VUČIĆ I VICEKANCELAR GABRIJEL: Srbija ima podršku Nemačke na putu evrointegracija!
Foto: Tanjug

Visoki zvaničnik u poseti Beogradu

VUČIĆ I VICEKANCELAR GABRIJEL: Srbija ima podršku Nemačke na putu evrointegracija!

Politika -
Premijer Srbije naglasio da Srbija ne traži milostinju i dodao da imamo pouzdanog partnera u Nemačkoj, ali i da prvi put Nemačka ima pouzdanog partnera u Srbiji
1 / 7

BEOGRAD - Srbija ima šansu, a može i da računa na podršku Nemačke na putu koji je izabrala, putu reformi i evrointegracija, poručio je danas vicekancelar Zigmar Gabriel, koji je na poziv srpskog premijera Aleksandra Vučića došao u dvodnevnu posetu Beogradu. Nemački privrednici zainteresovani su da povećaju investicije u Srbiji, a Berlin će opravdati poverenje Beograda u partnerstvo sa Nemačkom, precizirao je Gabriel, čija je poseta najvišeg ranga, posle posete kancelarke Angele Merkel 2011. godine.

Poseta vicekancelara, kojeg je pratilo oko 40 nemačkih biznismena, počela je sinoć svečanim prijemom, a nastavljena je danas sednicom Poslovnog saveta Srbije i Nemačke na kojoj su srpski premijer i nemački gost zaključili da će strukturne reforme u Srbiji doprineti njenom razvoju i dolasku novih nemačkih investicija.

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić i nemački vicekancelar Zigmar Gabijel prisustvovali su danas sednici Poslovnog saveta Nemačke i Srbije u Palati Srbija posle čega su se obratili medijima.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić naglasio je da Srbija ima pouzdanog partnera u Nemačkoj, ali i da prvi put Nemačka ima pouzdanog partnera u Srbiji.

Premijer Aleksandar Vučić izjavio je danas da Srbija od Nemačke ne traži novac, već investicije i pomoć da Srbija što pre postane normalna, moderna i razvijena zemlja.

Foto: Printscreen

Vučić je na konferenciji za novinare sa nemačkim vicekancelarom Zigmarom Gabrijelom rekao da je pred Srbijom veliki i važan zadatak da stvori bolje uslove za poslovanje i naveo da smo započeli velike reforme. On se zahvalio EBRD, MMF, Nemačkoj i drugim međunarodnim finansijskim organizacijama i zemljama koje nas u tim reformama podržavaju, a Sbija će obezbediti uslove za razvoj, ukljucujući donošenje novih zakona o planiranju i izgradnji, te rešavanje problema u javnoj administraciji...

Kako je rekao premijer, nemački prijatelji izneli su danas na Poslovnom forumu konkretne predloge za unapređenje poslovnog ambijenta. "Mi ne tražimo milostinju, ne tražimo novac, već da nam se pomogne da svoju zemlju razvijemo" rekao je Vučić i dodao da je cilj Srbije da njeni građani rade teško i naporno i da poštuju pravila, što će nas dovesti do toga da budemo moderna i razvijena zemlja.

Foto: Printscreen
Foto: Printscreen

Vučić je precizirao da je trgovinska razmena Srbije i Nemačke oko tri milijarde evra, da se ona stalno uvećava i da je i u ovoj godini, kada su Srbiju pogodile katastrofalne poplave, nastavljen taj rast, te je izvoz iz Srbije povećan za više od šest odsto, a uvoz za više od osam odsto, i da se očekujue da se taj trend nastavi.Kako je rekao, radi se na tome da u Srbiju investira najveći nemački proizvođač mesa Klemens Tenis, da želimo dolazak kompanija i dalju saradnju u IT i automobilskom sektoru, kao i druge frime, ali i da one koje su već ovde prošire svoje poslovanje.

