OVAKO BI IZGLEDAO NUKLEARNI RAT INDIJE I PAKISTANA: Evo ko bi prvi upotrebio nuklearnu bombu (VIDEO, FOTO)
Eksplozije bi izazvale ogromne požare i oblake dima slične onima iz Hirošime ili požara u San Francisku 1906.
Studija, objavljena od strane izdavačke kuće Routledge, oslikava scenario u kome velika teroristička akcija izaziva vojnu mobilizaciju, eskalaciju neprijateljstava i konačnu upotrebu nuklearnog oružja s obe strane, sa katastrofalnim posledicama po ceo svet.
Teroristički napad kao okidač
Istraživači su predvideli da bi jedan masovni teroristički napad – poput napada na indijski parlament – mogao naterati Indiju da mobiliše snage duž Linije kontrole (LoC), što bi izazvalo recipročni odgovor Pakistana. Sukobi, žrtve i nagomilavanje tenzija doveli bi do brzog pogoršanja situacije.
„Baš kao u januaru 2002. godine, obe strane mobilišu trupe. Dolazi do sukoba i gubitaka života s obe strane“ navodi se u studiji.
Prva upotreba nuklearnog oružja
Kada bi indijske snage probile na teritoriju Pakistana, generali u Islamabadu bi, iz straha od konvencionalnog poraza, prvi upotrebili nuklearno oružje:
Dan 1: Pakistan koristi 10 taktičkih nuklearnih bojevih glava (5 kilotona svaka) unutar svojih granica protiv indijskih tenkova.
Dan 2: Pakistan ispaljuje još 15 taktičkih bojevih glava. Indija odgovara sa 20 strateških nuklearnih eksplozija u vazduhu usmerenih na pakistanske vojne baze i skladišta nuklearnog oružja.
Eksplozije bi izazvale ogromne požare i oblake dima slične onima iz Hirošime ili požara u San Francisku 1906.
Eskalacija bez kontrole
Indijska eskalacija ne zaustavlja sukob. Treći dan Pakistan uzvraća sa 30 udara na indijske kasarne, pomorske baze i civilne aerodrome, plus 15 dodatnih taktičkih udara. Indija odgovara nuklearnim napadima na 10 vojnih ciljeva u pakistanskim gradovima.
Sledi spirala haosa: bes, panika, loša komunikacija i kruti protokoli dovode do totalne nuklearne razmene.
U naredna tri dana, Pakistan koristi ceo svoj strateški arsenal od 120 nuklearnih bojevih glava, gađajući indijske gradove.
Indija odgovara sa 70 nuklearnih eksplozija, zadržavajući još 100 bojevih glava kao odbranu od Kine – iako je već propustila da odvrati Pakistan.
Globalne posledice – milioni mrtvih
Uzimajući u obzir da obe zemlje poseduju oko 250 nuklearnih bojevih glava, studija upozorava na stravične posledice: 50 do 125 miliona neposrednih žrtava, u zavisnosti od snage oružja.
Veliki gradovi bi bili uništeni, zdravstveni sistem, saobraćaj, energetika i finansije bi potpuno kolapsirali.
Ali tu se katastrofa ne završava – posledice po klimu izazvane dimom i požarima bi pogodile ceo svet, potencijalno uzrokujući globalne gladi koje bi mogle pogoditi milijarde ljudi.
„Uticaj bi bio ogroman i globalan“, zaključuje studija.
Kurir.rs/Oruzjeonline
ŠTA BI RUSKI NUKLEARNI NAPAD ZNAČIO ZA SVET?
SERIJA VAŽNIH SASTANAKA U PRAGU: Predsednik Vučić razgovarao sa Miroslavom Lajčakom, čeka se obraćanje na forumu