GVINEJSKA VOJNA HUNTA NAJAVILA REFERENDUM: Određen datum za početak vraćanja demokratiji
Predsednički dekret kojim je zakazan referendum za usvajanje novog ustava saopštio je u utorak general Amara Kamara, generalni sekretar Predsedništva.
Vođa hunte pukovnik Mamadi Dumbojia, na vlasti od 2021. godine, prvobitno je bio odredio 31. decembar prošle godine kao datum referenduma.
Međutim, to se nije desilo što je izazvalo proteste i kritike aktivista i opozicionara.
Pod rastućim pritiskom, Dumbojia je u novogodišnjoj poruci obećao da će ustavni referendum sigurno biti održan.
Hunta je takođe rekla da će i izbori biti održani ove godine, ali bez navođenja određenog datuma.
Gvineja je jedna od niza zapadnoafričkih zemalja u kojima su vojske izvele udare i uspostavile svoju vlast.
U Gvineji je nakon suspenzije ustava posle državnog udara najviši akt vojna povelja.
Aktivisti i opozicione grupe optužuju vođu hunte da hapsi kritičare, uključujući novinare, na osnovu lažnih optužbi sa ciljem ograničavanja građanskih prava kako bi ojačao svoju vlast i produžio uticaj vojske u državi.
Kurir.rs/Beta/Preneo: D. P.