Miloš (10) je 1 od 4 osobe na svetu koji živi sa samo pola srca i još ovim! Imao je 5 operacija, 10. rođendan slavio u Tiršovoj, sad igra basket u Niškoj Banji
Ovaj mališan je tek četvrta osoba na svetu, kako ističe njegova majka pozivajući se na lekare, koja živi sa pola srca i specifičnom kombinacijom drugih dijagnoza. Milošu je svega 10 leta, a upravo se oporavlja od pete operacije i to četvrte na otvorenom srcu, izvedene jer mu se desna komora srca nije ni razvila.
Ovaj mali heroj, koga su spasli srpski lekari je, i mimo svih nedaća, veselo dete koje je sada miljenik i svih u Institutu Niška Banja, gde je na rehabilitaciji i gde i basket igra u sobi, dok ostali pacijenti sa zadovoljstvom slušaju lupanje lopte.
Kad je Jelena Grbić iz Deča, u opštini Pećinci, sa suprugom čekala prvenca ni slutili nisu šta će ih sve snaći. Beba je bila krupna, a porođaj težak, sin im se rađa potpuno plav. A potom majci saopštavaju da ga odmah prebacuju u UDK Tiršova, jer nešto nije u redu.
- Naši, svetski priznati kardiohirurzi odmah su uradili prvu operaciju na otvorenom srcu sa kolegama iz Nemačke koji su u tom trenutku bili u Tiršovoj. Šok! Bila sam u vrlo teškom stanju! Cela trudnoća je uredno vođena i kontrolisana, a dete ima tako strašan problem, zapravo nema desnu srčanu komoru. I on je jedna od četiri žive osobe na svetu, kako su mi rekli lekari, sa ovakvom kombinacijom dijagnoza, jer ima još neke defekte na srcu - priča za Kurir Jelen, pa nastavlja:
- Drugu operaciju na otvorenom srcu imao je već sa mesec i po dana. A čak dva i po meseca, tj. 75 dana imao je kada sam ga prvi put uzela u ruke! Treća operacija, naravno, na otvorenom srcu usledila je sa osam i po meseci. I normalno, svaki taj zahvat je i rizik da dete neće preživeti. Ali, fala Bogu i lekarima, Miloš je sve pobedio.
Doc dr. Milan Lazarević
Sve za Miloša
Doc dr. Milan Lazarević, direktor Instituta za rehabilitaciju i lečenje Niška Banja podseća da je ovaj institut jedini banjski rehabilitacioni centar za kardiovaskularne bolesti.
- Značaj je utoliko veći što i nakon najopsežnijih kardiohirurških operacija zbrinjava i naše najmlađe pacijente. Trenutno je hrabri dečak od 10 godina kod nas na programu rehabilitacije sa svojom mamom. Svi kapaciteti ustanove su na raspolaganju detetu i sa velikom pažnjom se pristupa njegovom uspešnom lečenju - kaže za Kurir dr Lazarević, koji je i napisao poruku dobrodošlice za Miloša, pa ističe:
- Veoma mi je drago što oporavak ide u najboljem mogućem smeru, sto Institut opravdava ukazano poverenje, a posebno smo ponosni na našeg dragog Miloša koji je veliki heroj koji je uspeo da pobedi u najbitnijoj borbi.
Miloš je, i mimo svih muka, operacija, terapija, stalnog ležanja u bolnici rastao uz porodicu, školu, drugare...
- Normalno priča, hoda i sve, a lekari nam uvek kažu da sve radi do tačke zamaranja. Završio je treći razred, igrao je čak i folklor - reći će majka, koja se usudila da potom rodi još dvoje dece i obe ćerkice su, na sreću, zdrave.
Konzilijum u Berlinu odlučivao je o daljem lečenju. Zapravo bila je neophodna i četvrta operacija, ali pre toga naš lekar, koji živi i radi u Londonu, uradio je fistulu na ruci da bi se poboljšala cirkulacija. Četvrta i poslednja operacija na otvorenom srcu urađena je martu u Tiršovoj, gde je Miloš proslavio 10. rođendan. Iako prikačen na sve i svašta, zaposleni u dečjoj klinici priredili su mu slavlje, a kad je izašao kući fešta je bila dva dana!
- Proslavili smo Miloševu prvu dvocifrenu svećicu. Srce mi je bilo puno - veli majka.
Institut im je preporučen kao najbolje mesto za rehabilitaciju, koju prvi put dobija. Ali ipak onome što su zatekli, nadali se nisu.
- Ta briga, empatija, toplina, usluga - to nisam očekivala. Miloš je jedino dete ovde, a kako je došao s upalom grla i na antibiotiku, nedelju dana nije imao program, pa mu je bilo malo dosadno. I dozvolili su da u sobi okačimo koš, pa čak i da lupa loptom, nikome to ne smeta. Doneli su nam i nov televizor - priča Jelena.
A kardiolog prim. dr Vladimir Ilić, pomoćnik direktora "Niške Banje" objašnjava da teška urođena srčana mana, kod koje srce ima samo jednu funkcionalnu komoru - samo "pola srca" koje može da pumpa krv, jeste univentrikularna iliti jednokomorska srčana mana.
- Kod ovih pacijenata lekari tokom detinjstva kroz više operacija stvaraju poseban krvotok - tzv. Fontan cirkulaciju, kojom krv iz tela ide direktno u pluća, bez prolaska kroz desnu stranu srca, tj. desnu pretkomoru i komoru, koje su nerazvijene ili ne postoje.
Miloš je rođen sa kompleksnom srčanom manom - nije imao razvijenu desnu srčanu komoru, imao je i druge srčane defekte (prozor između aorte i plućne arterije, defekte pregrada i suženja krvnih sudova). Tokom ranog detinjstva imao je više pripremnih operacije, a sada, sa 10 godina, uspešno je u Tiršovoj urađena završna Fontan operacija, kojom je krv iz donjeg dela tela spojena direktno s plućima, pomoću veštačkog grafta, bez prolaska kroz desnu komoru - navodi za Kurir dr Ilić i dodaje:
- Ova operacija ne znači potpuno izlečenje, ali daje šansu za duži i kvalitetniji život. Većina dece sa ovakvom cirkulacijom danas doživi adolescenciju i odraslo doba, uz redovno lečenje i praćenje. Najstariji pacijent na svetu, kojih je sve više, je u šestoj deceniji života. Miloš će doživotno biti pod nadzorom kardiologa, ali sada ima realnu šansu da se razvija i da živi funkcionalan život.
Mališan se sad, kao i svako dete, raduje bazenu kao terapiji.
- Sa operacijamam smo završili, a do kraja života biće kardiografija i kateterizacija, što zahteva bolničko lečenje. Ali, uz Božju pomoć i lekare nadamo se najboljem - reći će mama.