Stručnjaci upozoravaju
ALARMANTNO: Srbija za 50 godina ostaje bez vode!
Dodajte Kurir u vaš Google izbor
Foto: Fonet
Aleksandar Đukić
RACIONALNO TROŠITE
Profesor na katedri komunalne hidrologije Građevinskog fakulteta Aleksandar Đukić kaže da građani pijaću vodu moraju da koriste racionalno i domaćinski.
- Pijaće vode u Srbiji ima dovoljno i zasad nam ne preti katastrofalna suša, međutim, nikada se ne zna šta će biti. Na količinu pijaće vode najviše utiču klimatske promene, pa i u Kejptaunu nije bio problem s tehničkim mogućnostima već sa sušom koja ih je zadesila. Vodu ne treba razbacivati!
Činjenice
PRIRODNO BOGATSTVO
- Srbija učestvuje sa 0,3 odsto u svetskim izvorima pitke vode
- Imamo 137 odsto više pitke vode po stanovniku od svetskog proseka
- U okruženju je jedino Hrvatska za 30 odsto bogatija od Srbije pitkom vodom
- Od nas su pitkom vodom bogatiji Island, Norveška, Rusija, Švedska i Finska
- Srbija ima više pijaće vode od Nemačke ili Velike Britanije
- Prema podacima UN, potrošnja vode do 2025. biće povećana 58 odsto