(VIDEO) USPELA GENERALNA PROBA: Srbija u spektakularnom meču u Banjaluci savladala Sloveniju

Poslednja provera Orlova pred Evropsko prvenstvo

Košarkaši Srbije odigrali su poslednju pripremnu utakmicu uoči početka Evropskog prvenstva

Košarkaška reprezentacija Srbije savladala je Sloveniju nakon produžetka 95:88 (15:22, 23:20, 28:20, 18:22, 11:4) u generalnoj probi uoči starta Evropskog prvenstva. Posle 40 minuta bilo je 84:84.

Srbija i Slovenija su odigrali utakmicu u spektakularnoj atmosferi u hali "Borik" u Banjaluci. Meču je prisustvovalo više od 4.000 gledalaca.

Miloš Teodosić je bio najefikasniji u timu Srbije sa 20 poena, Miroslav Raduljica i Nemanja Bjelica su postigli po 16. U timu Slovenije Jaka Blažič je bio najefikasniji sa 18 poena, dok je Zoran Dragić postigao 14.

Izabranici Aleksandra Đorđevića su tim Slovenije savladali i dva dana ranije sa 79:70 u utakmici odigranoj u Ljubljani.

Reprezentacija Slovenije vrlo motivisano ušla je u duel i od starta stavila do znanja Srbiji da ozbiljno i takmičarski shvata utakmicu.

Odbrana srpskog tima nije bilo na prepoznatljivom nivou na početku susreta, pa su Slovenci lako dolazili do poena i početkom druge četvrtine stekli 14 poena razlike.

Srbija je ipak do kraja poluvremena uhvatila rezultatski priključak, te je na odmor otišla sa četiri poena minusa.

U nastavku srpska selekcija je zaigrala dosta bolje, u napadu je sjajno funkcionisao tandem Teodosić-Raduljica, i ubrzo je uspela da preokrene rezultat.

U neizvesnom finišu Slovenija je imala šut za pobedu, ali je Zagorac promašio za tri poena i otišlo u produžetke, u kojima je Srbija ipak slomila otpor "žilavog" protivnika.

Košarkaši Srbije su pre utakmice bili na prijemu kod predsednika Republike Srpske Milorada Dodika, koji je izabranicima Aleksandra Djorđevića poželeo mnogo uspeha na predstojećem Evropskom prvenstvu.

Srbija prvu utakmicu na Evrobasketu igra naredne subote protiv Španije od 18 časova u Berlinu. Pored Srbije i Španije, u Grupi B koja će se igrati u Berlinu, još su Island, Italija, Nemačka i Turska.

Selektor Aleksandar Đorđević će u narednim danima odlučiti koja dva igrača su višak, odnosno kojih 12 košarkaša će ići na Evropsko prvenstvo. U ovom meču nisu igrali Nikola Milutinov i Vladimir Štimac.

Srbija je u pripremnom periodu odigrala devet zvaničnih utakmica, uz samo jedan poraz i to u Francuskoj od domaćina.

Ovog puta "Orlovi" dočekuju rivala u Banjaluci, čime su želeli da izraze zahvalnost navijačima iz Republike Srpske na velikoj podršci.

Košarka, Srbija, Slovenija, Foto:Kurir sport

1. ČETVRTINA

Kao što je i bilo očekivano, s obzirom da su sve karte bile rasprodate danima unapred, hala Borik u Banjaluci kapaciteta oko 4.000 mesta, je prepuna.

Srbija je utakmicu počela sa petorkom Teodosić, Milosavljević, Dangubić, Bjelica, Kuzmić.

Razigrao se na startu meča Ognjen Kuzmić, momak rođen u Doboju. Slovenci su sa dve trojke, od kojih je jedna Klobučara, stigli do prednosti 9:8 u 6. minutu.

Sa četiri vezana poena Alen Omić je Sloveniji doneo prednost 13:9 u 7. minutu. Na drugoj strani, Srbiji ne ide u napadu na početku meča.

Posle poena Zagorca za 15:9 selektor Srbije Saša Đorđević zatražio je minut odmora.

Srbija je bez poena više od dva minuta, a Slovenija pravi seriju 8:0 u finišu prve četvrtine za 17:9.

Seriju gostiju prekida Teodosić sa linije slobodnih bacanja - 11:17, a kapiten Srbije trojkom 75 sekundi pre isteka četvrtine smanjuje rezultat na 14:17. Bio je ovo Teov sedmi poen.

