APAČI UDARNE GRUPE NORMANDIJA HELFAJERIMA SU UNIŠTILI RADARE, PUT BOMBARDERIMA F-117 JE OTVOREN: Kako je počela Pustinjska oluja!
Foto: Printscreen Youtube

31. godina od prvog zalivskog rata

APAČI UDARNE GRUPE NORMANDIJA HELFAJERIMA SU UNIŠTILI RADARE, PUT BOMBARDERIMA F-117 JE OTVOREN: Kako je počela Pustinjska oluja!

Planeta -

Šesnaestog januara 2021. godine navršava se tačno 31 godina od operacije „Pustinjske oluje“ koju su otpočele Sjedinjene Američke Države, Velika Britanija, većina evropskih zemalja i arapska koalicija, kako bi se oslobodila naftom bogata zalivska državica Kuvajt, koju je Sadam Husein zauzeo 2. avgusta 1990. godine.

Operacija „Pustinjska oluja“ zvanično je započela u ranim jutarnjim časovima tačno u 02.36 po bagdadskom vremenu kada je osam borbenih helikoptera AH-64A „Apač“ koji su pripadali 101. vazduhoplovnom puku, 101. vazdušno jurišne divizije američke vojske u pratnji dva helikoptera MH-53J „Pave Lov“ okupljeni u novoformiranu udarnu grupu „Task force Normandy“ lansirali protivoklopne rakete „helfajer“ na iračke osamtračke radare na jugu Iraka uz samo granicu sa Saudijskom Arabijom. Posao uništenja osmatračkih radara i iračkih jednica koje su se zatekle dovršen je vatrom topova M 230 Chain Gun kalibra 30 mm.

Ovim iznenadnim udarom „Task force Normandy“ stvoren je koridor od nekih 20 milja (oko 40 kilometara) korz dubinu iračke teritorije korz koji su prvi prošli taktički bomabrderi F-117A „Night hawk“, i borbeni avioni F-15 i F-16 koji su napali unapred snimljene i locirane položaje iračke PVO u okolini Bagdada.

U prvim minutama posle ovog napada stotine aviona kroz napravljeni koridor ušlo je u Irak i započeli seriju vazdušnih udara na položaje iračke avijacije i PVO.

Ubrzo nad Bagdadom pojavili su se i bombarderi F 117A, kao i krstareće rakete lasnirane sa brodova i podmornica koje su padale po zadatim ciljevima. Takođe u isto vreme avioni F-117A su izbacili i prve bombe na centre PVO u južnom i zapadnom Iraku.

U prvim minutama rata uništen je bio ili paralisan veći deo iračkih raketnih jednica, kao i komandnih mesta, što je stvorilo prostor za uništenje iračkih jednica u Kuvajtu kao i jedinica Republikanske garde, a u narednim danima na udaru se našla i civilna infrastruktura.

U noći 1. na drugi 2. avgust 1990. godine tri divizije Republikanske garde Sadama Huseina sa 1.000 tenkova T-72, T-62, T-55, Type 59 i 65 sa ukupno 120.000 vojnika i desetinama borbenih i transportnih helikoptera napali su Kuvajt, malu zalivsku državicu, bogatu naftom na jugoistoku Arapskog poluostrva.

Ovim upadom geopolitička situacija se izmenila, a pet meseci kasnije SAD izvešće vojnu operaciju pod nazivom Pustinjska oluja, posle čega SAD su obezbedile kontinuirano, odnosno trajno vojno prisustvo u ovom delu sveta.

Kurir.rs/Andrej Mlakar

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track