BIVŠI UKRAJINSKI KOMANDANT ŠOKIRAO: Granice iz 1991. su iluzija, Ukrajina mora da preživi, a ne da sanja! "BELI LABUD" NEĆE VRATITI KRIM I DONBAS!
Ako želi da opstane i zadrži bilo kakav suverenitet, Ukrajina mora redefinisati svoje ciljeve i taktiku, ne zaboravljajući ideale, već ih prilagođavajući stvarnosti, rekao je Zalužni.
U govoru na bezbednosnom forumu "Izvoz bezbednosti: Ukrajinsko tehnološko oružje u svetu“ , Zalužni je označio trenutak za neophodnu stratešku promenu: napuštanje ideje o potpunom povratku teritorijalnog integriteta iz 1991. godine.
Zalužni je naglasio da više nije vreme da se veruje u čuda, niti u simboličnog „belog labuda“ koji će doneti mir, vratiti Krim i Donbas i usrećiti sve. Umesto toga, pozvao je na fundamentalnu promenu u razmišljanju i planiranju.
Kako je objasnio, od kraja 2023. godine, Rusija je ušla u rat iscrpljivanja, koristeći svoju ogromnu demografsku i ekonomsku prednost, dok je Ukrajina ušla u ozbiljnu krizu u oba domena.
Sa opadajućom stopom nataliteta, milionima raseljenih građana i ekonomijom pod stalnim pritiskom, sposobnost Ukrajine da vodi rat tradicionalnog formata slabi. Upravo zbog toga Zalužni smatra da Ukrajina mora hitno da investira u tehnološku nadmoć – ne kao luksuz, već kao jedini način da preživi.
Dronovi, veštačka inteligencija, elektronsko ratovanje i brzi razvoj domaće proizvodnje pametnog oružja postaju stubovi nove vojne doktrine. Prema njegovim rečima, ovo nije kraj borbe za suverenitet, već redefinisanje te borbe u skladu sa realnim okolnostima.
Zanimljivo je da se Zalužnjijeva poruka poklapa sa sve češćim izjavama predsednika Volodimira Zelenskog, koji takođe priznaje da Ukrajina trenutno nema kapacitet da vojno vrati sve izgubljene teritorije.
Posebno pitanje Krima, koje je duboko ukorenjeno u javnom diskursu, počinje sve češće da se pominje u kontekstu mogućih diplomatskih rešenja – ali ne iz slabosti, već u pokušaju da se izbegnu novi masovni gubici.
Zalužni tvrdi da to ne predstavlja predaju, već pokušaj spasavanja suštine ukrajinske države. U svetu gde vojna moć više ne zavisi isključivo od ljudstva i oklopnih brigada, već od algoritama, senzora i preciznih udara, insistiranje na obnavljanju istorijskih granica može se pokazati kao strategija koja dovodi do još većih žrtava.
Umesto toga, kako ističe Zalužni, Ukrajina bi trebalo da se fokusira na dugoročni opstanak, pametno korišćenje resursa i međunarodnu saradnju u oblasti odbrambenih tehnologija.
Poruka ove izjave je jasna - vreme je da Ukrajina prestane da vodi rat iz prošlosti. Granice iz 1991. godine možda jesu bile ideal, ali danas su pretnja koja može iscrpeti naciju do tačke kolapsa.
Ako želi da opstane i zadrži bilo kakav suverenitet, Ukrajina mora redefinisati svoje ciljeve i taktiku, ne zaboravljajući ideale, već ih prilagođavajući stvarnosti.
Upravo u promeni paradigme i paralelnoj stvarnosti u kojoj žive na Zapadu, koju je Zalužni sada predstavio, možda leži šansa da Ukrajina ne samo preživi, već i da opstane kao zemlja. Ovaj sukob nastavlja da oblikuje Evropu i ceo svet - a realizam, onako kako se prenosi kroz generale, postaje nova osnova strategije.
Prema njegovim rečima, ova vizija, iako razumljiva sa moralnog i istorijskog stanovišta, danas predstavlja „beskorisnu fantaziju“, sve dok Rusija ima sposobnost da vodi ofanzivni rat.
Kurir.rs/Oruzjeonline
PREDSEDNIK VUČIĆ SE SASTAO SA AMBASADOROM JAPANA: Razgovor o bilateralnim odnosima, ekonomskoj saradnji, globalnim i regionalnim pitanjima