FAŠISTIČKA IZJAVA KOKANOVIĆA U KOJOJ POZIVA NA PROGON PREKODRINSKIH SRBA! Analitičari: Sve blokadere povezuje jedna crvena nit - antisrpski gen i kod
Prethodne nedelje blokaderi su ponovo pokazali netrpeljivost prema prekodrinskim Srbima i tako potvrdili kakav bi progon sproveli da se domognu vlasti. Predvodnik ove politike je jedan od šefova studentsko-blokaderske liste Zlatko Kokanović koji je podgrejao mržnju prema srpskom narodu koji živi van Srbije ili čije poreklo je van današnjih granica Srbije.
Na protestnom skupu održanom prošle nedelje u Valjevu ovaj lažni ekolog izgovorio je zastrašujuće pretnje Srbima.
"Pa zar nama da ljudi koji su došli iz Hrvatske, iz Bosne, da kroje sudbinu? E, pa neće moći", zapretio je Kokanović.
Kada se ovako nešto izgovori javno na protestu blokadera i ne usledi nikakva osuda, onda je jasno da je mržnja prema Srbima preko Drine ili iz Hrvatske politika koju prihvata blokaderski pokret i koju nameravaju da sprovode ukoliko im se ukaže prilika. PO blokaderskoj politici, Srbi poreklom iz Hrvatske ili BiH nemaju pravo da učestvuju u političkom životu Srbije.
Sa Kokanovićem na čelu i sa ovakvom retorikom, blokaderski pokret ne samo da otvoreno vređa i ponižava stotine hiljada građana Srbije sa prostora bivše Jugoslavije, već im upućuje čist govor mržnje.
Na opasne poruke Kokanovića reagovao je predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji nije krio zaprepašćenost što je nekome Kokanović prihvatljiv.
"Oni bi da zabrane ljudima koji su poreklom sa druge strane Drine da budu u Srbiji, čak i da glasaju i da se pitaju nešto. Zamiliste kada se na listi nađe Kokanović i vi kažete: to je naša budućnost? Da li se to šale?", zapitao se Vučić.
Istoričar Ognjen Karanović kaže za Kurir da ideologiju blokadera i vođa obojene revolucije krase nacizam, rasizam, autošovinizam i dosledno antisrpstvo.
"Primer i dokaz ove tvrdnje pronalazimo u izjavi ljudskog otpada Kokanovića. Njemu nije smetalo slikanje blokadera pored ustaških šahovnica, ali i te kako ima averziju prema našoj braći i sestrama koji žive ili koji dolaze sa prostora zapadno od Drine i Dunava. Takođe, važan dokaz antisrpskog karaktera obojene revolucije nalazi se u činjenici da kontejner studenti nisu trčali i više se vozikali do Brisela i Strazbura preko Republike Srpske, odakle bi ih naš narod veoma žustro i brzo ispratio, već upravo preko Hrvatske, gde se oni najlepše i osećaju. Sve blokadere povezuje jedna crvena nit - antisrpski gen i kod", ocenjuje Karanović.
Predsednik Saveza Srba iz regiona Miodrag Linta osuđuje Kokanovićevu izjavu, uz poruku da prekodrinski Srbi vole Srbiju i žele da bude država u kojoj se svi građani osećaju ravnopravno.
"Izražavam žaljenje zbog izjave Zlatka Kokanovića da Srbi koji su došli iz Hrvatske i BiH kroje sudbinu ostalim građanima i da to više neće moći. Srbi rodom i poreklom iz Hrvatske i BiH ne kroje sudbinu ostalim građanima, niti imaju nameru da to rade. Prekodrinski Srbi vole Srbiju i žele da bude uspešna, jaka i uređena država u koji se svi građani osećaju ravnopravno i da niko nije diskriminisan", naglasio je Linta.