Skup gas ugrožava izvoz kukuruza
Foto: Shutter

„Srbijagas“ pegla minus novim cenovnikom

Skup gas ugrožava izvoz kukuruza

InfoBiz -
Naknada za pristupanje gasovodu povećana je pet puta, što je enormno podiglo cenu sušenja kukuruza i pšenice, upozoravaju iz „Žitovojvodine“

BEOGRAD - Zbog skupljeg pristupanja gasovodu računi domaćih sušara su upetostručeni, što podiže cenu sušenja kukuruza i pšenice i ugrožava izvoz, koji bi ove godine trebalo da donese 600 miliona dolara, upozorio je Zdravko Šajatović, predsednik „Žitovojvodine“.Povećanje naknade predložio je „Srbijagas“, a odobrila Agencija za energetiku. Računica sušaraDrastično poskupljenje, po računici Agencije za 2,4 puta, a po računici sušara za pet puta, posledica je usaglašavanja s pravilima EU, ali i peglanja minusa „Srbijagasa“ zbog toga što je prethodnih godina kupovao gas po ceni višoj od one po kojoj ga je prodavao, a sve zarad čuvanja socijalnog mira. Vlada se obavezala MMF da će povećati naknadu i tako „Srbijagasu“ obezbediti 60 miliona evra.Najgore su prošle sušare koje rade samo nekoliko meseci godišnje - u julu suše pšenicu, a u novembru i oktobru kukuruz. Sušare su, objašnjava Šajatović, zbog toga opravdano svrstane u neefikasne potrošače, ali ne mogu da rade drugačije. Računi su im u januaru bili 80-120.000 dinara, a u februaru i martu 400-600.000, iako tih meseci nisu potrošili ni kubik gasa.- Oko 75 odsto kukuruza suši se veštački, zbog čega možemo da ga izvozimo cele godine. Ako računi sušara za gas ostanu visoki, sušenje će biti skupo. Seljacima se neće isplatiti da to rade, pa će morati odmah da ga izvezu, što će sniziti cenu, ali i smanjiti izvezene količine, jer nema transportnih kapaciteta da se sve odjednom proda - navodi on.

Ratarima, koji, inače, gas koriste samo tri meseca godišnje, u martu stigli računi od 600.000 dinara
Ratarima, koji, inače, gas koriste samo tri meseca godišnje, u martu stigli računi od 600.000 dinara

Na rubu propastiŠajatović objašnjava da su svesni da je naknada prethodnih godina bila niska, ali da je povećanje od 500 odsto nemoguće. „Neka bude 2,4 puta, kao što tvrdi Agencija, ili će nam propasti najunosnija grana agrara“, dodaje on. „Srbijagas“ i Agencija za energetiku nisu imali komentar ovim povodom. Agencija je ranije saopštila da je povećanje naknade posledica usaglašavanja s direktivama EU. „Prosečna cena transporta uvećana je 2,4 puta i sada u ukupnoj ceni učestvuje sa oko pet odsto“, navela je Agencija.

Naša poslaSAMI SEBE SABOTIRAMO600 miliona dolara je očekivani neto devizni priliv od izvoza kukuruza i pšenice75 odsto kukuruza koji izvozimo obično se sušidva miliona tona je prosečni godišnji izvoz kukuruzakukuruz je srpski izvozni agrarni proizvod broj jedanNaša zemlja je jedan od 10 najvećih izvoznika kukuruza u svetuSušare na transportnom sistemu „Srbijagasa“ mogu da sklope mesečne ugovore i smanje troškove za 50 odsto, ali takvih je jedan odsto, ostale su na distributivnom sistemu

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track