Na vantelesnu oplodnju čeka se dve godine!

Pošto nalazi zastare dok pacijentkinje dođu na red, prinuđene su da analize rade na tri meseca, zbog čega odustaju od potomstva

BEOGRAD - Samo one znaju kako im je.
- Drugi put već idem na vantelesnu oplodnju o trošku države i verujte mi da je ovo užasno mučenje. Liste čekanje su ogromne, a analize moramo da radimo na tri ili šest meseci. Najgore od svega je to što nam je potrebno i po nekoliko meseci kako bismo uradili sve analize, ali zbog užasne gužve i čekanja ne stignemo kod doktora, pa onda moramo opet da ih radimo, i tako ukrug. Izgleda da ni za godinu dana neću stići na red, a do tada ću sigurno morati minimum tri puta da vadim sve nalaze.

Ovako je počela priču za Kurir Beograđanka Mirjana P. (35), koja sa suprugom pokušava da dobije dete vantelesnom oplodnjom o trošku države.

Liste čekanja na vantelesnu oplodnju su dugačke, a klinike nemaju kapacitete da prime sve, pa čekanje može da se oduži i do dve godine. Mirjana kaže da je stres koji pritom trpi ogroman. Što zbog čekanja, što zbog analiza koje rade i po više puta, sve više pacijentkinja odustaje od potomstva.

- Pila sam i hormone, pa pošto nisam stigla na red, prestala sam, a onda opet počela. Verujem da to nije dobro za zdravlje i zaista se plašim konačnog ishoda - jada se Mirjana.

Vesna Milenković, predsednica Udruženja pacijenata za vantelesno oplođenje „Roda“, potvrdila je postojanje ovog problema i istakla da je zbog cele ove situacije bela kuga uzela maha.

- Nažalost, državne klinike nemaju dovoljno kapaciteta. Zbog svega toga u Beogradu se mesečno rodi 100 beba manje. Apelovali smo na RFZO i na sve privatne klinike da što pre reše sve administrativne probleme koji usporavaju proces lečenja - kaže Milenkovićeva.

Sanja Mirosavljević iz Republičkog fonda za zdravstveno osiguranje kaže da je raspisan treći tender za uključivanje privatnika u ovaj program.

Šta je potrebno za vantelesnu oplodnju:

1. Oba partnera:
Mikrobiološko ispitivanje:

♦ bakterije, hlamidija, mikoplazma;
♦ HbsAg, HCV, HIV, VDRL - serologija.

2. Ženski partner:
Hormonsko ispitivanje.
Mikrobiološko ispitivanje:

♦ toksoplazmu gondi, rubelu - serologija.

Skrining grlića materice:

♦ bris po Papanikolauu, kolposkopija;

♦ ultrazvučni pregled obavljen vaginalnom sondom;

♦ pacijentkinje kod čijih partnera je uredan nalaz spermograma (normospermija) potrebno je da dostave nalaz HSG i/ili laparoskopije i/ili histeroskopije;

♦ ukoliko su imale prethodne operacije u cilju lečenja steriliteta, potrebno je da dostave fotokopiju otpusne liste;

♦ ukoliko je prethodno primenjen neki od postupaka biomedicinski potpomognutog oplođenja (IUI, IVF, ICSI), potrebno je da dostave fotokopiju lekarskog izveštaja.

Opšte pripreme:

♦ krvna grupa, Rh faktor, krvna slika, urin, biohemijske analize, mali faktori koagulacije neposredno pred postupak.

3. Muški partner:

♦ spermogram.

Starost analiza ne može biti duža od godinu dana, izuzev briseva i ultrazvuka, koji važe tri meseca, a analize hormona važe šest meseci.