Predsedniku Kine Siju Đinpingu u nedelju je i formalno poveren redak treći mandat na mestu generalnog sekretara Komunističke partije, a izabrano je još šest članova Stalnog komiteta Politbiroa KP za narednih pet godina, među kojima Li Ćijang, budući premijer.
- Prepuni samopouzdanja krećemo na put na kojem ćemo od Kine napraviti još moderniju socijalističku zemlju u svim pogledima. Želimo da osvežimo kinesku naciju na svim frontovima i krenemo u još veću modernizaciju. Kina mora ostati na visokom stepenu pripravnosti kao student na ispitu koji nikad neće završiti – istakao je Si.
Si je predstavio ostalih šest članova Stalnog komiteta, najmoćnijeg kineskog političkog tela za donošenje najvažnijih odluka, pa će narednih pet godina to biti Li Ćijang, Džao Leđi, Vang Huning, Čai Ći, Ding Suesijang i Li Si.
Konsolidacija moći
Ponovno imenovanje Sija signal je njegove uspešne, ogromne konsolidacije moći u Pekingu, uz zadržavanje uloge predsednika Centralne vojne komisije, dakle kontrole nad kineskom armijom. Kako piše “Gardijan”, očekuje se da će on sledeće godine povratiti manje moćnu titulu predsednika. Redak treći mandat Sija (69) takođe ukazuje na odustajanje od tradicionalnih starosnih i ograničenja mandata, ukazuje “Jutarnji list”.
Otkako je pre deceniju godina postao čelnik zemlje, Si je postigao koncentraciju moći kakvu nije imao nijedan moderni kineski vladar još od Mao Cedunga. Na vreme je 2018. ukinuo ograničenje od dva predsednička mandata i otvorio put neograničenoj vlasti. Predvodio je uspon Kine kao druge najveće svetske ekonomije, veliku vojnu ekspanziju i agresivan globalni stav koji je izazvao snažno protivljenje Amerike.
Sada se očekuje njegov treći mandat na mestu predsednika Kine, koji bi trebalo da bude zvanično objavljen u martu.
Ko su Sijevi "moćnici"?
Iza Sija, kao drugorangirani, dolazi Li Ćijang (63), partijski sekretar Šangaja, koji će verovatno biti imenovan za sledećeg premijera kad Li Kećijang odstupi sa funkcije u martu nakon dva mandata. “Gardijan” ističe da je Šangaj istorijski bilo mesto za “uzgoj” najviših nacionalnih zvaničnika. Iako je Lijeve izglede možda narušio haos izazvan dugim zatvaranjem Šangaja zbog pandemije kovida, analitičari kažu da Si iznad svega ceni lojalnost i poverenje a Li je tokom godina razvio snažan odnos sa predsednikom. Bio je Sijev šef kabineta od 2004-2007. kad je Si bio glavni partijski šef provincije Džeđang.
Ali, njegovo uzdizanje na mesto premijera je iznenađujuće, ako se uzme u obzir njegov rezime - Li nikada nije bio član Državnog veća pa je stoga preskočio nekoliko stepenica na putu do vrha.
- Li Ćijang će postati prvi zvaničnik koji je direktno unapređen iz pokrajine ili opštine u premijera zemlje bez ikakvog radnog iskustva u centru. Sem premijera Džoua Enlaja (od 1949. do smrti 1976), Li će također biti jedini premijer koji nikada nije služio kao potpredsednik- rekao je BBC-u profesor Jang Džang sa Američkog Univerziteta.
Bez sopstvene uspostavljene baze moći, Li će takođe morati da se oslanja na Sijev autoritet da vodi Državno veće. Bivši premijer Li Kećijang je, sa druge strane, bio viđen kao umereniji glas i često jedini protivnik Sija u Stalnom komitetu. Lijevo unapređenje, kako je istakao Jang, pokazuje značajno restrukturisanje moći u kineskoj politici – Si je zadržo ključnu kontrolu.
"Jednoglasna komora"
Relativno iznenađujuće uključenje Čaja Ćija dodatni je znak koliko Si ceni lojaliste i ljude koje je poznavao dok se uspinjao u svojoj karijeri. Poput Sija, i Čaj je proveo mnoge godine u Fuđenu na početku svoje karijere da bi prešao u Džeđang. Nadgledao je Zimsku olimpijadu ove godine i bio istaknuti zagovornik Sijeve politike nultog kovida.
Vili Lam, istraživač Fondacije Džejmstaun, ukazuje da je protekli Kongres pokazao da će se “kult ličnosti koji okružuje Sija pogoršati”.
