(VIDEO) Da li znate da zdrave, sočne, crvene jagode nije teško gajiti?
Foto: Profimedia

Baštovanstvo

(VIDEO) Da li znate da zdrave, sočne, crvene jagode nije teško gajiti?

Žena -
Jagoda, se može gajiti baš svuda i u bašti i na terasi i u plasteniku. Važno je samo da poslušate savete kako bi uživali u ovom mirisnoj voćki.

Proleće je pravi trenutak da se zasadi jagode pripreme za period vegetacije i plodonošenja.

Neophodno je pažljivo ukloniti stare listove pazeći da se pri tome ne oštete bokori jagode. Tako se obezbeđuje bolja prozračnost bokora jagode. Nakon kiše voda na listovima će se brže osušiti i smanjiće se mogućnost pojave truleži, oslobađa se prostor za nove bokornice u bokoru, a zemljište će se pre zagrejati. Uklanjaju se stari listovi, prouzrokovači mnogih oboljenja i stvaraju uslovi za stabilne prinose i visok kvalitet plodova jagode.

Prvo je sa bokora potrebno ukloniti osušeno i oštećeno lišće, a na manjim zasadima treba iz bokora ukloniti pojedinačne bokornice i tako rasteretiti bokor. Ukoliko ne sprovedemo prolećno čišćenje doći će do razvoja velikog broja cvetnih drški, a to smanjuje prinos i kvalitet plodova. Na jednom bokoru se ostavljaju 2-4 bokornice, koje su najbolje razvijene. Tako uspostavljamo stanje kao na početku prve godine plodonošenja. Ova operacija izvodi se oštrim nožem pazeći pri tome da ne oštetimo bokornice koje ostavljamo za donošenje roda.

U periodu cvetanja potrebna je zaštita od mraza

Jagodu je neophodno zaštiti u periodu cvetanja od kasnih prolećnih mrazeva. U vreme početka cvetanja jagode dobro je zasad prekriti agrotekstilom ili napraviti niske tunele. Na ovaj način možemo zaštititi zasad i prve cvetove jagode, koji donose najranije i najkrupnije plodove. Oni najčešće stradaju od kasnih prolećnih mrazeva. Cvetovi jagode stradaju već na - 2ºC. Nakon cvetanja i plodonošenja treba nastaviti održavanje zasada jagode i redovno uklanjati stolone.

Jagode su osetljive na manjak, ali i višak vode

Jagoda je zbog plitkog korena veoma osetljiva na nedostatak vode, ali i na višak. Sa izbalansiranom vlagom zemljišta raste kvalitet zasada, odnosno kvalitet i količina plodova. Tokom zalivanja ne treba kvasiti biljke, cvetove i plodove. Na taj način stvaramo povoljne uslove za razvoj bolesti (trulež). U zasadu jagode postoji nekoliko perioda zahteva za vodom. Prvi takav period je pred cvetanje, pa treba redovno, tokom sedmičnih perioda, nastaviti zalivanje u skladu sa vremenskim uslovima i potrebama zasada.

Izvor: Agroklub

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track