(VIDEO) MAESTRALNI CRVENO-BELI: Vilijams razbio Valensiju, Zvezda u TOP 16 Evrolige

Derbi

Košarkaši Crvene zvezde su u utakmici osmog kola Evrolige na gostovanju savladali Valensiju (77:68) i napravili odlučujuči korak ka plasmanu u TOP 16

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su u gostima Valensiju sa 77:68 (16:20, 22:21, 20:15, 15:16) u utakmici osmog kola Grupe D Evrolige. Crveno-beli su ovim trijumfom osigurali plasman u Top 16 fazu Evrolige, dok Valensija sada ima samo teoretske šanse da izbori prolaz dalje. Najistaknutiji u pobedničkoj ekipi bio je Boban Marjanović, koji je ostvario "dabl-dabl" od 18 poena i 11 skokova, dok je Markus Vilijams upisao 17 poena uz samo dve asistencije. U ekipi Valensije istakao se Bojan Dubljević sa 22 poena, a Pau Ribas sa 17.

Zvezda posle osam odigranih utakmica zauzima drugo mesto u Grupi D sa pet trijumfa i tri poraza, dok je Valensija poslednja, šesta sa dva trijumfa i šest poraza.

Prva četvrtina

Posle tri minuta igre u prvom kvartalu rezultat je 5:4 za Domaće. Koš Valensije pogodili su Dangubić i Marjanović, dok su sa druge strane pogodili Rafa Martinez za dva i Vladimir Lučić za tri poena.Polovinom prvog kvartala Valensija je u meču sa do tada mnogo rezultatskih preokreta vodila 9:8.

Posle minuta odmora valensija je ubrzala igru i posle poena Marttineza i Dubljevića povela 13:8. To je primoralo crnogorskog trenera na klupi Zvezde da zatraži minut odmora. Posle serije promašaja u kojima je i blokada Nedovića nad Lukom Mitrovićem, Dženkins je pogodio trojku, na koju je istom merom uzvratio Dubljević za 16:11.

Na nešto više od minuta pre kraja prve četvrtine Kalinić je pogodio trojku, a nešto kasnije i dvojku za seriju 7:0 i Zvezdin preokret 18:16. nalet Zvezde produžen je poenima Blažiča posle odlične asistencije Kalinića za konačnih 20:16.

Druga četvrtina

Zvezda je odlično počela drugu četvrtinu i došla do prednosti 28:20, što je nateralo Perasovića da zatraži minut odmora. Zvezda je držala prednost sa dve trojke markusa Vilijamsa, ali je i Valensija odgovorila istom merom, pa je četiri i po minuta pre poluvremena bilo 34:28.

U seriji trojki na obe strane dva minuta pre poluvremena, Zvezda je vodila 39:35, a trener Radonjić je zatražio tajm aut. Do poluvremena je bilo malo poena pa je Zvezda na odmor otišla sa plus pet 42:37.

Treća četvrtina

Šuterski obračun je nastavljen i u drugom poluvremenu, šestu trojku Valensije (iz 12. pokušaja) pogodio je Martinez, Zvezda je malo zastala na svom učinku od 7/15, pokušavajući da pre svega nastavi dominaciju pod obručima, gde je u prvih 20 minuta bila dvostruko bolja od rivala (24:12 u skokovima).

I dok je domaćin svoju šansu tražio ili šutevima sa distance ili solo-akcijama za igru raspoloženog Vladimira Lučića, crveno-beli su poentirali iz reketa, pa se poenima Mitrovića i, u dva navrata Marjanovića, došlo do 42:48, posle čega je peta Vilijamsova trojka po drugi put na meču donela devet poena prednosti Crvenoj zvezdi.

Previše se razigrao Radonjićev tim, Vilijams je počeo da poentira i iz prodora, Lazić preuzeo ulogu asistenta za gorosasnog centra, pa je posle 26 odigranih minuta semafor po prvi put pokazao dvocifrenu prednost u korist Zvezde, 47:57.

Jedini koji je Valensiju održavao u životu bio je Bojan Dubljević koji je svojom četvrtom trojkom, na tri minuta pre kraja treće deonice, prepolovio Zvezdinih "+10", koje je najpre načeo Lučić, podivši i četvrti šut za dva poena, iz isto toliko pokušaja.

Ipak, treća četvrtina okončana je sa pomenutih deset razlike, jer su posle jednog slobodnog bacanja Lazića koš domaćih pogodili najpre na prilično atraktivan način, u padu, Marjanović, a onda i posle dva sjajna driblinga u završnim trenucima i Čarls Dženkins, sa 52:62 na semaforu.

Četvrta četvrtina

Poslednjih deset minuta otpočelo je Zvezdinim pokušajima da prodorima što pre "izvedu iz bonusa" Perasovićevu ekipu, no kada se razigrao pod obručem i Krešimir Lončar, i to posle dva promašena bacanja Nemanje Dangubića, Valensija je prišla na 60:64, pa je trener gostiju morao da zatraži tajmaut a da se borba nije ni rasplamsala u poslednjoj deonici.

