Slušaj vest

Jeziva vest potresla je Srbiju 6. avgusta 2012. godine - u pravoslavnom centru za odvikavanje od droge "Sretenje" u Lešnici pop Branislav Peranovićlopatom je ubio čoveka koji mu je poveren u zaštitu, na lečenje, Nebojšu Zarupca (39).

Na videlo je tada izašla strašna istina o metodima "rada" sa štićenicima, ljudima kojima je samo trebala pomoć i podrška, a koje su očajne porodice s poverenjem slale u centar koji je blagosiljala crkva.

Peranović je osuđen na 20 godina zatvora iako svoju krivicu ne priznaje.

U presudi se tada navelo da je Peranovićizvršio ubistvo sa "eventualnim umišljajem"

Veće je tada odlučilo da je Peranović ubistvo učinio sa eventualnim umišljajem, a ne kako je tužilac naveo sa umišljajem, pa je zato dobio 20 godina zatvora, iako je za to delo bila predviđena kazna od 10 do 40 godina.

Opisao svirepo ubistvo

Prema zaključku suda suspendovani sveštenik je tokom postupka sam opisao način na koji je učinio to delo. Prema njegovim rečima, tukao je Zarupca jer je pokušao da napusti centar i dva puta je prekidao batinanje da bi ukazao pomoć Zarubcu pa nastavljao. Prema nalazima veštaka, te povrede su izavale smrt Zarubice.

Da podsetimo, u toku suđenja advokat porodice Zarubac, Dušan Pašić je rekao da su patolozi usaglasili stav da je smrt nastupila usled batinanja, te je zatražio najstrožu kaznu za ubistvo na svirep način.

"Saslušana su dva veštaka - patologa koji su potvrdili da je smrt nastala nasilnim putem usled lakih i teških telesnih povreda koji su u zbiru izazvali krvarenje, gubitak svesti i ugušenje želudačnim sokom. Smatram da je sve to dovoljno za minimalno 25 godina zatvora, iako je za to delo predviđena kazna do 40 godina", naveo je tada Pašić.

Advokat okrivljenog Ilija Radulović ostao je pri stavu da je smrt Zarupca nastala kao posledica nužne odbrane i tražio je oslobađajuću presudu. On je naveo da je Peranović pokušao da štićenika koji je bio u apstinencijalnoj krizi, spreči da napusti kamp i da kriminalom dođe do narkotika jer nije imao novac.

Po optužnici, suspendovani sveštenik Branislav Peranović je 6. avgusta u svojoj kući u Jadranskoj Lešnici naneo veći broj udaraca Nebojši Zarupcu što je izazvalo unutrašnje povrede, povraćanje i gušenje želudačnim sokom.

Zarubac je bio štićenik u Centru za odvikavanje od droga "Sretenje" koji je osnovao i vodio Peranović, od ranije poznat po batinanju štićenika lopatom u sličnom centru u Crnoj Reci. Peranović se tada branio tvrdeći da je "to deo terapije".

Dozvolu za rad ovog centra dala je tada eparhija Šabačka, koja je, na kraju, "licencu", odnosno dozvolu ili blagoslov i oduzela.

Peranović u zatvoru počeo slika istaknute Srbe

Na internetu se može pronaći njegov profil i portfolio (iako je u zatvoru) gde se mogu videti njegovi radovi.

Tu su crteži Nikole Tesle, Alberta Ajnštajna, brojnih znamenitih Srba, između ostalog i četničkog vojvode Draže Mihailovića. Peranović je uradio i portret sina. Tu su i drugi članovi njegove porodice. Tako su Draža Mihailović, Milunka Savić ili portret afričkog deteta umivenog vodom pod nazivom "Srećan dečak". Oprobao se i u aktovima, a slikao je i Novaka Đokovića.

"Meni brata niko ne može vratiti"

Nevena Zarubac, sestra ubijenog Nebojše, rekla je tada da je zadovoljna izrečenom presudom.

- Mislila sam da će Peranović biti oslobođen ili eventualno osuđen na minimalnu kaznu. I da je Peranović osuđen na 100 godina zatvora, meni mog brata niko i ništa ne može vratiti. Zbog toga mislim da je sveštenik dobio kaznu kakvu zaslužuje - pričala je Nevena za Kurir.

Ona je dodala da ju je posle zločina razočarala Peranovićeva porodica.

- Zvao me je sveštenikov sin i rekao mi: „Propade mi Centar.“ Kao da sam ja njima, a ne oni meni naneli zlo - rekla je Nevena.

Miloš Zarubac, Nebojšin otac, rekao je tada da je delimično zadovoljan „jer se pravda, nažalost, ne može do kraja ispraviti“.

Kurir.rs