Slušaj vest

Vrhovni sud Rumunije odložio je u petak odluku o tome da li će poništiti rezultate prvog kruga predsedničkih izbora, jer je "neočekivani" izborni rezultat izazvao sumnje oko stranogmešanja u izbore.

Sud će doneti presudu u ponedeljak, dok će se u nedelju (sutra) održati parlamentarni izbori u Rumuniji.

Nezavisni kandidat krajnje desnice Kalin Đorđesku, završio je sa najviše dobijenih glasova u prvom krugu predsedničkih izbora održanim prošle nedelje i obezbedio mesto u drugom krugu izbora koji je zakazan za 8. decembar.

Njegova pobeda u drugom krugu bi mogla značajno da promeni politiku Rumunije prema EU i NATO-u.

Rumunske vlasti su prethodno saopštile da su pronašle dokaze o mešanju "neprijateljskih aktera" u izbornu kampanju, a Ustavni sud tek treba da potvrdi rezultate prvog kruga predsedničkih izbora u ovoj zemlji.

x AP Vadim Ghirda.jpg
AP/Vadim Ghirda Građani Rumunije biraju između istoka ili zapada

Sud je naložio ponovno prebrojavanje 9,46 miliona glasova datih u prvom krugu, istovremeno razmatrajući zahtev poraženog  kandidata da se poništi glasanje iz prvog kruga.

Neizvesnost je izazvala politički haos i konfuziju dok se zemlja od 19 miliona stanovnika priprema za nedeljne parlamentarne izbore, na kojima se očekuje da će krajnja desnica ostvariti uspeh.

Šef izborne komisije Toni Grebla rekao je za tamošnji radio da će prvi krug biti ponovljen ako Ustavni sud odluči da poništi rezultate izbora.

x02 AP Andreea Alexandru.jpg
AP/Andreea Alexandru Kalin Georgesku, lider krajnje desnice, vodi u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji

- Nadamo se da će se ovo ponovno prebrojavanje glasova završiti što je pre moguće - rekao je on.

On je dodao da će sud odlučiti da li da "potvrdi ili poništi glasanje održano 24. novembra". Ukoliko bude odlučeno da se izbori ponove, prvi krug predsedničkih izbora mogao bi da se održi 15. decembra, a drugi krug 29. decembra.

Prema rumunskom zakonu, sud može da poništi rezultat prvog kruga glasanja samo ako pronađe dokaze o prevari i umešanosti u prevari dvoje najbolje plasiranih kandidata koji su ušli u drugi krug predsedničkih izbora.

Prema izbornim rezultatima iz prvog kruga predsedničkih izbora, između drugoplasirane Elene Laskoni (centrista) i trećeplasiranog socijaldemokrate, premijera Marsela Čolakua je razlika manja od 3.000 glasova.

x EPA Robert Ghement.jpg
EPA/Robert Ghement Elena Laskoni (centrista) je drugoplasirana u prvom krugu predsedničkih izbora u Rumuniji

Prema rumunskom zakonu, najviši sud treba da potvrdi rezultate prvog kruga do 29. novembra da bi drugi krug glasanja mogao da se nastavi 8. decembra prema rasporedu. Po svemu sudeći, Sud je novom odlukom probio zakonom predviđeni rok.

Rusija je odbacila optužbe za mešanje u izborni proces u Rumuniji

Rumunski Vrhovni savet odbrane saopštio je da ima dokaze o stranom mešanju u izbori proces i da je Rumunija meta neprijateljskih aktera kao što je Rusija.

Savet tvrdi da je TikTok jednom kandidatu dao veliki prostor za predstavljanje političkih stavova i da ga nije primorao da označi svoj sadržaj kao deo izborne kampanje. TikTok je odbacio te optužbe.

x AP Andreea Alexandru.jpg
AP/Andreea Alexandru Izbori plakati u Rumuniji

Portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao je da su bilo kakve optužbe o ruskom mešanju u predsedničke izbore u Rumuniji neosnovane.

Kako prenosi Rojters, Kalin Đorđesku, rumunski desničar, je ranije hvalio rumunske fašističke političare iz 1930-ih kao nacionalne heroje i mučenike, kritikovao je stav NATO-a i Rumunije prema Ukrajini i rekao da Bukurešt treba da poboljša odnose sa Moskvom, a ne da izaziva Rusiju.

Šef Izborne komisije, Toni Grebla je u četvrtak za Rojters rekao da će parlamentarni izbori u nedelju (1. decembar) proteći kako je planirano. Politički analitičari kažu da će politički haos u zemlji verovatno pojačati podršku krajnjoj desnici.

x01 AP Andreea Alexandru.jpg
AP/Andreea Alexandru Predizborni plakati stranaka i predsedničkih kandidata u Rumuniji

Anketa AtlasIntela sprovedena od 26. do 28. novembra pokazala je da tvrdo desničarska Alijansa za ujedinjenje Rumuna (AUR) ima podršku od 22,4 odsto, malo ispred vladajućih socijaldemokrata koji imaju 21,4 odsto podrške građana Rumunije.

Prema anketi se zaključuje da je podrška socijaldemokratama aktuelnog premijera oslabila.

Poverenje javnosti u nacionalne institucije takođe bi moglo biti narušeno novonastalim haosom, kažu politički analitičari.

- Nalazimo se na mestu gde Ustavni sud odlučuje o rumunskom kolektivnom javnom životu na način koji prevazilazi njegovu ulogu i to će dovesti do situacije u kojoj Rumuni više ne veruju ni u šta - rekao je Sergiju Miskoju, profesor na Fakultetu političkih nauka Univerziteta Babes-Boljai.

Stanovnica Bukurešta Emilija Gasu rekla je da bi rezultat mogao da bude drugačiji posle ponovnog prebrojavanja glasova.

- Bože, čekaju nas teške političke borbe - rekla je ona.

(Kurir.rs/Reuters)