Slušaj vest

- Jezik ultimatuma je neprihvatljiv za Rusiju, nije prikladan, ne možete razgovarati s Rusijom na takvom jeziku - naglasio je Peskov.

Takođe je podsetio da je Rusija već primila slične pretnje 10. maja, a onda su im i one predstavljene "u prilično krajnjem obliku".

Danas, 12. maja, nemačka vlada je objavila da će, ako Rusija odbije prekid vatre koji su predložile Evropa i Ukrajina, EU početi da priprema dodatne sankcije protiv Rusije.

Ruski predsednik Vladimir Putin, zauzvrat, obraćajući se novinarima u Kremlju u noći 11. maja, predložio je vlastima u Kijevu da nastave direktne pregovore 15. maja u Istanbulu.

Putin je takođe napomenuo da je Ruska Federacija ranije u više navrata proglasila prekid vatre, uključujući i najnovije trodnevno primirje uvedeno tokom proslave 80. godišnjice pobede u Drugom svetskom ratu.

Američki predsednik je sinoć rekao Ukrajini da "odmah pristane" na razgovore jer će Zapad "barem znati gde stoji" nakon njih, iako je rekao da "počinje da sumnja" da je dogovor sa Putinom moguć.

Nakon Trampove poruke, Zelenski je najavio da se slaže i da će lično doći u Tursku u četvrtak da pregovara sa Putinom. Putin nakon toga još nije govorio.

Šta je Putinov plan?

Mirovni pregovori s Ukrajinom koje je predložio ruski predsednik Vladimir Putin obuhvatiće i nacrt sporazuma između dveju zemalja iz 2022. od kojega se bilo odustalo, kao i činjenicu da Rusija pod kontrolom drži gotovo petinu ukrajinske teritorije, objavio je u nedelju Kremlj.

Putin je u nedelju predložio održavanje direktnih pregovora s Ukrajinom, čiji je cilj postići trajni mir i okončati rat.

Inicijativu je pozdravio ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski, kazavši da je Kijev spreman na razgovore, ali da Moskva prvo mora pristati na momentalan prekid vatre.

Savetnik Kremlja za spoljnu politiku Jurij Ušakov novinarima je, nakon Putinove jutrošnje izjave kazao da će pregovori što ih je Putin predložio u obzir uzeti i nacrt koji je napušten 2022., kao i trenutnu situaciju na terenu.

Vladimir Putin, Sergej Lavrov i Dmitrij Peskov Foto: AP/Pavel Bednyakov, EPA/Sergei Chirikov Pool, EPA/Michael Klimentyev Sputnik K

Danima nakon ruske invazije na Ukrajinu u februaru 2022., Rusija i Ukrajina započele su pregovore u Belorusiji.

Ti pregovori su kasnije nastavljeni u Istanbulu.

Nacrt koji je onde dogovoren i kojim je postavljen okvir za moguće rešenje sukoba poznat je kao "Istanbulski sporazum".

Ali pregovori su prekinuti u maju, a ruski zvaničnici su dugo tvrdili da se rešenje može postići upravo po uzoru na Istanbulski sporazum.

I Stiv Vitkof, specijalni izaslanik američkog predsednika Donalda Trampa nedavno se osvrnuo na nacrt iz 2022. kao potencijalni vodič za postizanje mira u budućnosti.

U skaldu sa nacrtom Ukrajina bi pristala na trajnu neutralnost u zamenu za međunarodna bezbednosna jemstva pet stalnih članica Saveta bezbednosti UN-a: Velike Britanije, Kine, Francuske, Rusije i Sjedinjenih Država, ali i ostalih zemalja, među kojima su Belorusija, Kanada, Nemačka, Izrael, Poljska i Turska.

Ukrajina je, zapravo privremeno pristala na nečlanstvo u NATO-a u zamenu za bezbednosne garancije koje bi, u slučaju ruske invazije obavezalo Sjedinjene Države i njihove saveznike da se direktno uključe u borbu protiv Rusije.

Pitanje teritorije u nacrtu iz 2022. bilo je sekundarno u odnosu na garancije bezbednosti.

Ali diplomate obe strane videle su ga kao daleko najveću prepreku miru.

Ukrajina je, nakon što je napadnuta, želela da joj se garantuje bezbednost, ali Sjedinjene Države i saveznici bili su oprezni zbog potencijalnog ulaska u rat s Rusijom.

U skladu sa nacrtom iz 2022. put Ukrajine prema mogućem članstvu u Evropskoj uniji bio bi jednostavniji, a Rusija je tražila da se ograniči broj ukrajinskih oružanih snaga, kao i da se ukinu zakoni koje Moskva smatra da su diskriminatorni prema rusofonom stanovništvu, prenosi Rojters.

Zelenski: Čekaću Putina

Predesednik Ukrajine Volodimir Zelenski pristao je na razgovore sa ruskim predsednikom Vladimirom Putinom oko okončanja rata.

"Očekujemo prekid vatre od sutra – potpun i trajan, kako bi se obezbedila neophodna osnova za diplomatiju. Nema smisla produžavati ubijanja. I čekaću Putina u četvrtak u Turskoj. Lično. Nadam se da ovog puta Rusi neće tražiti razloge zašto ne mogu", kazao je Zelenski.

Šta je rekao Tramp?

Tramp se oglasio na mreži Truth Social nakon što je predsednik Rusije Vladimir Putin predložio održavanje direktnih pregovora u Istanbulu 15. maja, bez prethodnog prekida vatre, što je izazvalo različite reakcije međunarodne zajednice.

Donald Tramp u svom kabinetu Foto: AP Evan Vucci, EPA Jim Lo Scalzo Pool

"Predsednik Putin iz Rusije ne želi da sklopi sporazum o prekidu vatre s Ukrajinom, već se želi sastati u četvrtak u Turskoj kako bi pregovarali o mogućem okončanju KRVOPROLIĆA. Ukrajina bi na to trebalo da PRISTANE ODMAH. Barem će moći utvrditi da li je dogovor moguć, a ako nije, evropski čelnici i SAD će znati na čemu su i moći će dalje postupati u skladu s tim! Počinjem da sumnjam da će Ukrajina postići dogovor s Putinom, koji je previše zauzet slavljem Dana pobede u Drugom svetskom ratu – rata koji ne bi bio dobijen (ni približno!) bez Sjedinjenih Američkih Država. ODRŽITE TAJ SASTANAK, ODMAH!!!"

Kurir.rs/Index/Jutarnji list/Preneo: D. P.

 Đurić: Do kada će Rusija i Evropska unija tolerisati balansiranje?

Đurić: Do kada će Rusija i Evropska unija tolerisati balansiranje? Izvor: Kurir televizija