Slušaj vest

Predsednik SAD Donald Tramp ponovo je privukao pažnju svetske javnosti kontroverznim predlogom za rešavanje izraelsko-palestinskog sukoba.

Naime, Tramp je predložio da Amerika preuzme vlasništvo nad Pojasom Gaze, očisti ga od ruševina i opasnih eksplozivnih sredstava, a zatim na toj teritoriji izgradi modernu „rivijeru“, dok bi Palestinci bili preseljeni u druge države.

Njegov predlog, koji je usledio tokom susreta sa izraelskim premijerom Benjaminom Netanjahuom, izazvao je osude širom sveta, od arapskih država do američkih političara iz obe stranke.

Razorena Gaza Foto: AP Jehad Alshrafi, EPA Haitham Imad

Detalji Trampovog plana

Tramp je ideju predstavio kao rešenje koje bi donelo mir i ekonomski preporod. „Sjedinjene Države će preuzeti vlasništvo nad Gazom, očistiti je i pretvoriti u ekonomski motor regiona“, izjavio je predsednik, nazivajući svoj plan „potpuno drugačijim pristupom“ u rešavanju decenijskog sukoba.

On je dodao da bi SAD rasporedile vojsku kako bi osigurale stabilnost, uklonile ruševine i izgradile moderno naselje koje bi, prema njegovim rečima, „obezbedilo neograničene mogućnosti za zapošljavanje i stambeno zbrinjavanje za ljude iz tog područja“. Tramp je rekao da je trenutna situacija u Gazi nepodnošljiva i da Palestinci zaslužuju bolje uslove za život, ali je insistirao na tome da bi taj bolji život bio moguć samo van Pojasa Gaze.

collage111.jpg
Foto: Shutterstock, EPA/MOHAMMED SABER, AP/Francisco Seco, MAHMUD HAMS / AFP / Profimedia, STRINGER / AFP / Profimedia

„Zašto bi Palestinci želeli da ostanu tamo? To je pakao“, rekao je Tramp, ignorišući duboku povezanost Palestinaca sa njihovom zemljom.

Ovaj plan podseća na ranije ideje Trampovog zeta i bivšeg savetnika Džareda Kušnera, koji je takođe predlagao da se Gaza „očisti“ i razvije, dok bi Palestinci bili preseljeni u druge zemlje u regionu.

Kritike iz Amerike

Unutar same Amerike, Trampov plan naišao je na oštre osude demokrata i pojedinih republikanaca.

Demokratski senator Kris Merfi izjavio je: „Američka invazija na Gazu bi dovela do pokolja naših vojnika i otvorila decenije novih sukoba na Bliskom istoku. Ovo je zvučalo kao loša, bolesna šala“.

x03-epa-jim-lo-scalzo.jpg
Foto: EPA/JIM LO SCALZO

Slično mišljenje izrazio je predstavnik Džejk Aučinklos, koji je ocenio plan kao „nepromišljen i nerazuman“. Aučinklos je pozvao javnost da preispita motive predsednika, optužujući ga za „sebične interese“ i „nepotizam“, aludirajući na Trampove ranije veze sa investicijama u nekretnine.

Jedan od najoštrijih komentara došao je od Džastina Amaša, bivšeg republikanskog kongresmena palestinskog porekla. „Ako Amerika rasporedi trupe da nasilno uklone muslimane i hrišćane iz njihovih domova u Gazi, ne samo da će biti kriva za zločin etničkog čišćenja, već će se upustiti u još jednu nepromišljenu okupaciju. Nijedan Amerikanac sa čistom savesti ne bi smeo da podrži ovako nešto“.

profimedia0865890048.jpg
Foto: AA/ABACA / Abaca Press / Profimedia

Hamas: „Smešne i opasne izjave“

Palestinska militantna grupa Hamas odmah je reagovala, nazivajući Trampov plan „receptom za haos“. Sami Abu Zuhri, portparol Hamasa, izjavio je:
„Naš narod u Pojasu Gaze neće dozvoliti da ovakvi planovi prođu. Ono što se traži jeste kraj okupacije i agresije protiv našeg naroda, a ne proterivanje sa naše zemlje“.

