CRVENA ZVEZDA ISPISALA ISTORIJU U PAKLU MARAKANE: Hrabri srpski prvak odoleo Napoliju i na debiju u Ligi šampiona osvojio bod (KURIR TV)

BEZ GOLOVA PRED VIŠE OD 50.000 NAVIJAČA

Fudbaleri Crvene zvezde i Napolija odigrali su bez golova pred 52.000 navijača na stadionu "Rajko Mitić" u utakmici prvog kola Grupe C Lige šampiona.

Crvena zvezda zaslužuje da bude član evropskog "društva najboljih"! Na debiju u elitnom takmičenju, srpski prvak se hrabro borio sa moćnim Napolitancima i izborio!

Izabranici trenera Vladana Milojevića osvojili su bod sa epitetom "istorijski", jer je prvi u Ligi šampiona.

Istovremeno, u drugom meču Grupe C, posle spektakla na "Enfildu", vicešampion Evrope Liverpul pobedio je PSŽ - 3:2.

U drugoj rundi za dve nedelje Zvezda gostuje u Parizu, dok Napoli dočekuje Liverpul.

"Marakana" je večeras bila krcata, a "Delije" su grmele svih 90 minuta, dajući crveno-belima dodatnu snagu u borbi za fudbalskim gigantom kakav Napoli svakako jeste.

Istina je da je trener gostiju Karlo Anćeloti na teren poslao tim bez možda i najvećih zvezda, kapitena Mareka Hamšika i Drisa Mertensa (ušli u drugom poluvremenu), ali i takav Napoli je pokazao da je moćan.

Međutim, i Zvezda je imala čime da se podiči - pre svega hrabrošću u okršaju sa tako velikim rivalom.

Izabrao je Milojević da i protiv vicešampiona Italije upotrebi recept koji mu je doneo uspeh u dvomeču sa Salcburgom. Prepustili su crveno-beli posed lopte rivalu, disciplinovano se branili i čekali priliku za kontranapad, a protiv Napolija se takve šanse ne ukazuju često.

Najbliži golu domaćin je bio u finišu meča, u 80. minutu, kada je Ben propustio loptu Boaćiju, koji je sa 15-ak metara tukao Kulibaliju kroz noge, ali je golman Ospina bio na visini zadatka.

Mora se priznati da je mnogo više opasnosti bilo pred Zvezdinim golom i da je večeras crveno-beli junak bio sjajni Milan Borjan!

Insinje je u 18. minutu uzdrmao prečku, imao je Napoli još nekoliko prilika, ali je Borjan blistao. Na kraju, Anćelotijev tim je najbliži vođstvu bio kada je Kaljehon savladao Borjana, ali je Rodić izbacio loptu sa gol-linije.

Kako se meč bližio kraju, Zvezda je bila sve hrabrija i sve se više oslobađala pritiska, pa je u finišu delovala najopasnija. Ipak, nije uspela da na premijeri zabeleži trijumf, ali su crveno-beli i ovaj bod znali da proslave sa navijačima.

Na kraju, kada se podvuče crta, fudbalerima Crvene zvezde mora da se čestita na zasluženom remiju sa Napolijem.

KRAJ - 0:0

90+2. minut - Žuti karton za Milika.

86. minut - Poslednja izmena kod crvenobelih - Simić umesto Marina.

85. minut - Zvezda sve opasnija kako se bliži kraj...

81. minut - Boaći je izaša i dobio ovacije, ušao je Pavkov.

80. minut - ŠANSA ZA ZVEZDU! Ben je propustio loptu kroz noge, Boaći je sa 15-ak metara šutirao kroz noge Kulibaliju, ali je Ospina uspeo da odbrani.

78. minut - Borjan po ko zna koji put siguran.

75. minut - Dvostruka izmena Anćelotija - Hamšik i Unas umesto Kaljehona i Zjelinskog.

71. minut - ZVEZDA JE ZAPRETILA! Ben se izborio za loptu, proigrao Boaćija, koji se namestio i šutirao, ali ga je blokirao Raul Albiol.