Zvezda ima problema sa realizacijom napada, ali ni Valensija to ne koristi najbolje, pa je prednost i dalje na strani tima iz Beograda, koji pet minuta pre kraja vodi 67:64. Dva minuta bez poena, a onda je Mitrović u kontri odvojio Zvezdu na plus pet 69:64, dva minuta i 45 sekundi pre kraja.

Blazič je tada vezao 4 poena i odvokio crveno - bele na bezbednih sedam razlike, što je bio signal da se korača ka velikoj pobedi. Do kraja ona je i ostvarena.

Tok meča

Pobeda vodi u TOP 16

Srpski tim ima četiri, a španski dve pobede i samim tim utakmica koja će početi u 21 sat veoma je važna u borbi za plasman u Top 16 fazu.

Zvezda će u slučaju trijumfa skoro sigurno obezbediti plasman dalje, a Valensiji je pobeda bitna za ostanak u igri. "Prošle godine smo sa četiri pobede otišli u Evrokup, tako da je jasno da ovaj broj trijumfa koji sada imamo nije dovoljan. Potrebno je u svakom momentu da budemo kvalitetni i jaki i da napravimo pobedu koja bi nam omogućila prolaz dalje. Ima tu raznih kalkulacija, ali iz ove perspektive, generalno, četiri pobede nam ne garantuju prolaz dalje. Ali isto tako, ukoliko zabeležimo eventualni poraz protiv Valensije, ne znači da je trka za Top 16 gotova", kazao je Radonjić.

Nedović protiv Zvezde

Vlenciabasket.com

Meč će biti dodatno zanimljiv i zbog Nemanje Nedovića. Povratnik iz NBA lige i bivši igrač Zvezde, sada je član Valensije.

Zvezdin prtljag zagubljen u Parizu

Crveno-beli su do Valensije imali još jedno naporno putovanje pošto je transfer iz Beograda preko Pariza do Španije trajao više od osam časova. Na tom putu ekspediciju crveno-belih zadesio je i peh pošto im je u glavnom gradu Francuske zagubljen prtljag pa je iz tog razloga u velikoj meri otežana organizacija treninga koji je u četvrtak održan u vreme odigravanja utakmice.

Zvezda brani + 13

Zvezda je u Beogradu protiv Španaca slavila sa 76:63. Zbog toga su i pomenutih "plus 13" (u slučaju poraza Zvezde) važni u kalkulacijama, ali bez obzira na veoma povoljan položaj na tabeli grupe D, odnosno Zvezdino drugo mesto, Radonjić poziva na krajnji oprez.

"Treba konstatovati ono što smo rekli posle meča sa Neptunasom, da ova utakmica nije odlučujuća. Recimo, Laboral Kuća je savladala Olimpijakos i time je napravila odličan rezultat iako možda nije bilo nagoveštaja da će se to desiti. Ušli su u vrlo dobru poziciju, činjenica je da situacija na tabeli može lako da se promeni tako da treba biti obazriv" objasnio je Radonjić koji će protiv sebe imati kolegu Velimira Perasovića."Ako izgubimo, a pobedimo u Vitoriji (Laboral Kuću) i dalje smo u igri. Ali, ako pobedimo, a izgubimo u Vitoriji možemo da ispadnemo. Bez obzira na rezultat ništa neće biti rešeno u ovom meču", rekao je Perasović.

Pobede pred meč u Evroligi

U prethodnom kolu Evrolige, Zvezda je pobedila Neptunas, a Valensija Galatasaraj. Takođe, u ABA ligi Zvezda je bila bolja od Partizana , a Valensija u ACB ligi od Morabank Andore.

Evroliga, 8. kolo:

Grupa D

Petak: Galatasaraj - Laboral Kuća 82:89 Olimpijakos - Neptunas 89:79 Valensija - Crvena zvezda 68:77

Tabela: Olimpijakos 7-1, Crvena zvezda 5-3, Laboral 4-4, Galatasaraj 3-5, Neptunas 3-5, Valensija 2-6. Grupa A Četvrtak: Nižnji - Real 98:101 Sasari - Uniks 68:72 Žalgiris - Efes 57:66

Tabela: Real 6-2, Efes 6-2, Žalgiris 4-4, Uniks 4-4, Nižnji 3-5, Sasari 1-7. Grupa B

Četvrtak: Limož - Unikaha 67:64 Makabi - Alba 95:89

Petak: CSKA - Cedevita 97:79

Tabela: CSKA 8-0, Makabi 5-3, Unikaha 4-4, Alba 3-5, Cedevita 2-6, Limož 2-6.

Grupa C

Sreda: Armani - Bajern 83:81

Četvrtak: Fenerbahče - Panatinaikos 84:62

Petak: Turov - Barselona 65:104

Tabela: Barselona 8-0, Fenerbahče 6-2, Panatinaikos 5-3, Armani 3-5, Turov 1-7, Bajern 1-7.