ZASTOJ! Toškovski: To što se dešava sa evropskim procesom Severne Makedonije je neprevda
Ministar unutrašnjih poslova Severne Makedonije Panče Toškovski ocenio je kao nepravdu to što se dešava sa evropskim procesom njegove zemlje i istakao da Evropa treba da se suoči s pitanjem da li je region zaista deo njene budućnosti.
"To što se dešava sa evropskim procesom je više od zastoja, to je nepravda. Evropska ideja ne sme se svesti na bilateralne ucene", rekao je Toškovski u intervjuu za Nezavisnu balkansku novinsku agenciju (IBNA), a prenela MIA, državna agencija Severne Makedonije.
Istakao je posvećenost vlade u Skoplju evropskim reformama na putu ka Evropskoj uniji (EU), ali i naglasio da je vreme da se Evropa suoči sa pitanjem: da li je region zaista deo njene budućnosti i da, ako jeste, onda "vrata treba da se otvaraju sa poštovanjem i partnerstvom, a ne sa novim zahtevima i uslovima".
Ministar unutrašnjih poslva Severne Makedonije Panče Toškovski je intervju IBNA dao tokom posete opštini Prespa u Grčkoj, u četvrtak, kada su počeli radovi na izgradnji graničnog prelaza Markova Noga - Lemos na delu grčke teritorije.
Skoplje je u julu 2022. formalno počelo prvu fazu pregovora sa EU, ali da bi prešlo u drugu fazu i počelo da otvara poglavlja mora da uvede Bugare u Ustav, što stranka premijera Severne Makedonije Hristijana Mickoskog VMRO DPMNE od tada blokira.
Premijer Severne Makedonije, koji je na vlast došao polovinom 2024. godine, Briselu i Sofiji, kao rešenje za prevazilaženje te prepreke, ponudio je odloženo dejstvo ustavnih izmena koje bi počele da važe kad njegova zemlja zatvori pregovore sa EU ili da dobije garancije da neće biti drugih bilateralnih uslovljavanja.
Nova vlada Bugarske, kao i prethodne, odbija da pregovara sa Severnom Makedonijom o ublažavanju uslova pod kojima Skoplje može da počne pristupne pregovore sa Evropskom unijom.
Bugarski parlament je u maju ove godine usvojio deklaraciju kojom odbacuje pokušaje da se sprovede "plan B" za otključavanje početka pregovora Severne Makedonije o članstvu u EU i ponovio da je unošenje Bugara u Ustav uslov da susedna zemlja nastavi evrointegraciju.
Kurir.rs/Beta