70. minut - Još jedan opasan centaršut Napolitanaca sa leve strane, a Borjan je bio siguran.

67. minut - ŠANSA ZA NAPOLI! Sjajna kombinacija gostiju po levoj strani, Rui je ubacio loptu pred gol, ona je došla do Kaljehona, koji je šutirao pored Borjana, a Rodić ju je izbacio sa gol-linije.

66. minut - Sada Napoli "vezuje" dva kornera.

64. minut - ŠANSA ZA NAPOLI! Mertens je pobegao Zvezdinoj odbrani, našao se iskosa sa desne strane i šutirao, ali pored gola.

63. minut - Insinje je prebacio Zvezdinu odbranu, Kaljehon je ostao sam pred Borjanom, svi su zanemeli, a onda je dosuđen ofsajd Španca.

61. minut - Anćeloti je napravio prvu izmenu, i to kakvu. Umesto veziste Alana uveo je napadača Mertensa.

60. minut - ŠANSA ZA NAPOLI! Zjelinski je išao sam na Borjana, šutirao, a golman Crvene zvezde izrastao je u junaka.

59. minut - Treći vezani korner za Zvezdu.

58. minut - Jovančić je "raspalio" navijače - tukao je iz daljine, Ospina je jedva prosledio loptu u korner.

57. minut - "Požuteo" je i Raul Albiol. Faulom nad Boaćijem je sprečio kontru Zvezde.

56. minut - Prva izmena na meču - Jovančić je zamenio Jovičića.

56. minut - SREĆA ZA ZVEZDU! Mario Rui je izveo slobodan udarac, preko živog zida, lopta je "liznula" prečku i otišla preko gola.

55. minut - Degenek je dobio žuti karton zbog igranja rukom, a Napolitanci preki na 20-ak metara od gola.

54. minut - ŠANSA ZA NAPOLI! Zjelinski se spremao za šut iz veoma dobre pozicije, ali je sjajno uklizao Rodić i otklonio opasnost.

53. minut - Opasno je bilo pred golom Zvezde, ali Rui nije dobro zahvatio loptu.

51. minut - Odnos u dodavanjima 377-97 u korist Napolija.

50. minut - Već treći korner za Napolitance u drugom poluvremenu. Lopta se odbila do Alana, koji je tukao sa distance, a Borjan ponovo bio siguran.

49. minut - Gde su stali u prvom, nastavili su u drugom poluvremenu. Gosti igraju visoki presing, domaćini im prepuštaju sredinu terena.

47. minut - "Delije" ne posustaju...

46. minut - Počelo je drugo poluvreme.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA - 0:0

44. minut - Još jedan odličan pas Zjelinskog, Milik je probao iz teške pozicije, a Borjanu koncentracija ne popušta.

42. minut - Ponovo prete gosti, posle centaršuta sa levog krila Milik je pokušao glavom, ali mu je Borjan "ušao u šut".

42. minut - Sa tribina neprestano stiže podrška crveno-belima.

37. minut - Alan je faulirao Bena, a žuti karton je dobio Krstičić, jer je od sudije tražio da Brazilca kazni drugom opomenom, odnosno isključenjem. Posle prekida Zvezda je dobila korner, posle kog se ništa nije desilo.

36. minut - Posed lopte u procentima: 67-33 u korist Napolija.

29. minut - VELIKA ŠANSA ZA NAPOLI! Zjelinski je izbacio Milika samog pred Borjana, Poljak je šutirao, a Zvezdin golman odbranio njegov udarac!

28. minut - Još jedan pokušaj gostiju iz daljine, ovaj put je šutirao Ruiz, ali je Borjan opet bio siguran.

26. minut - Konačno ozbiljan napad Zvezde, Marin je izbacio Stojkovića na desno krilo, ali je njegov centaršut izblokiran.

19. minut - Fabijan Ruiz je probio po levoj strani i poslao loptu pred Zvezdin gol, ali je Savić otklonio opasnost.

18. minut - PREČKA! Au kakav šut Insinjea! Uzdrmao je prečku Borjanovog gola!

