Guvernerka NBS promenila zakon da izbegne odgovornost
Foto: Zorana Jevtić

Kako je Jorgovanka Tabaković zaobišla ustav

Guvernerka NBS promenila zakon da izbegne odgovornost

InfoBiz -
Ustavni sud u decembru 2014. poništio član zakona po kom uprava banke nije odgovorna za štetu koja nastane u poslovanju. Skupština, na predlog NBS, donosi novi zakon sa istim spornim članom jer se odluka Ustavnog suda mogla primeniti samo na prethodni

BEOGRAD - Guvernerka Narodne banke Srbije Jorgovanka Tabaković promenila je Zakon o NBS, uz većinu glasova u Skupštini Srbije, kako bi sebe i druge zaposlene lišila odgovornost za eventualnu štetu koja nastane u poslovanju centralne banke dok je ona na njenom čelu!Zakon o NBS promenjen je u februaru ove godine, svega mesec dana nakon što je 23. decembra prošle godine Ustavni sud poništio član 86b tada važećeg zakona o NBS (iz 2012. godine), a prema kojem se guverner, viceguverneri, direktor Uprave za nadzor i zaposleni u NBS oslobađaju odgovornosti za propuste koje naprave u poslovanju banke. Umesto da se taj skaredni član zakona izbaci i stari zakon nastavi da se primenjuje, formalno je 12. februara donet novi Zakon o NBS, u kom je zadržan gotovo isti sporni član 86b.- Ne želim da poverujem da su NBS i skupštinski Odbor za ustavna pitanja svesno izmenili član 86b Zakona o NBS pre zvaničnog objavljivanja odluke Ustavnog suda, koja je neformalno objavljena još u decembru, a sa ciljem da se zakonski član samo formalno izmeni, a da njegovo značenje ostane isto. Jer ako je ovo učinjeno na takav način, onda imamo situaciju u kojoj NBS i Narodna skupština zajednički delaju kako bi se obesmislio rad Ustavnog suda i zadržala zakonska rešenja koja nisu u skladu sa Ustavom Srbije. U tom slučaju ovo nije samo zloupotreba prava već i narušavanje ustavnog poretka zemlje - objašnjava advokat Vojin Biljić i dodaje da ne postoji lična odgovornost za ove radnje jer su u pitanju dve državne institucije.Janko Veselinović, zamenik predsednika Odbora za ustavna pitanja i zakonodavstvo u Skupštini Srbije, kaže da je poslanička grupa Boris Tadić - Socijaldemokratska stranka, Zajedno za Srbiju, Zeleni Srbije uložila amandman na taj član 86b Zakona o NBS, ali da on nije usvojen.- Tražili smo da odgovornost guvernera NBS treba da bude ista kao i drugih rukovodilaca u privrednim i pravnim licima. Guvernerka je odbijala amandman nesuvislim obrazloženjima da mi ne razumemo dobro pravni sistem - kaže Veselinović.

Stari zakon
Stari zakon

Novi zakon
Novi zakon

NBSTO (NI)JE TAJ ČLAN ZAKONAU NBS praktično navode da znaju za odluku Ustavnog suda iz decembra, ali da je neprimenjiva na sadašnji zakon.„Pomenuta odluka Ustavnog suda doneta je još u decembru 2014. godine, a objavljena u maju 2015. i ne odnosi se na važeće odredbe člana 86b Zakona o NBS. Naime, u februaru 2015. godine, dakle nakon što je odluka Ustavnog suda doneta, izmenjen je upravo i pomenuti član. Navedenim izmenama zakona, kojima se Ustavni sud nije ni bavio, nije isključena odgovornost Narodne banke Srbije i njenih zaposlenih, već je to pitanje uređeno u skladu sa opšteprihvaćenim međunarodnim standardima centralnog bankarstva.“

Dragovan Milićević:TOGA NEMA NIGDE U SVETUFinansijski analitičar Dragovan Milićević kaže da postupak rukovodstva NBS nije zabeležen nigde u svetu:„To je van svakog komentara. Opis radnog mesta i zadataka službenika NBS je jasan. Ako si nešto uradio namerno, onda je to krivično delo, a ako si to učinio nenamerno, znači da nisi sposoban da radiš taj posao.“

Radovan BezbradicaNEMA PROPISA ZA IZBEGAVANJE ODLUKE SUDASekretar Ustavnog suda Radovan Bezbradica kaže da se odluka suda od prošle godine o neustavnosti člana 86b Zakona o NBS ne odnosi na zakon koji važi od 12. februara ove godine.- Da bi ta odredba u novom Zakonu bila proglašena neustavnom, sud mora doneti novu odluku - kaže on i dodaje da ne postoji propis kojim se zabranjuje da neko promenom zakona izbegne odluku Ustavnog suda.

ČinjenicePOSLOVANJE NBS44,3 milijarde dinara iznosio je minus u kasi NBS u 2013. godini25,7 milijardi dinara gubitka u 2013. godini nastalo je na osnovu kursnih razlika3,8 milijardi dinara bio je neto gubitak od kamata4,8 milijardi dinara u 2013. godini potrošeno je na plate zaposlenih u NBS

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track