FORMULA 1

KAKVO LUDILO! NESTVARAN KRAJ SEZONE ZA PAMĆENJE! Verstapen posle neviđene drame osvojio titulu! NAJKONTROVERZNIJA TRKA U ISTORIJI

Nezapamćena drama viđena je u poslednjoj trici u sezoni! Nestvaran kraj!

Ostali sportovi
> 16:04h

Maks Verstapen postao je prvi Holanđanin u istoriji koji je uspeo da osvoji titulu u Formuli 1.

Vozač Honde slavio je u jednoj od jednoj od najluđih i najkontroverznijih trka u istoriji ovog takmičenja.

Vozač Red Bul Honde Maks Verstapen osvojio je je u poslednjoj trci sezone za Veliku nagradu Abu Dabija ostvario pobedu, nakon preticanja u poslednjem krugu. Verstapen je do 10. pobede ove sezone došao nakon što je u poslednjem krugu obišao Luisa Hamiltona.

Preticanju je prethodio izlazak sigurnosnog vozila na stazu, kao i kontroverzne odluke direkcije trke.

Holanđanin je period pod sigurnosnim vozilom iskoristio i promenio gume, a direkcija je dva kruga pre kraja donela odluku da mora da vrati pozicije, da bi tu odluku zatim promenila, i dozvolila da se poslednji krug odveze bez vozila bezbednosti.

Verstapen i Hamilton su u poslednju trku ušli bodovno poravnati sa 369,5 bodova.

Hamilton je trku završio na drugom mestu, i ostao je na sedam svetskih titula.

Treći je kroz cilj prošao vozač Ferarija Karlos Sainc, četvrti je završio Juki Cunoda iz Alfa Taurija, a njegov timski kolega Pjer Gasli je bio peti.

U bodovima su završili i Valteri Botas iz Mercedesa, Lando Noris iz Meklarena, Fernando Alonso iz Alpina, Šarl Lekler iz Ferarija i Sebastijan Fetel iz Aston Martina.

KAKAV KRAJ!

Prvi čovek Formule 1 promenio je odluku u pred start poslednjeg kruga, dozvolio je preticanje i Verstapen je napravio čudo!

JOŠ JEDNA KONTROVERZNA ODLUKA

Nije dozvoljeno da se vrate vozači koji kasne za ceo krug u isti krug, to takođe znači da Verstapen neće moći da se vrati

BEZBEDONOSNO VOZILO NA STAZI 55/58

Latif se slupao i bezbedonosno vozilo je ostalo na stazi. Verstapen ponovo menja gume, Hamiltonov tim odlučuje da Britanac ostane na stazi. Da li ćemo videti dramu u finišu!

NEMOĆAN JE VERSTAPEN 51/58

Hamilton juriša ka rekordnoj 8. tituli prvaka sveta. Britanac ima 10,7 sekundi prednosti.

HAMILTON KONTROLIŠE TRKU 44/58

Verstapen je smanjio razliku, ali Hamilton savršeno vozi na istrošenim gumama. Razlika je 13,8 sekundi.

TRENUTNI POREDAK:

1. Hamilton 2. Ferstapen 3. Peres 4. Alonso 5. Gasli 6. Sajnc 7. Noris 8. Botas 9. Lekler 10. Cunoda

VIRTUALNO VOZILO BEZBEDNOSTI NA STAZI 37/58

Verstapen koristi priliku da zameni gume. Holanđanin kreće na sve ili ništa Čeka se potez Hamiltona. Razlika je 17 sekundi, ali Maks ima nove gume.

MAKS JURI LUISA 32/58

Više od pola trke je prošlo, u toku je taktičko nadmudrivanje na stazi. Hamilton čuva prednost.

KRAJ ZA KIMIJA

Neslavan kraj karijere za Kimija Rajkonena. Njegov bolid je zakazao, za njega je trka završena. Sa jednom osvojenom šampionskom titulom Kimi se oprašta od Formule 1.

