(VIDEO) FEDERER VASKRSAO: Švajcarac slomio Nadala u 5 setova i posle 5 godina osvojio Gren slem

Finale u Melburnu

Švajcarski teniser Rodžer Federer osvojio je ovogodišnji Australijan open pošto je u finalu savladao Rafaela Nadala sa 3:2 (6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3).

1 / 2 Foto: Reuters

Federer je osvojio 18. titulu na Grem slem turnirima, prvu posle pet godina, i time učvrstio prvo mesto na večnoj listi.

Federeru je ovo peta titula na Australijan openu, prva od 2010. godine.

On je tako postao prvi teniser koji je tri najveća turnira osvajao pet i više puta.

Nadal je propustio šansu da osvoji drugu titulu na Austalijan openu, a 15. grend slem trofej u karijeri.

Današnje finale Australijan opena bio je 35. duel Federera i Nadala. Švajcarac je upisao 12. trijumf.

Federer će od ponedeljka vratiti medju deset najboljih tenisera sveta.

Rodžer Federer, Foto: Fejsbuk/AO
Rafael Nadal, Rodžer Federer, Foto: Reuters

5. SET - 6:3

Federer je novi šampion Australijan opena! Nadal je prvi uzeo brejk u ovom setu, ali je Federer uspeo da izjednači na 3:3, a zatim napravi i brejk i privede meč kraju

4. SET - 3:6

U prva tri gema četvrtog seta nije bilo brejk prilika, a prvi je udarac zadao Nadal. Španac je u četvrtom setu došao do tri vezane brejk lopte, a drugu pretvorio u vođstvo 3:1.Nadal je u narednom gemu potvrdio brejk, a u nastavku gotovo rutinski osvojio svoje servise i izjednačio u setovima na 2:2.

3. SET - 6:1

Rodžer Federer je bio apsolutno dominantan u trećem setu. Doduše, nije na startu izgledalo tako jer je Nadal u prvom gemu stigao do brejk šansi, čak tri, ali ih nije iskoristio. Kazna je usledila već u narednom gemu kada je Federer oduzeo servis Nadalu i zatim stigao do 3:0.

Nadal je na kratko zaustavio nalet Švajcarca i smanjio na 3:1, ali je Federer u nastavku ponovo vezao tri gema i osvojio set.

2. SET - 3:6

Federer je u prvom setu izgubio samo četiri poena na svoj servis, a taj deo igre dobio je za 34 minuta.

Nadal u prvom setu nije bio ni blizu brejka, ali se sve promenilo na početku drugog pošto je napravio dva brejka i poveo sa 4:0.

Kada je izgledalo da je set rešen, Federer se "probudio", a osvojio je naredna dva gema i smanjio na 4:2.

Medjutim, Nadal je ostao hladnokrvan i uspeo je da privede set kraju i izjednači na 1:1 posle 40 minuta igre.

1. SET - 6:4

Obojica tenisera u su prvih šest gemova meča bila sigurna na svoj servis, a odlučujući je bio sedmi gem.

Federer je uz nekoliko sjajnih bekhend paralela došao do dve vezane brejk prilike, a Nadal je potom bekhend poslao u aut i pomogao Švajcarcu da povede sa 4:3.

Švajcarski teniser je naredni gem dobio sa nulom, a u desetom, u kom je servirao za set, odigrao je kao u najboljim danima.

Odličnim servisima nije dao Nadalu ni promil šanse, a set je završio asom.

Veliki deo teniskog auditorijuma smatra da je ovo najveće rivalstvo u istoriji belog sporta. Dva velikana će ukrstiti rekete 35. put, a postoji mnogo argumenata za okarakterisati ovaj njihov duel kao najvažniji.

Rodžer Federer igra za 18. Gren slem, Rafael Nadal za 15. titulu na jednom od četiri najveća turnira.

Dugo nisu igrali na Gren slem turniru – poslednji put u polufinalu u Melburnu pre tri godine (pobeda Nadala u tri seta), a poslednje finale igrali su još u Parizu 2011. godine.

Federer je bez grend slem finala od Vimldona 2012. godine, a Nadal od Rolan Garosa 2014. Zbog lošijih rezultata u poslednjih nekoliko sezona, smatralo se da je njihova era prošla, a li su obojica odigrali fantastičan turnir i stigli do finala u jeku ere Đokovića i Mareja.

Rafa vodi sa 23:11 u pobedama, i ima priliku da postane prvi teniser u open eri koji je svaki grend slem osvojio najmanje dva puta. Do prvog Australijan opena stigao je upravo preko Federera, sada već davne 2009. godine.

Njih dvojica su se u Melburnu sastajali još dva puta u polufinalima 2012. i 2014. godine, a interesantno je da je Švajcarac u sva tri duela uzeo samo tri seta.

POGLEDAJTE BONUS VIDEO - Sve što niste znali o rivalstvu između Rodžera Federera i Rafaela Nadala