Vučić je rekao da je Srbija zahvalna Nemačkoj na podršci na evropskom putu, i ponovio da mi ne želimo da budemo najsiromašnija zemlja EU i da nam neko udeljuje pomoć i milostinju. Premijer je naglasio da je vicekancelara obavestio i o razgovorima sa MMF, te da je i sama ta finansijska institucija predvidela rast proizvodnje u Srbiji u 2017. godini veći od dva odsto, a da mi milsimo da možemo i bolje od toga.

"Ni mala Rusija, ni mala Amerika"

Vučić je poručio da Srbija nije ni "mala Rusija", niti "mala Amerika". "Srbija sama donosi svoje odluke", rekao je premijer i dodao da je uveren da ćemo umeti da očuvamo svoju nezavisnost i stabilnost. Na pitanje šta misli o kancelarki Angeli Merkel i šefu ruske države Vladimiru Putinu, Vučić je rekao da je on premijer jedne brtojčano male zemlje brojčano i da nije presudno šta on lično misli o tako važnim ljudima.

On je istakao da je Merkel Srbiji pomogla u najmanje tri navrata, kada smo "imali različite teške incidente, sa kojima smo se suočavali"."Pomogla nam je u političkom smislu, i Nemačka nam pomaže mnogo u ekonomskom smislu", konstatovao je Vučić. "Sa Putinom imamo korektan odnos i korektnu saradnju", dodao je.

"Ne zaboravite da je Srbija nezavisna i suverena zemlja - mi nismo ni "mala Rusija", ni "mala Amerika", niti bilo koja druga zemlja. Mi smo Srbija i sa ponosom nosimo svoje ime i to znači da sami donosimo svoje odluke i uveren sam da ćemo svoju nezavisnost i stabilnost uvek umeti da sačuvamo i ne vidimo neprijatelja oko sebe", zaključio je premijer.

Zigmar Gabrijel (Foto: Printscreen)

Srbija ima šansu, ide dobrim putem

Srbija ima šansu, poručio je nemački vicekancelar i ocenio da je put kojim Srbija želi da ide ispravan i da će Berlin opravdati veliko poverenje koje naša zemlja ima u partnerstvo sa Nemačkom.

"Srbiji i zapadnom Balkanu smo spremni da ponudimo fer partnerstvo. Nemačka nema interes da u regionu nastupa kao učitelj, već želi partnerstvo na istom nivou. Ima mnogo toga da se učini. A nemačka preduzeća smatraju da se isplati investirati u Srbiju, uprkos brojnim problemima", rekao je Gabrijel.Kako je ocenio, Srbija ima težak put ka EU, ali je Gabrijel je uveren da Srbija ima veliku šansu da taj put pređe uspešno."Reformski proces zahteva mnogo od Srbije i ja sam iznenađen kako se premijer nosi sa problemima na reformskom putu. Mi podražavamo sve na tom putu. Interes Srbije je članstvo u EU, ali i Evropi su potrebni zapadni Balkan i Srbija", rekao je Gabrijel. Mir i stabilnost na kontinentu mogu da postoje smao ako je on ujedinjen, rekao je on.

Nemački vicekancelar je rekao da je srpska vlada ubeđena da je Srbiji mesto u Evropskoj uniji i da odluka za Evropsku uniju nije odluka protiv neke države, uključujući Rusiju. "Odluka o pridruživanju Evropi je odluka za demokratiju, slobodu mišljenja, poštovanje ljudskih prava, saradnju, stvaranje dobrog života za ljude, nepovredivost granica, za ideju suživota...ali, nije odluka protiv druge zemlje u svetu. Naprotiv", rekao je Gabrijel. Prema njegovim rečima, Evropa zna da su susedi potrebni.

Gabrijel je istakao da ne veruje da srpsku vlada treba u bilo šta ubeđivati, jer je ona već ubeđena da treba da se pridruži Evropskoj uniji."Promene koje su pokrenute idu u tom pravcu, i verujem da će Srbija brzo koračati tim putem", istakao je nemački vicekancelar.

