Slušaj vest

Objava Donalda Trampa na društvenim mrežama u kojoj insistira da Ukrajina mora odmah da započne mirovne pregovore sa Rusijom unazadila je, a moguće i ugrozila, pažljivo osmišljene planove Evrope da ubedi SAD da uvedu sankcije Moskvi zbog odbijanja predloga američkog predsednika o 30-dnevnom prekidu vatre, rekle su evropske diplomate, a prenosi Gardijan.

Volodimir Zelenski nije imao drugog izbora nego da prihvati poziv Vladimira Putina na razgovore u Istanbulu u četvrtak iz straha da ne uvredi Trampa, rekle su diplomate.

Putin je dao ponudu u pokušaju da ne udalji američkog predsednika i izbegne rastući evropski pritisak na Trampa da uvede strože sankcije. Zapadne diplomate kažu da nemaju razloga da veruju da je Tramp delovao u dosluhu sa ruskim liderom.

putin-zelenski-2 copy.jpg
Foto: Shutterstock, AP/Frank Gunn, AP/Mikhail Metzel

Plan lidera UE

Lideri Velike Britanije, Francuske, Nemačke i Poljske su prvi put zajedno otišli ​​u Kijev tokom vikenda kako bi istakli poziv na 30-dnevni prekid vatre za koji su rekli da bi trebalo da počne u ponedeljak.

Cilj posete Kira Starmera, Emanuela Makrona, Fridriha Merca i Donalda Tuska bio je da se izvrši pritisak na Trampa da prizna da Putin odugovlači i da SAD nemaju drugu političku opciju osim da uvedu oštre ekonomske sankcije Rusiji.

Republikanski senator Lindzi Grejam pripremio je paket sankcija koji ima široku podršku Kongresa.

Ministri spoljnih poslova takođe su bili u petak u Lavovu u pokušaju da izvrše pritisak na Rusiju, između ostalog i rekavši da postoje planovi da se ruskim liderima sudi za zločin agresije pred specijalnim tribunalom. Velika Britanija je najavila dalje sankcije ruskoj „tajnoj floti“.

Sankcije u planu

Delimično zbog Trampove intervencije, Velika Britanija je sada odložila dalje mere koje su trebalo da budu objavljene u ponedeljak, ali EU nastavlja sa svojim planovima za još jedan paket sankcija kasnije ovog meseca. Portparol nemačke vlade rekao je u ponedeljak da će EU početi da radi na sankcijama ako do kraja dana ne bude prekida vatre.

Međutim, prekretnica bi bile dodatne američke sankcije, ne samo zbog ekonomskog uticaja, već i zbog političke simbolike Trampovog priznanja da je Putin bio glavna prepreka postizanju rešenja.

„Bar će moći da utvrde da li je moguć dogovor“, napisao je Tramp. „Ako nije, evropski lideri i SAD će znati gde se sve nalazi i moći će da postupe u skladu sa tim!“ Tramp je rekao da „počinje da sumnja da će Ukrajina postići dogovor sa Putinom“.

x EPA Bonnie Cash  Pool.jpg
Foto: BONNIE CASH / POOL/UPI POOL

Evropski lideri, koji se sastaju u Londonu u ponedeljak, čekaju da vide da li će Putin sam otići u Istanbul da razgovara sa Zelenskim, liderom koga ne priznaje kao legitimnog.

U prethodnoj rundi razgovora u Turskoj 2022. godine, ruski ministar spoljnih poslova, Sergej Lavrov, predvodio je rusku delegaciju. Putinovo prisustvo bi moglo biti znak da on shvata da je pod stvarnim pritiskom Trampa.

Peskov kategoričan

Portparol Kremlja, Dmitrij Peskov, u ponedeljak nije direktno odgovorio na pitanja o razgovorima sa Zelenskim, rekavši da je umesto toga Kremlj „fokusiran na ozbiljnu potragu za načinima za postizanje dugoročnog mirnog rešenja“.

Peskov je takođe kritikovao ono što je nazvao „ultimatumima“ EU oko Ukrajine u telefonskoj konferenciji sa novinarima.

Jezik ultimatuma je neprihvatljiv za Rusiju, nije prikladan. Ne možete razgovarati sa Rusijom takvim jezikom“, rekao je.

U ponedeljak je Tramp rekao da bi i sam mogao da učestvuje.

- Možda ćete imati dobar rezultat sa sastanka u četvrtak u Turskoj... i verujem da će dva lidera biti tamo. Razmišljao sam da preletim tamo. Ne znam gde ću biti u četvrtak, imam toliko sastanaka... Postoji mogućnost, pretpostavljam - rekao je on.

Marko Rubio, državni sekretar SAD, takođe će u četvrtak biti u Turskoj na neformalnom samitu o ukupnim vojnim izdacima NATO-a, ali evropski ministri nameravaju da razgovaraju o svom stavu da ruski uslovi za mirovni sporazum u suštini uključuju rasparčavanje Ukrajine.

Verovatno je da će neki evropski zvaničnici takođe biti u Istanbulu kako bi se uverili da je pregovarački tim za Ukrajinu spreman za potencijalno ključne razgovore za koje je bilo relativno malo priprema.

Novi nemački ministar spoljnih poslova, Johan Vadeful, rekao je u ponedeljak: „Jasno je artikulisano da, u početku, postoji primirje. Ukrajina je spremna za to. Nemačka sada očekuje da Rusija pristane na prekid vatre, a zatim bude spremna za pregovore.“

Italijanski ministar spoljnih poslova, Antonio Tajani, rekao je: „Ono što vidimo od Moskve nije obećavajuće. On pokušava da dobije na vremenu i eventualno okupira više ukrajinskih teritorija.“

Oglasila se i Kaja Kalas

Kaja Kalas, šefica spoljne politike EU, rekla je: „Da bi se započeli mirovni pregovori, mora postojati prekid vatre. Moramo izvršiti pritisak na Rusiju jer ona igra igru.“

Zelenskijeva strategija, još od katastrofalnog javnog sukoba sa Trampom i njegovim potpredsednikom, Džej D. Vensom, u Ovalnom kabinetu, bila je da se što je više moguće drži Trampovih zahteva, plašeći se da će, ako to ne učini, Tramp prekinuti podršku SAD Ukrajini, što se još nije dogodilo.

Marija Zaharova je rekla da je Ukrajina „pogrešno protumačila“ Putinovu izjavu. Portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova rekla je državnoj agenciji Tas:

„Putin je to rekao veoma jasno: prvo pregovori o početnim razlozima za rat, a zatim razgovor o prekidu vatre.“

Ruski zahtevi uključuju zabranu članstva Ukrajine u NATO-u i priznanje Putinove aneksije četiri jugoistočna regiona, kao i prekid zapadne vojne podrške Kijevu.

Kurir.rs/Gardijan