Slušaj vest

Nakon što su proveli neplaniranih 286 dana na Međunarodnoj svemirskoj stanici, NASA astronauti Sunita Vilijams i Buč Vilmor vratili su se na Zemlju u utorak. Iako nauka zna da dugotrajna putovanja u svemir mogu biti štetna, bilo je onih koji su se iznenadili kada su videli koliko su se astronauti promenili.

Kada su astronauti na Međunarodnoj svemirskoj stanici (ISS), njihova tela su bestežinska i lebde u svemiru. Zbog toga njihovi mišići postepeno slabe. Kada se vrate na Zemlju i ponovo osete njenu gravitaciju, obično nisu u stanju da hodaju sami. Iako su Vilijams i Vilmor vežbali dok su bili u svemiru - najmanje dva sata dnevno - morali su da se oslone na kolege dok su se penjali na nosila.

Pogledajte fotografije pre i posle astronauta iz svemira

Astronauti Foto: Printscreen YouTube, Miguel J. Rodriguez Carrillo / AFP / Profimedia, EPA Nasa Video Frame Grab Handout

Istraživanja pokazuju da boravak u svemiru može da promeni čovekovu gustinu kostiju i da su ti efekti dugotrajni. Pored toga, istraživanja pokazuju da astronauti između 30 i 50 godina koji provedu šest meseci u svemiru gube otprilike polovinu svoje snage. Procenjuje se da im je potrebno šest nedelja da je povrate. Astronautima tokom boravka u MSS zbog pritiska u sinusima i čestih mučnina padne apetitet. Lekari su u novembru 2024. primetili da je Vilijams u septembru izgledao mršavo.

Neimenovani izvor iz NASA rekao je za Njujork post da se ulažu napori da se njena težina stabilizuje i pomogne da dobije na težini. Izvor je rekao da nije mogla da jede visokokaloričnu hranu koju astronauti moraju da jedu dok su na ISS-u. 

Kada je ljudsko telo u bestežinskom stanju, voda od koje je u velikoj meri napravljeno cirkuliše mnogo brže. NASA kaže da se preko 5,6 litara vode može preneti iz donjeg dela tela u gornji deo tela. Zbog toga lica astronauta ponekad mogu izgledati natečena, a noge tanke i slabe. Ovi poremećaji obično nestaju nakon tri dana na Zemlji.

Međutim, astronauti mogu doživeti oštećenje vida zbog pritiska u glavi kao rezultat cirkulacije vode kroz njihova tela, a neki su prijavili smanjene kognitivne sposobnosti. NASA kaže da količina krvi u telima astronauta može da opadne i da njihova srca i krvni sudovi mogu da rade manje efikasno.

Dok su u ISS, astronauti su izloženi svemirskom zračenju i raznim česticama. Ove čestice uništavaju njihovu DNK i izazivaju mutacije koje mogu postati kancerogene. NASA kaže da boravak u svemiru može povećati rizik od raka i kardiovaskularnih bolesti. Stručnjaci kažu da bi Vilijams i Vilmor zbog toga trebalo češće da posećuju lekare.

Naučnici su otkrili da šest meseci boravka na ISS-u može oštetiti kožu astronauta. Jedna grupa naučnika otkrila je da im se epidermis stanji za skoro 20 odsto. Druga studija je pokazala da astronauti najverovatnije pate od svraba tokom boravka u svemiru.

Nakon povratka na Zemlju, NASA astronauti prolaze kroz 45 dana rehabilitacije. Vežbaju dva puta dnevno, sedam puta nedeljno, a svaki program je prilagođen svakoj osobi, piše Dejli mejl.

Kurir.rs/Dejli mejl