Planeta

RUBIO: "Amerika ne želi sporazum s Iranom po svaku cenu"

Dodajte Kurir u vaš Google izbor
Foto: Debajyoti Chakraborty/NurPhoto / Shutterstock Editorial / Profimedia
Budućnost Ormuskog moreuza, strateškog plovnog puta za trgovinu, koji je Iran zatvorio tokom rata, ostaje sporna tačka u razgovorima između Teherana i Vašingtona

Na turneji po zemljama Persijskog zaliva, šef američke diplomatije Marko Rubio izjavio je da sporazum sa Iranom "ne treba postići po svaku cenu", posebno strahujući od "potpunog haosa" ako bi Teheran uveo naplaćivanje prolaza kroz Ormuski moreuz.

- Čak i ako želimo sporazum, ne želimo sporazum po svaku cenu - rekao je Rubio u Bahreinu.

On se osvrnuo na situaciju u Ormuskom moreuzu, glavnoj tački spora. Iranrazmatra uvođenje takse, koja nije postojala pre rata. Vašington je kategorično odbacio tu mogućnost.

- Ako prihvatimo da se korišćenje međunarodnog plovnog puta može naplaćivati samo zato što je blizu naše teritorije, to će se proširiti svetom poput epidemije - upozorio je američki državni sekretar.

Islamska revolucionarna garda, ideološka vojska Irana, upozorila je ranije na svaki nedozvoljeni prolaz kroz Ormuski moreuz i zapretila brodovima koji se ne pridržavaju "odgovarajućih mera".

Budućnost Ormuskog moreuza, strateškog plovnog puta za trgovinu, koji je Iran zatvorio tokom rata, ostaje sporna tačka u razgovorima između Teherana i Vašingtona.

Memorandum o razumevanju zaključen između Teherana i Vašingtona o okončanju rata predviđa da će prolaz komercijalnih brodova kroz Ormuski moreuz biti besplatan "samo 60 dana", preneli su francuski mediji.

(Kurir.rs/Beta)