Drugom trojkom u meču Jaka Klobučar povećava prednost Slovenije na 20:14.

Na isteku prvih deset minuta rezultat je 15:22.

Srbija, Slovenija, Banjaluka, košarka, Foto: Kurirsport

2. ČETVRTINA

Slovenija sjajno šutira za tri poena. Prepelič postiže petu trojku za Sloveniju, a gosti na startu drugog perioda vode 25:15, što je prva dvocifrena prednost.

Omić je nerešiva enigma za centre Srbije, sa nova četiri vezana poena doneo je gostima najveću prednost 31:17 u 14. minutu.

Jedan dobra akcija u napadu, Bogdanović je pogodio uz prekršaj, smanjio na 19:31, a potom Kuzmić uhvatio loptu u napadu i postigao dva poena za 21:31.

Bogdan Bogdanović, koji zbog povrede leđa nije igrao u nekoliko prethodnih utakmica, uneo je živost u napadu Srbije, a Bjelica koristi njegove asistencije za smanjenje rezultata na 25:33.

Kalinić je u kontri Slovenije lupio bananu Jaki Blažiču, ali su mu sudije dosudile prekršaj, što je njegov četvrti prekršaj.

Zbog ove odluke sudija oštro su reagovali sa klupe Srbije, selektor Saša Đorđević je ušao na teren i protestvovao, pa je zaradio tehničku grešku.

Nemanja Nedović je prvom trojkom, posle asistencije Bogdanovića pogodio za 31:38 tačno tri minuta pre kraja druge četvrtine.

Tajm-aut selektora Slovenije Jurija Zdovca urodio je plodom jer je Slovenija napravila dve kontre preko Jake Blažiča i povela 42:31. Bio je to signal da Đorđević zove tajm-aut.

Košarka, Srbija, Slovenija, Novak Đoković Foto: Printskrin

Srbija je sjajno finiširala drugu četvrtinu i serijom 7:0 stigla do 38:42, što je i konačan rezultat posle 20 minuta.

Slovenija je vodila tokom većeg dela prvog poluvremena, iskoristili su sjajnu tranziciju i šut za tri poena.

3. ČETVRTINA

Srbija je uspela da uhvati priključak, razigrao se Raduljica, a Bjelica je posle solo prodora i poena uz prekršaj, uspeo da izjednači na 52:52 u 25. minutu.

Klemen Prepelič postiže sjajnu trojku, njegovu treću, a ukupno osmu za Sloveniju, uz prekršaj za 52:55.

Veliki preokret Srbije u finišu meča, u glavnoj ulozi bio je Zoran Erceg. Prvo je pogodio trojku za 65:62, a onda u narednom napadu i jedno od dva slobodna bacanja za 66:62 na isteku 30 minuta igre. Prethodno je prilikom trojke banjalučku publiku na noge digao Miloš Teodosić asistencijom.

4. ČETVRTINA

Sjajni Teodosić u 32. minutu postiže dva poena za 71:64, najveće vođstvo Srbije u meču.

Zoran Dragić je iskoristio kontru Slovenije za 75:73 u 35. minutu i ponovo vratio goste u igru.

Dragić i Blažić su trojkama preokrenuli rezultat ponovo u korist Slovenije - 79:78. Serija 6:0 gostiju.

Blažič još jednom trojkom donosi izjednačenje Sloveniji na 82:82 tačno dva minuta pre kraja.

Omić je na 1:13 sekundi pre kraja doneo Sloveniji prednost 84:82, a Erceg izjednačio na 61 sekundu pre kraja.

Srbija nije iskoristila napad za pobedu ili prednost, a Slovenci su takođe imali 15 sekundi za poslednji napad, ali nisu iskoristili, pa je meč ušao u produžetak.

1. PRODUŽETAK

Sjajan start Srbije u dodatnih pet minuta, serija 6:0 za tajm-aut koji zove Zdovc.

Seriju Srbije prekinuo je Prepelič sa linije penala, bio je polovičan za 90:85.

Zoran Dragić nije pogodio nijedno od dva slobodna bacanja, a Bjelica posle asistencije Raduljice nakon ofanzivnog skoka postiže dva poena za 92:85 na 90 sekundi pre kraja produžetka.