Zuhri je dodao da su Trampove izjave „smešne i apsurdne“ i upozorio da bi ovakvi potezi mogli da zapale region.

profimedia0824241963.jpg
Foto: Adel Al Hwajre / Zuma Press / Profimedia

Osude iz međunarodne zajednice

Međunarodna reakcija takođe je bila snažna i gotovo jednoglasno negativna.

Australijski premijer Entoni Albaneze ponovio je stav svoje zemlje o podršci rešenju u vidu dve države. „Pozicija Australije ostaje ista: podržavamo rešenje koje obezbeđuje nezavisnu palestinsku državu“, izjavio je Albaneze, odbacujući Trampov plan kao neizvodljiv.

Saudijska Arabija, ključni saveznik SAD i potencijalni partner u Trampovim planovima za normalizaciju odnosa između Izraela i arapskih država, ponovo je potvrdila svoju posvećenost stvaranju nezavisne palestinske države. Saudijsko Ministarstvo spoljnih poslova saopštilo je da normalizacija odnosa sa Izraelom zavisi od rešenja palestinskog pitanja. „Naša podrška palestinskoj državi je čvrsta i nepromenljiva“, navedeno je u saopštenju.

netanjahu-i-tramp.jpg
Foto: EPA/ Michael Reynolds

Analiza i istorijski kontekst

Mnogi stručnjaci smatraju da Trampov plan predstavlja „kolonijalistički pristup 21. veka“. Njegova ideja o preseljenju miliona ljudi podseća na najcrnje primere prisilnih migracija u istoriji, koje su rezultirale etničkim čišćenjima i masovnim ljudskim tragedijama.

Aron Dejvid Miler, bivši američki pregovarač za Bliski istok, ocenio je da ovaj plan pokazuje duboko nerazumevanje konflikta. „To nije ni humanitarni ni realistični projekat. To je opasan presedan koji bi dodatno destabilizovao Bliski istok“.

gata.jpg
Foto: Twitter

Osim političkih i moralnih prepreka, Trampov predlog nailazi i na ozbiljne praktične probleme. Arabijske države poput Egipta i Jordana, koje bi morale da prime preseljene Palestince, već su izrazile oštro protivljenje. Jordan, koji već ima veliki broj palestinskih izbeglica, strahuje od destabilizacije sopstvene države, dok Egipat strahuje od ulaska Hamasovih pristalica među izbeglice.

Čak i unutar Izraela, ideja je naišla na podeljene reakcije. I dok ekstremni desničari u Netanjahuovoj koaliciji podržavaju svaki korak ka uklanjanju Palestinaca iz izraelski okupiranih teritorija, pojedini analitičari upozoravaju da bi ovo moglo ugroziti dugoročne interese Izraela i izazvati nepredvidive posledice.

profimedia0845926010.jpg
Foto: Jehad Alshrafi / AFP / Profimedia

Iako mnogi ovaj predlog vide kao još jedan od Trampovih „bombastičnih“ pokušaja da privuče pažnju, neki smatraju da je ovo deo njegove šire političke strategije. Tramp je poznat po tome što izaziva kontroverze kako bi skrenuo pažnju sa drugih tema ili testirao granice svojih političkih ideja.

Bet Saner, bivša obaveštajna službenica izjavila je: „Tramp ne razmišlja kao tradicionalni lider. Njegovi potezi nisu u skladu sa normama spoljne politike, što može biti osvežavajuće, ali i opasno“.

Uprkos kritikama, Tramp ostaje uveren u ispravnost svog plana. Njegovi simpatizeri vide ga kao lidera koji se usuđuje da kaže ono što drugi ne smeju, dok kritičari upozoravaju da bi ovakvi potezi mogli naneti nepopravljivu štetu ne samo Bliskom istoku, već i američkom globalnom ugledu.

Ostaje da se vidi da li je ovaj predlog samo još jedan primer Trampovih „spektakularnih“ najava ili ozbiljan pokušaj rešavanja jednog od najkompleksnijih konflikata današnjice.

Kurir.rs/Agencije

  Redak snimak Melanije Tramp koja priča na slovenačkom

Redak snimak Melanije Tramp koja priča na slovenačkom Izvor: TikTok