Slušaj vest

Sredstva koja je američki Kongres odobrio za snabdevanje Ukrajine oružjem tokom administracije Džoa Bajdena gotovo su iscrpljena, a većina naoružanja već je isporučena.

Paket pomoći od 30. decembra, koji je potpisao bivši predsednik SAD Džo Bajden, iskoristio je poslednja finansijska sredstva iz Inicijative za bezbednosnu pomoć Ukrajini.

Ova inicijativa je od 2022. godine obezbedila 32,7 milijardi dolara za nabavku nove vojne opreme za Ukrajinu. Završni paket uglavnom je uključivao projektile za protivvazdušnu odbranu, municiju za raketne sisteme poput HIMARS-a i artiljerijske granate.

Čak i pre nego što je novi američki predsednik Donald Tramp preuzeo dužnost, Pentagon je za 2025. godinu predložio izdvajanje 300 miliona dolara za obnovu fonda Inicijative za bezbednosnu pomoć Ukrajini. Od ukupno 45,8 milijardi dolara izdvojenih u posebnom fondu za hitne vojne isporuke ("drawdown"), ostalo je tek 3,8 milijardi dolara – svega 8% prvobitnog iznosa.

kursk.jpg
Foto: X/Printscreen/@Zlatti_71

Mehanizam "drawdown" funkcioniše tako da američke kompanije koje proizvode oružje dobijaju sredstva za nadoknadu starog naoružanja poslatog Ukrajini, dok se novoproizvedeno oružje uglavnom zadržava u SAD. Zbog toga će stvarna vrednost opreme koja će biti poslana Ukrajini biti znatno manja od preostalih 3,8 milijardi dolara, piše Kyiv Independent.

Buduće isporuke zavise od Trampa

Novi saziv Kongresa još nije odobrio budžet za 2025. godinu, a buduće isporuke oružja Ukrajini u velikoj meri zavise od Trampa. Ukrajinska zavisnost od američke vojne pomoći daje Trampu značajnu pregovaračku prednost. Čini se da Tramp želi da iskoristi tu prednost kako bi sklopio dogovor vezan za ukrajinske zalihe minerala. Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski nagovestio je da je spreman na pregovore.

ukrajinska vojska.jpg
Foto: Pr, Ministarstvo Odbrane Ukrajine

Američka vojna oprema bila je ključna za ukrajinsku odbranu. Zelenski je nedavno izjavio da američko oružje čini otprilike 40% ukupnog ukrajinskog naoružanja, što je i dalje značajan udeo uprkos sve većoj domaćoj vojnoj proizvodnji. Međutim, sporost isporuka izazvala je kontroverze, posebno od kraja 2023. godine. Iako su paketi politički odobravani, proces fizičke isporuke često je kasnio, a praćenje isporuka ostalo je problematično.

Isporuke traju predugo

S obzirom na to da se sredstva bliže kraju, Pentagon tvrdi da je već isporučena velika većina predviđenog oružja.

x02 EPA Mariasenovilla.jpg
Foto: EPA/Maria Senovilla

"Od 10. januara Ministarstvo odbrane isporučilo je 89% ključne municije, 94% protivtenkovskih sistema i 75% drugih vatrenih sposobnosti predviđenih kroz Predsedničko ovlašćenje za hitne isporuke", izjavio je potpukovnik Čarli Dits, portparol Pentagona.

"Najviše se trenutno isporučuju vozila, a dostave će se nastaviti tokom leta. Isporuka ključne borbene opreme, poput artiljerijskih sistema i borbenih vozila Bredli, kao i drugih oklopnih vozila poput M113 i HMMWV, traje duže jer vozila prvo moraju biti popravljena", rekao je Dits.

Ukrajini hronično nedostaje municije

Američka borbena vozila trenutno nisu glavni prioritet za ukrajinsku vojsku, kaže Katerina Bondar, analitičarka iz Centra za strateške i međunarodne studije u Vašingtonu.

"Ukrajina ne može sama proizvoditi Bredlije, ali takva vozila u ovom trenutku nisu ono što joj najviše treba na frontu", rekla je Bondar.

Prema njenim rečima, potrebe Ukrajine su daleko jednostavnije:

"Ukratko, 155-milimetarske granate. Možda nisu najspektakularnije, ali Ukrajina najviše treba artiljerijsku municiju, dalekometne projektile i protivvazdušne sisteme – skupu, ali preko potrebnu vojnu opremu", dodala je.

Kurir.rs/Telegraf/Agencije