RAZLIKA PONOVO RASTE 25/58

Hamilton ponovo maestralno vodi, ponovo pravi razliku i sada ima čist put.

PEREZ USPORAVA BRITANCA 22/58

Kakav posao je odradio Serhio Perez za Verstapena. Timski rad je doneo rezultat. Verstapen je iskoristio okršaj Hamiltona i Pereza i zaostatak je sada samo jedan sekund. Pojeo je Meksikanac Hamiltonu 7 sekundi prednosti. Kakva drama!

RASTE PREDNOST HAMILTONA

Britanac u šampionskom ritmu, konstantno raste njegova prednost. Fantastično vozi Hamilton.

BRITANAC PRELAZI NA TVRDE GUME

Serhio Perez je trenutno na prvom mestu, Hamilton ima 5 sekundi prednosti u odnosu na Verstapena.

HAMILTON: TO JE TO

Britanac sjajno vozi, sigurno čuva prednost i zadovoljan je kako se odvijaju stvari na stazi.

VERSTAPEN MORA NA PROMENU GUMA 14/58

Sjajan posao je odradio njegov tim.

HAMILTON ČUVA PREDNOST 9/58

Britanac je stekao prednost nakon kontroverzne situacije na startu, Hamilton ima dve sekunde prednosti. Sjajno vozi aktuelni šampion Formule 1.

NEMA ISTRAGE

Stiglo je saopštenje od oranizatora. Neće biti istrage za kontroverzan početak i dešavanja sa početka trke.

"Šta rade? To je neverovatno", vikao je Ferštapen iz bolida.

14:05 - LUD START TRKE

Dobar start Hamiltona i obilazi Ferstapena jer je Maks napravio grešku. Odmah je došlo do kontakta. Verstapen je pokušao da obiđe Hamiltona, Britanac krati krivinu i stiče prednost.

13:59 - Van Daj uz zemljaka

Fudbaler Liverpula Virdžil Van Dajk svim srcem uz Verstapena

13.52 - Polako se svi pripremaju za spektakl!

Hamilton ili Verstapen, šta vi mislite?

Jedna od najuzbudljivijih sezona u istoriji Formule jedan završava se trkom za Veliku nagradu Abu Dabija.

Maks Verstapen protiv Luisa Hamiltona, Red Bul protiv Mercedesa! Ko će na kraju slaviti?!

Najveći rivali današnjice u poslednju trku ulaze sa istim brojem bodova, što se nije dogodilo gotovo pola veka, tačnije od 1974. godine i čuvenog okršaja Fitipaldija i Regaconija.

Verstapen u finale ulazi sa blagom prednošću jer je zabeležio devet trijumfa, dok je Hamilton osam puta slavio. Ako vozači budu izjednačeni i nakon poslednje trke, upravo će ovaj faktor odlučiti šampiona.

Naime, broj pobeda odlučiće prvaka ako Hamilton i Verstapen danas ne završe trku, ili ne izbore plasman među najboljih 10.

Dakle, računica je jasna - ko se bolje plasira danas, taj će biti šampion sveta!

Verstapen će biti u prednosti od starta, jer je u subotu obezbedio pol poziciju.

Maks je prošle sezone slavio na ovoj stazi, međutim, Hamilton je neprikosnoven u Abu Dabiju. U Ujedinjenim Arapskim Emiratima Britanac je zabeležio pet trijumfa u periodu od 2011. godine do 2019.

Staza Jas Marina duga je 5281 metar i vozi se 58 krugova. Vozači će ukupno preći 306.298 kilometara.

Mercedes protiv Red Bula

Mercedes ima 28 bodova prednosti. Međutim, Red Bul nije izgubio šanse za pobedu. Da bi osvojio titulu u konkurenciji konstruktora, potreban im je loš dan vozača Mercedesa.

Veliko finale startuje u 14 časova po našem vremenu.