Foto: Wikipedia

GODIŠNJICA

STEPA STEPANOVIĆ NA DANAŠNJI DAN PRE 100 GODINA OSLOBODIO SARAJEVO: Srpska vojska umarširala u grad pod komandom slavnog vojvode

Na današnji dan pre 100 godina srpski vojnici iz sastava Druge srpske armije pod vođstvom Stepe Stepanovića oslobodili su Sarajevo.

Bosna i Hercegovina
> 11:05h

Slobodu od okupatora gradu na Miljacki donela je Druga srpska armija Vojske Kraljevine Srbije, koja je umarširala je u Sarajevo, čime je i simbolično okončana četrdesetogodišnja austrougarska okupacija BiH.

Na čelu Timočke brigade iz sastava Druge srpske armije, u grad je ušao Stepa Stepanović, koga je dočekala masa Sarajlija. Vojvoda Stepa Sarajevu je poklonio slobodu, nakon četiri i po veka okupatorske vladavine.

Novembra 1918. pobednica iz Velikog rata, Srbija, polagala je pravo na celu Bosnu i Hercegovinu. Ujedinjenju sa maticom stremilo je više od 40 srezova.

Istoričar Aleksandar Kostović naglašava da srpska vojska u Sarajevo nije ušla pod borbom, za razliku od jeseni 1914. godine, kada je vraćena sa prilaza gradu i kada su se na Romaniji sedmicama vodile bitke, već na poziv nove narodne vlasti kako bi održavala red i mir.

On navodi da je u BiH formirana nova, domaća vlast na čelu sa Narodnim većem u Sarajevu, koje je imalo svoje predstavnike u Narodnom veću Slovenaca, Hrvata i Srba u Zagrebu.

Kada je reč o dočeku srpske vojske, Kostović napominje da taj istorijski momenat najbolje opisuje govor poverenika Narodnog veća u Sarajevu Vasilja Grđića (objavljen u beogradskim "Večernjim novostima" 13. novembra 1918. godine), koji je "Belim orlovima ovenčanim vencima pobede" poželeo dobrodošlicu u Sarajevo i BiH.

Kostović naglašava da je tih dana postojalo prilično jasno raspoloženje i među katoličkim i muslimanskim stanovništvom da BiH proglasi direktno ujedinjenje sa Srbijom.

Regent Aleksandar Karađorđević proglasio je prvu zajedničku državu Južnih Slovena - Kraljevinu Srba, Hrvata i Slovenaca 1. decembra 1918. godine.

Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca zauzimala je teritoriju današnje Srbije, BiH, Makedonije i Crne Gore, ali i najveći deo današnje Hrvatske i Slovenije.

Još početkom Prvog svetskog rata Kraljevina Srbija objavila je da su njeni ciljevi ujedinjenje Srba, Hrvata i Slovenaca, što je i potvrđeno Niškom deklaracijom Skupštine Kraljevine Srbije 7. decembra 1914. godine.

Konkretni pregovori o ujedinjenju u buduću državu postignuti su na Krfu, gde je 20. jula 1917. godine donesena Krfska deklaracija, a u Ženevi 9. novembra 1918. godine takozvani Ženevski sporazum. Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca promenila je 1929. godine naziv u Kraljevina Jugoslavija.

Kurir.rs/ RTRS/ Srna

Foto: Wikipedia

POGLEDAJTE BONUS VIDEO: