(KURIR TV) SRBIJA U POLUFINALU: Pobedom nad Češkom Orlovi obezbedili kvalifikacije za Rio

Ušli u borbu za medalju na Evrobasketu

EP Košarka -
"Orlovi" će u petak u polufinalu igrati sa Litvanijom, koja je posle produžetka savladala Italiju 95:85
1 / 7 Foto: Kurirsport

Košarkaška reprezentacija Srbije plasirala se u polufinale prvenstva Evrope pošto je u četvrtfinalnoj utakmici u Lilu savladala selekciju Češke sa 89:75 (21:21, 24:21, 22:21, 22:12).

U borbi za finale Srbija se u petak sastaje sa Litvanijom koja je posle produžetka savladala Italiju 95:85

Obistinila su se predviđanja selektora Aleksandra Đorđevića da će Česi biti veoma nezgodna prepreka na putu do finala. Vođena je velika i izjednačena borba, a otpor kvalitetnog i upornog protivnika definitivno je slomljen tek u poslednjoj deonici susreta.

Nemanja Bjelica je pet minuta pre kraja trojkom doneo Srbiji 10 poena prednosti (80:70), međutim, Česi se nikako nisu predavali nastojeći svim silama da unesu neizvesnost u utakmicu. Tek je trojka Bogdana Bogdanovića za plus 15 (87:72) na dva i po minuta pre zvuka sirene unela mir u redove srpskog tima.

Favorizovani Đorđevićevi izabranici do tada su se mučili sa nimalo naivnim protivnikom, iako su imali inicijativu i vođstvo pod majstorskim dirigovanjem kapitena Miloša Teodosića. Nakon što su Česima dozvolili previše lakih poena, pojačali su odbranu i dodali gas u pravom trenutku, pa su na kraju ipak opravdali poverenje i potvrdili kvalitet za ukupno sedmu pobedu na ovogodišnjem Evrobasketu.

Najefikasniji na meču bili su Erceg sa 20, Raduljica sa 16, Bjelica sa 14 i Teodosić sa 12 poena, uz čak 14 asistencija, dok su se kod Čeha istakli Veseli sa 23 i Satoranski sa 20 poena. Novoj pobedi prisustvovali su bivši proslavljeni reprezentativci Dejan Bodiroga, Predrag Danilović i Dejan Tomašević, kao i predsednik nacionalnog saveza Dragan Đilas.

Srpskim košarkašima preostaje još samo korak do zacrtanog cilja - plasmana u finale kojim se osigurava direktno učešće na Olimpijskim igrama u Rio de Žaneiru sledeće godine. U drugom polufinalu Evrobasketa u četvrtak se sastaju Španija i Francuska.

20:17 - Kraj meča - idemo po medalju

Srbija je pobedila 89:75 i plasirala se u borbu za medalju na kontinentalnom šampionatu. Za direktan plasman na Olimpijske igre potrebna je pobeda u polufinalu.

20:12 - Bogdan gasi nadu Čeha - 87:72

TTrojka Bogdanovića za plus 15 i pobedu koja znači plasman u polufinale i novi korak ka finalu, koje vodi ka Olimpijskim igrama u Riju

20:10 - Vreme teče, ne damo pednost 84:72

Četiri minuta prekraja Srbija ima plus 12 pošto je Erceg sjajno prevario odbranu Čeha 84:72

20:01 - Opet dvocifrena prednost 75:64

Srbija je posle poena Bjelice i Teodosića opet stekla dvocifrenu prednost, do kraja je 7 minuta

19:56 - Raduljica pogađa na startu četvrtine 70:63

Centar srpskog tima pogodio je prva tri poena na startu poslednje četvrtine, pa Srbija vodi 70:63.

19:52 - Srbija imala i plus 10, posle tri četvrtine 67:63

Srbija zahvaljujući maestralnim asistencijama Teodosića, ne da Česima da se vrate u meč. Imali smo i 10 poena prednosti, a na isteku trećeg kvartala je 67:63

19:37 - Erceg i Bjelica za plus sedam - 60:53

Česi pokušavaju da se vrate u igri ih drži Satoranski trojkama, ali mu na isti način odgovaraju Erceg i Bjelica. Erceg je šutirao tri puta i sve tri trojke pogodio

19:31 - Teodosić nastavlja da spaja saigrače sa košem 51:45

Tri napada našeg tima završena su lakim poenima, pošto je Teodosić maestralno asistirao saigračima.

19:14 - Kraj prvog poluvremena 45:42 za Srbiju

Odbrana je problem. kao da nije dovoljno čvrsta. napad je sasvim solidan Teodosić je razigran i asistencijama omogućava timu lake poene.

