Slušaj vest

"Danas smo potpisali sporazum za 26 aviona Rafal", rekao je za AFP neimenovani portparol ministarstva.

Ta porudžbina, koja se očekivala godinama i koja se sporo odvijala, dolazi pored ranijih 36 Rafala koje je Indija već naručila.

Cena indijske porudžbine nije precizirana.

Rafal je višenamenski borbeni avion, sposoban da obavlja misije protivvazdušne odbrane, izviđanja ili bombardovanja. To je takođe glavno sredstvo francuskog nuklearnog odvraćanja.

Koristi ga francuska mornarica od 2004. godine, a ratno vazduhoplovstvo od 2006. godine, koje trenutno imaju 165 aviona, uključujući 41 na nosačima aviona.

Avion je prodat u 285 primeraka u sedam zemalja od 2015. godine - Katar (36 jedinica), Indija (36), Egipat (55), Grčka (24, uključujući 12 polovnih), Emirati (80), Indonezija (42) i Hrvatska (12 polovnih aviona).

Srbija već potpisala ugovor o nabavci

Među najznačajnijim ugovorima koje su u avgustu prošle godine potpisale srpska i francuska strana, nalazi se i onaj koji je potpisao Ministar odbrane Srbije Bratislav Gašić sa Erikom Trapijeom, izvršnim direktorom i predsedavajućim Dassault Aviation, a tiče se nabavke aviona "rafal" i prateće robe i usluga, o čemu je govorio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.

- Ukupna vrednost ugovora je 2,7 milijardi, 12 potpuno novih aviona rafala u vlasništvu Srbije. To je za nas ogromna vest. To će doprineti značajnom povećanju operativnih sposobnosti naše armije. Potpuno drugačiji pristup. Mi smo srećni što postajemo deo "Rafal" kluba. Hvala predsedniku Makronu što je doneo takvu odluku i što nam je omogućio da kupimo nove "Rafale", iako nije bilo lako - rekao je predsednik Vučić.

SRBIJA DOBIJA 12 NOVIH RAFALA, UGOVOR VREDAN 2,7 MILIJARDI! Sjajne vesti nakon sastanka Vučića i Makrona - potpisano 12 sporazuma Foto: Nemanja Nikolić

Koje su karakteristike "Rafala"?

"Rafal" je avion koji može da funkcioniše kao lovac, lovac-bombarder i izviđač za dejstvo po ciljevima u vazduhu, na kopnu i moru.

"Rafali" su dizajnirani sa smanjenom radarskom vidljivošću, zahvaljujući posebnim materijalima i RAM premazu, dok je specijalni premaz nanet i na vetrobransko staklo i poklopac kabine.

Često je opisivan kao kompaktan avion jer su mnogi sistemi integrisani u samu strukturu aviona, što omogućava da se na spoljnim nosačima nosi minimalna količina dodatne opreme.

Najveća prednost aviona "Rafal" je njegova sposobnost da obavlja različite borbene zadatke istovremeno, bez obzira na vremenske uslove ili doba dana.

Oni su opremljeni integrisanim sistemom "Spectra", koji pruža pilotu upozorenje o radarskoj vidljivosti i pravovremeno obaveštenje u slučaju da je na njega ispaljena raketa.

Avion poseduje i top kalibra 30 milimetara, kao i 14 podvesnih tačaka za nošenje do 9,5 tona naoružanja.

Takođe, "Rafal" može da ometa neprijateljske radare i raketne sisteme koristeći laserske i infrared zrake.

"Rafale" pokreću 2 motora, što mu omogućava maksimalnu brzinu od 2.223km/h (1,8 maha) i borbeni dolet od 1.852 kilometra. Prema dostupnim podacima, najveća visina leta iznosi 16,8 kilometara.

Za uspešnu upotrebu novih aviona potrebno je obezbediti stručan kadar, pa je tako za eskadrilu od 12 aviona potrebno je između 15 i 22 pilota, kao i veliko tehničke osoblje.

Kurir.rs/Beta/Preneo: D. P.