Slušaj vest

Od 266 papa koji su do sada predvodili Rimokatoličku crkvu, nijedan nije bio iz SAD.

U Vatikanu je u toku konklava na kojoj se bira novi poglavar nakon smrti pape Franje, a nakon prvog sinoćnjeg neuspešnog glasanja danas se očekuju još četiri kruga izjašnjavanja 133 kardinala iz 70 zemalja sa pet kontinenata.

Kurir je već pisao da pored favorita za osvajanje dvotrećinske većine od 89 glasova, kao opciju za novog papu italijanski mediji koji prate dešavanja u Vatikanu pominju i Amerikanca Roberta Frensisa Prevosta, koji je bio biskup u Peruu i predsednik je Pontifikatske komisije za Latinsku Ameriku.

Tekst o Prevostu kao potencijalnom nasledniku Franje objavio je sinoć i CBS njuz.

Navodi se da, iako to što je američka nacija relativno mlada povlači sa sobom i to da je manje od 20 papa služilo od donošenja Deklaracije o nezavisnosti SAD 1776. godine, jedan istaknuti američki biskup ima moguće objašnjenje za to što do sada nije bilo nijednog američkog vođe oko 1,4 milijarde katolika u svetu.

Američki kardinal Robert Frensis Prevost Foto: AP Riccardo De Luca

Roberta Barona, prvog čoveka biskupije Vinona-Ročester u Minesoti, predsednik Donald Tramp je pre manje od nedelju dana imenovao za člana nove Komisiju za verske slobode Bele kuće.

On je ove nedelje u Vatikanu sa stotinama drugih prelata dok kardinali na konklavi biraju novog papu koji će naslediti Franju.

Poslednja misa pred konklavu u Vatikanu Foto: EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Baron je prethodne dane proveo razgovarajući sa kardinalima, uključujući i one zadužene za izbor novog pape.

- Kardinal Džordž iz Čikaga, na kojeg imam divna sećanja, bio je jedan od mojih velikih mentora i rekao mi je: "Vidi, dok Amerika ne započne da gubi političku moć, neće biti američkog pape". Njegova poenta je bila da, ako Amerika na neki način upravlja svetom politički, kulturno, ekonomski, oni ne žele da Amerika upravlja svetom i verski. Dakle, mislim da u tome ima istine, da smo takva supersila i toliko dominantni da ne žele da nam predaju kontrolu i nad crkvom - rekao je Baron.

Konklava u Vatikanu Foto: EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT, EPA/Massimo Percossi, EPA/FABIO FRUSTACI, AP/Andrew Medichini, EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

CBS njuz navodi da se, bez obzira na to, jedno američko ime se više puta pojavljivalo u glasinama o vodećim kandidatima za ulogu pape - ime kardinala Prevosta.

Navodi se da je Prevost nesumnjivo kvalifikovan, jer su u suštini jedini jasni uslovi za ulogu pape da kandidati budu muškarci i rimokatolici.

Vatikan Foto: Kurir/A.J.Panić, EPA/Alessandro di Meo, AP/Markus Schreiber

Ali, dolazak na sam vrh potrebno mu je mnogo više od same podobnosti.

Navodi se da je Prevost poreklom iz Čikaga i da se nalazi na čelu crkvenog Dikasterijum za biskupe, što je moćna pozicija sa koje nadgleda izbor novih biskupa.

Vatikanski kardinal Pjetro Parolin se pominje kao mogući zamenik pape Franje Foto: EPA Heiko Junge, EPA Alessandro Di Meo

Američka televizija navodi da za slučaj da kardinale koji biraju papu odbija Prevostova nacionalnost, to nije njegova jedina.

On ima dvojno državljanstvo,američko i peruansko, pošto je u toj južnoameričkoj zemlji služio dugi niz godina.

Grob pape Franje u rimskoj Bazilici Svete Marije Velike Foto: Kurir/A.J.Panić

Iako se Prevost generalno smatra centristom, po nekim ključnim društvenim pitanjima smatra se progresivcem.

On odavno prihvata marginalizovane grupe, slično kao i papa Franja, koji se zalagao za migrante i siromašne.

Sahrana pape Franje Foto: Kurir/A.J.Panić

Ali, takođe kao i Franja, protivi se rukopolaganju žena za sveštena lica, pa se po tom pitanju smatra konzervativcem u crkvenoj doktrini.

(Kurir.rs/CBS News/Preveo i priredio: N. V.)