- Stranka i država rizikuju da postanu “jednoglasna komora”, u kojoj će se čuti samo jedan glas. Vrhovni vođa je skoro potpuno napustio institucionalne reforme koje je započeo Deng Sjaoping a uvelike pratili bivši predsednici Đang Cemin i Hu Đintao – rekao je Lam.
Ko je "ispao"?
Kineski premijer Li Kećijang, Li Džanšu (72), Vang Jang (67) i Han Dženg (68), dojučerašnji pripadnici Stalnog odbora, takođe su isključeni iz novog Centralnog komiteta.
Prvi put za 25 godina u novom Politbirou nema nijedne žene, posle zamenice premijera Sun Ćunlan (72), koja je bila jedina žena u prethodnom sastavu, a sada odlazi u penziju.
“Žene su i dalje veoma nedovoljno zastupljene u vrhu kineske politike”, ocenio je u nedelju bilten “Nejčan Čajna”, dodajući da je čak smanjen procenat žena u novom Centralnom odboru sa 5,4 na 4,9 odsto.
“Žene predstavljaju 48,8 odsto kineskog stanovništva i 29,4 odsto članova KP", ističe se u publikaciji, prenosi “Jutarnji list”.
Sem članova Stalnog komiteta, Centralni komitet izabrao je i 24 člana Politbiroa. Članovi Stalnog komiteta biraju se glasovima 205 članova Centralnog komiteta, ali se to glasanje smatra formalnošću. ”Gardijan” ukazuje da je lista delegata imenovanih u Centralni komitet otkrila da su neki od najvećih Sijevih rivala - sa vezama u drugim frakcijama partije i sopstvenom bazom moći – poslati u penziju.
Misteriozni “izlazak” Hua Đintaa
Snimak “izvođenja” bivšeg kineskog lidera Hua Đintaoa iz Velike dvorane naroda tokom ceremonije zatvaranja 20. kongresa Komunističke partije podigao je prašinu u svetskoj javnosti, koja pokušava da shvati šta se to dogodilo.
BBC piše da za sada od kineske vlade ima mnogo pitanja a nijedan odgovor.
Bivši generalni sekretar KP i predsednik Kine Hu Đintao (79) sedeo je za glavnim stolom u Dvorani naroda, pored Sija, kada su mu prišla dva muškarca.
Kratko je razgovarao sa njima nakon čega su ga izveli ruke pod mišku, kako se vidi na snimku. Okolnosti pod kojima je Hu izašao iz dvorane nisu poznate. Dok je državna agencija Sinhua prenela da je Hu izveden jer se nije osećao dobro, strani mediji ukazuju da je delovalo da je on oklevao da ode. Ako je tako, postavlja se pitanje zašto?
BBC piše da su dva najverovatnija razloga za njegov odlazak ili simbolično uklanjanje lidera koji predstavlja prošla vremena ili Hu zaista ima zdravstvenih problema. Prvog dana Kongresa mogao je da uđe samo uz pomoć zvaničnika, a tog poslednjeg dana delovao je prilično krhko, ukazuje BBC.
Duži snimak otkriva kako se Si okrenuo bivšem predsedniku partije, dok više figure Li Džanšu i Vang Huning, sa leve strane Hua, deluju zabrinuto. Li je u jednom trenutku čak krenuo da mu pomogne, ali ga je povukao Vang, kao da mu govori “ne mešaj se u ovo”, ceni BBC.
Masovni sastanci kineske KP obično vode po strogo uređenom scenariju, što je dovelo do spekulacija da vreme Huovog izvođenja možda nije bilo slučajno. Hu je prisustvovao ranijoj sednici iza zatvorenih vrata poslednjeg dana Kongresa, a snimateljima je bilo dozvoljeno da uđu na zadnji deo. Nakon što su se kamere postavile, Hu je izveden van. BBC ukazuje da kineska partija obično ne iznosi "prljavi veš" u javnost. Ako je ovo bila namerna predstava, to bi dakle značilo odstupanje u odnosu na uobičajeno ponašanje.
Različiti modeli za Kinu
Hu predstavlja veoma različiti model za Kinu od Sija. Godine njegovog predsedništva od 2003-2013. viđene su kao vreme otvaranja ka spoljnom svetu i povećane tolerancije prema novim idejama.
Si je, sa druge strane, poveo zemlju u veoma drugačijem smeru, sa sobom u njenom jezgru i nemogućnošću da se on izazove. Kako je zaključio dopisnik BBC-a Stiven Mekdonel, poruka za druge lidere je da je “došlo vreme Kine i da ćete se sa njom petljati na sopstvenu odgovornost”.
Uprkos skoro nekontrolisanoj moći, Si će se u narednih pet godina suočiti sa velikim izazovima, uključujući upravljanje nacionalnom ekonomijom opterećenom dugovima i rastućim američkim rivalstvom.
Kurir.rs/Blic