Žestoke borbe za ključni grad u Donbasu

KURAHOVO PRED KONAČNIM PADOM: Ukrajinski garnizon dobio naređenje da se povuče, Rusi zauzeli centralni rudnik

Foto: Ministarstvo Odbrane Ruske Federacije
Ukrajinci neće moći dugo da drže industrijsku zonu bez adekvatne logistike

Ukrajinski garnizon u Kurahovu navodno je dobio naređenje da se povuče. Oružane snage Ukrajine će se povući na nove linije odbrane u industrijsku zonu.

Ona se nalazi na zapadu grada.

Na osnovu prethodnog iskustva, kada su ukrajinske snage zadržavale naselja do poslednjeg trenutka, može se reći da će uskoro većina Kurahova preći pod kontrolu ruske vojske. Ipak, očekuje se da bi u uskoro i grad u celini mogao pasti.

Ukrajinci neće moći dugo da drže industrijsku zonu bez adekvatne logistike. Industrijska zona je već duži period pod udarom ruske avijacije i artiljerije, a i OSU su same dizale u vazduh pojedina postrojenja i objekte.

Na jugu ne postoje promene. Kod Uspenovke Oružane snage Ruske Federacije pod vatrom drže sve puteve. Džep je izolovan i u daleko lošijoj poziciji nego što je to slučaj sa pozicijama u gradu Kurahovo.

Foto: Ministarstvo odbane Rusije

Ukrajinski izvori priznaju i gubitak rudnika „Centralnaja“ i susednih jalovišta u Torecku. Ostaje da se potvrdi da su sva jalovišta osvojena od strane Rusa.

U tom slučaju će doći do velikih promena, kako u gradu tako i van njega. Ovo predstavlja ozbiljan napredak za ruske snage, koji će u narednim danima verovatno dovesti do daljeg napretka i van grada.

Pojedini ruski izvori tvrde da je došlo do velikog proboja od Nelepovke u Leonidovku. To je pravac koji teče paralelno sa napredovanjem ruski snaga u Torecku, a dejstvuje zapadno od grada. 

Kurir.rs/TV Front/Preneo: P. P.