Konflikt u Ukrajini je težak, ali se mora naći put, poručio je Gabrijel."Ne smemo odustati od evropske Rusije. Ta ideja sada možda izgleda daleko i rizično, ali Evropa nije protiv Rusije, ali na rešenje konflikat gleda drugačije od onoga kako misli ruska vlada", istakao je Gabrijel. "Za region izvan EU će uvek biti važno da imaju posebno dobre odnose sa svojim susedima i ja mogu da dam savet da niko ne traži da se države odlučuju za EU, a protiv nekoga, jer to nije mudra alternativa", zaključio je Gabriel. Nemački vicekancelar je rekao je da je najvažnije u ovom trenutku za Srbiju da otpočne pregovore po poglavljima, a ne koje će poglavlje biti prvo, ali je istakao da je za nemačke privrednike, zainteresovane za ulaganja u Srbiju, najvažnije pitanje vladavine prava i pravne države.

Predsednik Vlade Srbije Aleksandar Vučić je, odgovarajući na isto pitanje, izjavio da ne vidi zašto bi nekome u EU smetalo to što Srbija ima dobre i razvijene odnose sa Ruskom Federacijom, ako je njen strateški cilj priključenje Evropskoj uniji."Ne idemo u druge saveze, evroazijski ili bilo koji drugi... Mi idemo u Evropsku uniju i sve obaveze ispunjavamo", rekao je Vučić.

Međutim, dodao je, posao Vlade Srbije je da čuva interese svojih građana i to ona radi na najbolji mogući način, rekao je Vučić."Mislim da nas i nemačka vlada i sve velike partije doživljavaju kao partnere kojima može da se veruje. Srbija je pouzdan partner, jer Sbija ne laže... Istu stvar govorim u Beogradu, Berlinu i Moskvi", kazao je premijer istakavši da misli da je to fer i ozbiljna politika.Srbija, kaže, ima razvijene političke, privredne, ekonomske i kulturne odnose sa Ruskom Federacijom i zašto bi to bilo kome u EU smetalo.

Konflikt u Ukrajini sve teži za Srbiju

Premijer je ukazao da ne treba smetnuti s uma jednu činjenicu i istakao:"Ako Poljska u trgovini sa Rusijom izgubi 1,5 milijardi, EU će joj nadokanditi milijardu i sto. A ko će Srbiji da nadoknadi? Mi moramo da brinemo o svom narodu i tako se i ponasamo"."Svaki put dobijamo nedvosmislenu poruku iz EU, a u skladu sa poglavljem 31 da bi trebalo da usklađujemo svoju politiku sa EU. Mi još nismo otvorili poglavlje 31 i posvetili smo se rešavanju ekonomskih problemima i pravljenju najboljeg poslovnog ambijenta", ukazao je Vučić.

Poručio je da konflikt u Ukrajini "postaje sve teži za Srbiju", ali je naglasio da je naš glavni zadatak da sačuvamo stabilnost u celom regionu."Nikada nisam rekao da je Srbija lider u regionu i da sebe postavljam ispred bilo koga drugog. Tvrdim da je Srbija važan stub stabilnosti u regionu. Srbija to hoće, može i mora da ostane", podvukao je premijer Srbije i dodao da će naša zemlja za dve godine biti hvaljena zbog ekonomske stabilnosti.

Ističe i da je cilj Srbije ne samo da sačuva ekonomsku i političku stabilnost, a da je uslov za to da ne bude "bilo kakvih trzavioca i sukoba"."Na putu smo ka EU, želimo dobre odnose sa Rusijom. Srbija nije uvodila sankcije Rusiji i mislimo da bi to bilo svakako štetno za nas i to nismo krili", zaključio je Vučić.

Nemački vicekancelar i ministar privrede Zigmar Gabrijel prethodno je izjavio da Srbija, kao najveća u regionu, ne sme biti prepuštena sama sebi. On je ponovio da Berlin podržava Srbiju na njenom evropskom putu i naglasio da je Srbiji i zapadnom Balkanu potrebna Evropska unija, ali da su Srbija i zapadni Balkan jednako potrebni Uniji. "Srbija je posebno značajna, jer je najveća i ne sme da bude prepuštena samoj sebi", rekao je Gabrijel.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track