19:06 - Erceg za seriju 6:0 - 42:36

Krilni centar srpskog tima, nanizao je 6 poena i ponovo odlepio Srbiju na plus 6 - 42:36

19:04 - Česi se trojkama vraćaju 36:36

Česi se kontrolisanim napadom vraćaju u meč, a pošto su izjednačili na 36:36, Đorđević je zatražio novi minut odmora.

19:02 - Teodosić maestralno asistira 34:29

Kapiten Srbije je sjajno raspoložen i već je nanizao 4 asistencije, što je omogućilo poene ispod table Raduljice i Nedovića

18:53 - Bolji početak druge četvrtine za Srbiju - 27:25

Srbija je bolje krenula u drugi kvartal, a posle trojke Ercega poveli smo 27:23. U tom periodu Veseli nije bio na terenu. Dva minuta po početku drugog dela, Đorđević je uzeo minut odmora. Srbija vodi 27:25

18:50 - Kraj prve četvrtine 21:21

18:47 - Tri kontre za vođstvo 19:18

Srpski tim je pomalo ubrzao igru, uspeo da oduzme dve lopte Česima, a to je dovelo i do vođstva našeg tima, prvog na utakmici. U tom periodu posebno je dobar bio Marković, a imao je pomoć u Nedoviću.

18:42 - Odbrana mora bolje - 13:18

Teodosić je ubacio 4 poena i sjajno proigrao Nedoovića, za tri dobra napada, ali u odbrani, nikako da se konsolidujemo, pa Češka 2 i po minuta pre kraja prve četvrrtine vodi 18:13

18:37 - Šilb pravi probleme 5:12

Bivši košarkaš Crvene zvezde Blejk Šilb pravi dosta problema odbrani Srbije, Češka je serijom 9:0 povela 5:12

18:34 - Tehnička za Kalinića

Srpski košarkaš je zbog prigovora dobio tehničku grešku, posle čega je zamenjen

18:31 - Česi su bolje počeli

Česi su bolje počeli, postigli prve poene na meču, a posle dva i po minuta rezultat je 2:2

18:28 - Evo petorki za start

Srbija: Teodosić, Marković, Kalinić, Bjelica, Kuzmić

Češka: Satoranski, Pumprla, Šilb, Benda, Veseli,

18:25 - U toku je predstavljanje ekipa

Intonirane su himne Češke i Srbije

18:12 - Muta Nikolić zagreva tim Srbije

Ekipe su na terenu, asistent Miroslav Nikolić je sa našim igračima na zagrevanju i kao i uvek atmosfera je sjajna

18:00 - Pola sata do početka utakmice

16:30 - Pogledajte 5 najboljih poteza sa prva dva meča četvrtfinala

15:30 - Đorđević: Idemo da se borimo!

14:52 - Satoranski: Moramo da zaustavimo TeodosićaSjajni plejmejker Češke Tomaš Satoranski smatra da je naša reprezentacija favorit na ovom meču, ali veruje da njegov tim može da napravi iznenađenje."Magija ovakvih turnira leži u tome što nikome ništa nije garantovano, sve može da se desi u jednoj utakmici. Srbija ima mnogo oružja: sjajnog plejmejkera, trenera, dobre šutere i uvek igra srcem", rekao je košarkaš Barselone.

Duel Satoranskog i Teodosića biće nadmetanje najboljih asistenata na šampionatu, Čeh trenutno vodi sa 8,8 asistencija po meču, Teo ima 7,3.

"Nikada nisam igrao protiv njega. Zna se da je jedan od najboljih plejmejkera u Evropi i naš glavni zadatak biće da ga zaustavimo, što je prilično težak posao."

14:30 - Veseli u problemu: Devojka mu navija za Srbiju

Devojka najveće zvezde reprezentacije Češke je Srpkinja.

"Ona je to strateški odradila dobro i kad joj neko iz moje familije postavi to pitanje ona kaže da ću šta god da uradim imati ljude iz Srbije koji će mi aplaudirati", izjavio je Veseli.Opširnije OVDE.

14:00 - Đorđević: Meč sa Češkom je najvažniji na prvenstvu "Mislim da smo u dobrom psihofizičkom momentu. Momci su vedri i raspoloženi. Stalno spominjemo da je četvrtfinale najvažnije na šampionatu i jeste tako. Imamo protivnika za respekt, ali nemamo pravo da bilo šta drugo kažemo osim toga da je za poštovanje. Ne plašimo se i idemo na pobedu", rekao je Đorđević.