POKROVSK PRED KONAČNIM PADOM: Teški ruski udari po ukrajinskoj odbrani u Donjeckoj oblasti, nastavak pritiska na Dnjepar
Prema saopštenju ruskog Ministarstva odbrane, tokom ove operacije uništena su ključna ukrajinska skladišta municije i goriva, što predstavlja značajan strateški uspeh za rusku stranu.
Žestoke borbe i značajni gubici
Jedinice grupe trupa “Istok” izvestile su uspešnu ofanzivu u rejonu Bogatira, gde su se ukrajinske snage uporno branile. Prema ruskim izvorima, u borbama je neutralisano preko 175 ukrajinskih vojnika, dok je na strani napadača takođe bilo značajnih gubitaka. Uništena su i dva borbena oklopna vozila, jedan tenk i dva artiljerijska sistema ukrajinske vojske.
Naročito je značajno što su ruske snage uspele da unište dva velika skladišta municije i goriva, koja su bila ključna za snabdevanje ukrajinskih jedinica na ovom delu fronta. Ovaj udarac značajno će otežati ukrajinske odbrambene operacije u širem području Donjecka.
Širenje operacija na drugim frontovima
Dok su se najintenzivnije borbe vodile u rejonu Bogatira, ruske snage su povećale pritisak i na drugim delovima fronta. Na Harkovskom pravcu, jedinice grupe ,,Sever” izbacile su iz stroja preko 160 ukrajinskih vojnika, dva borbena oklopna vozila i četiri artiljerijska sistema. Jedinice grupe ,,Zapad” ostvarile su taktičko poboljšanje položaja, eliminisavši do 340 ukrajinskih vojnika i tri skladišta municije. Na Zaporoškom pravcu, ruske snage su napredovale kod Lobkova, dok su u Donjeckoj oblasti zauzeta naselja Berezovka i Aleksandropolj.
Strateški značaj Bogatira
Reakcije i dalji razvoj situacije
Ukrajinska strana nije zvanično potvrdila gubitak Bogatira, ali nezavisni izvori ukazuju na to da su se ukrajinske snage povukle sa ovog područja nakon žestokog ruskog pritiska.
RUSI NA KILOMETAR OD POKROVSKA
Kod Pokrovska Rusi su načinili još jedan napredak. Zauzeli su delove sela Leontinovič, manje od kilometar udaljenog od Pokrovska. Malo severnije, zauzeti su šumski pojasevi, pa su sada prvi put i zapadno od samog grada.
Ruske snage su napredovale u selima Leontovičije i Zverove, zauzevši većinu teritorije ovih naselja i primakli se na manje od 900 metara od jugozapadne periferije grada.
Pored toga, obnovili su napadne operacije ka autoputu Pokoravsk – Mežova, povratili ranije izgubljene položaje u šumskim pojasima i potisnuli ukrajinske snage u „sivoj zoni” bliže glavnoj saobraćajnici.
Grad je već žestoko uništen u bombardovanju, ali Rusi nemaju nameru da jurišaju na njega.
Kurir.rs/TV Front