Milosrdni anđeo 2

Sirija će proći kao SRJ!

Ambasadorka SAD u UN Suzan Rajs nagovestila da bi neke članice mogle zaobići to telo i rešiti problem u zemlji zahvaćenoj nemirima. To isto je urađeno 1999. godine, kada je bombardovana bivša Jugoslavija

Planeta
> 00:00h

NJUJORK - Nema političkog rešenja. Sirija, u kojoj već 14 meseci ratuju pristalice i protivnici predsednika Bašara el Asada, mogla bi proći kao Jugoslavija. Američka ambasadorka u UN Suzan Rajs otvoreno je izjavila da su šanse za političko rešenje problema minimalne i da bi „neke članice Saveta bezbednosti mogle biti prisiljene da deluju van tog tela”. Mnogi tu njenu izjavu tumače kao moguću vojnu intervenciju SAD u Siriji bez odobrenja UN, na isti način kako je 1999. zbog Kosova bombardovana SR Jugoslavija. - Članicama međunarodne zajednice preostalo je jedino da razmisle o tome da li su spremne da preduzmu akcije u Siriji van mirovnog plana Kofija Anana i jurisdikcije Saveta bezbednosti - istakla je Rajsova nakon vanrednog sastanka UN o masakru u gradu Huli, u kojem je poginulo 108 civila, među kojima i 49 dece. Za taj masakr Zapad je okrivio snage sirijskog predsednika El Asada, ali mnogi tvrde da su za krvoproliće odgovorne i jedna i druga strana. Prema mišljenju analitičara, upravo bi masakr u Huli mogao biti povod za vojnu intervenciju sada, baš kao što je 1999. povod za bombardovanje Jugoslavije bio masakr u selu Račak na Kosovu. Za „neisprovocirano ubistvo nevinih civila” tada su okrivljeni Srbi, izveštaji iz tog mesta, koje su pisali strani posmatrači, naduvani su i na kraju se dogodilo bombardovanje bez rezolucije Saveta bezbednosti UN. Kasnije se ispostavilo da u Račku nisu ubijeni nevini civili, već borci Oslobodilačke vojske Kosova. Slično kao i u Račku, izveštaji o pogibiji u Huli su sumnjivi. Naime, ispostavilo se da su oni napravljeni na osnovu telefonskih razgovora sa antivladinim aktivistima koje su ubice identifikovale kao pripadnike Šabija, paravojne organizacije koja podržava vladu. Međutim, svedoci su imali prekrivena lica, pa nije jasno kako su mogli da identifikuju počinioce masakra. Takođe, ubijena deca su bila iz alavitskih porodica odanih vladi. Samo 20 žrtava iz Hule stradalo je od artiljerijskih povreda, tako da se sumnja da su ih pobile vladine snage.

Hula 2012. godina - povod za bombardovanje Sirije

Račak 1999. godina - povod za bombardovanje Jugoslavije

♦ 14 meseci traju borbe u Siriji 14 hiljada ljudi poginulo u borbama 108 osoba ubijeno nedavno u gradu Huli

Klinton: Rusija nam smeta Rusi i Kinezi uložili su veto u Savetu bezbednosti na glasanje o „humanitarnoj intervenciji” u Siriji. Te dve države žestoko se protive i dodatnim sankcijama za režim Bašara el Asada. U nekoliko navrata Moskva i Peking su ponavljali da su izvukli pouke iz libijskog slučaja, kada je NATO dodeljen mandat za humanitarnu intervenciju koja se kasnije pretvorila u humanitarnu i političku katastrofu.