekipi iz Podgorice. Sigurno da postoji umor kod nas nakon posle ovog teškog putovanja, ali očekujem da potpuno spremni dočekamo meč u Baru", rekao je Bjelica.

Zvezda je dobila sva tri duela sa Mornarom prošle i ove sezone.