Foto: AP

Nov sporazum iz Minska

(VIDEO) NAJVAŽNIJI DETALJI: Primirje, decentralizacija i povlačenje stranih vojski iz Ukrajine

Lideri su u Minsku usvojili dva dokumenta, čiju će primenu nadzirati Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju

Planeta
> 21:46h

MINSK - Nov sporazum iz Minska predviđa, između ostalog, prekid vatre od 15. februara, zatim povlačenje svih stranih naoružanih grupa, vojne opreme i mašinerije iz Ukrajine i razoružavanje svih nelegalnih grupa, prenosi Itar-Tass.

Sporazum su u Minsku postigli predsednici Rusije, Ukrajine i Francuske i kancelarka Nemačke, Vladimir Putin, Petar Porošenko, Fransoa Oland i Angela Merkel. U mamutskom sastanku, dugom 16 sati, učestvovala je i predstavnica OEBS Hajdi Tavaljan, a domaćin je bio predsednik Belorusije Aleksandar Lukašenko.

Primenu sporazuma nadziraće Organizacija za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS).

U Minsku su, kako je rekao ruski predsednik Vladimir Putin, usvojena dva dokumenta.

Ruska delegacija: Vladimir Putin, Sergej Lavrov i Dmitrij Peskov (Foto: Reuters)
Kontakt grupa je potpisala jedan dokument, koji je, kako je rekao ruski predsednik, paket mera čiji je cilj primena sporazuma iz Minska.

Drugi dokument nije potrebno da bude potpisan i reč je o izjavi ruskog, ukrajinskog i francuskog predsednika i nemačke kancelarke o njihovoj podršci tom procesu.

Premoren posle 16 sati pregovora: Petar Porošenko (Foto: Reuters)

U novom Sporazumu iz Minska, koji su potpisali i predsednici samoproglašenih narodnih republika Donjecka i Luganska, navodi se i da će ratni zarobljenici biti razmenjeni po principu "svi za sve".

Što se tiče ustavnih reformi, Kijev je dužan da do kraja godine izvrši reformu ustava, proglasi decentralizaciju zemlje i usvoji stalni Zakon o posebnom statusu pojedinih oblasti u Donjeckoj i Luganskoj oblasti.

Sve strane vojske i plaćenici moraju da se povuku iz Ukrajine, što će biti sprovedeno pod nadzorom OEBS.

Zadovoljni postignutim: Angela Merkel i Fransoa Oland (Foto: Reuters)

Nemačka i Francuska su se obavezule da pomognu u obnovi segmenata bankarskog sistema Ukrajine u područjima zahvaćenim ratnim sukobila.

Kad je reč o energetici, Normandijska četvorka još je usaglašavati rešenja.

U usvojenoj deklaraciji stoji da će biti započeti tripartitni pregovori Rusija-EU-Ukrajina u cilju postizanja praktičnih rešenja pitanja važnih za Moskvu kad je reč o sporazumu o saradnji Ukrajine i EU.

http://www.youtube.com/watch?v=zn4s8W9EQrU