18. minut - Prvi žuti karton večeras dobio je Alan zbog povlačenja Marina za dres.

17. minut - Gosti imaju znatno više loptu u posedu, ali im crveno-beli ne dozvoljavaju da se približe golmanu Borjanu.

13. minut - Šutirao je Insinje, a Borjan je siguran.

8. minut - Prvi šut ka golu Napolija! Boaći je primio loptu na 25 metara od gola, tukao je, ali nedovoljno snažno da ugrozi Ospinu.

5. minut - Skraćeni korner sa leve strane, centrirao je Insinje, ali su crveno-beli lako otklonili opasnost.

3. minut - Prvi ozbiljan napad gostiju, šut Milika izblokirao je Savić.

1. minut - Marčinjak je označio početak meča.

SPEKTAKULARNA KOREOGRAFIJA DELIJA!

Trener Crvene zvezde Vladan Milojević izveo je očekivani sastav. Jedina dilema je bila da li će igrati Čaušić, koji se našao među "najboljih 11", dok je na klupi ostao Kafu.

S druge strane, strateg Napolija Karlo Anćeloti u prvi tim nije uvrstio Mertensa i Hamšika, baš kao ni Maksimovića.

CRVENA ZVEZDA: Borjan - Stojković, Savić, Degenek, Rodić - Jovičić, Čaušić, Krstičić, Ben, Marin - Boaći

NAPOLI: Ospina - Hisaj, Albiol, Kulibali, Mario Rui - Zjelinski, Alan, Fabijan Ruiz - Insinje, Milik, Kaljehon.

Sudija: Simon Marčinjak (Poljska).

20:39 - Strašni zvižduci za Napolitance

20:21 - Genije je najveći! Savićević bacio Delije u trans!

20:19 - Izlaze šampioni iz Barija! Dobili su nezapamćene ovacije!

20:17 - Tribine su pune! Ima više od 50.000 navijača!

19:55 - Već je 45.000 na tribinama!

19:44 - Gori Autokomanda!

19:40 - Sever je pun!

19:35 - Na tribinama je oko 25.000 navijača.

19:20 - Šal "pola - pola"

19:15 - Miha je stigao!

19:10 - Delije prave ludnicu na putu ka "Marakani"

18:54 - Sve je veća gužva...

18:52 - Delije iz Republike Srpske najglasnije

18:25 - "Zgazi ih sve", ori se Beogradom

1 / 4 Foto: Starsport

18:20 - Policijski selfi!

18:15 - Policija zaustavila navijače Napolija pred Marakanom

18:05 - Navijači ne pitaju za cenu ulaznica!

17:50 - Omladinci Zvezde debitovali u Ligi šampiona - 1:1 sa Napolijem

17:40 - Opsadno stanje oko Marakane

17:30 - Delije počele da pristižu na "Marakanu" četiri sata pred meč

To je meč prvog kola Grupe C, u kojoj se u istom terminu sastaju i Liverpul - Pari Sen Žermen.

Zvezda ne zna za poraz u Evropi ove sezone. Zapravo, samo je jednom izgubila u poslednjih 17 međunarodnih utakmica. Istina, Napoli je svakako jači rival od svih prethodnih, ali nije neranjiv. Zna to trener Vladan Milojević, znaju i igrači, ali i navijači, pa se svi nadaju iznenađenju na "Marakani".

"Italijani su veliki taktičari. Pogotovo u odbrani. Ipak, Napoli je tim koji želi da se nadigrava. Oni vole da igraju lep fudbal, ali kada budu došli ovde, čeka ih susret sa gladijatorima. Neće naići samo na obične fudbalere već na ratnike koji se bore do poslednjeg daha. Kada dođu, osetiće ukus 'Marakane'. To ih čeka! – najavio je „rat“ povratnik u Crvenu zvezdu, Ričmond Boaći, koji je u Italiji igrao za Đenovu, Sasuolo, Atalantu i Latinu.

Napoli je treću sezonu zaredom učenik Lige šampiona. U tom nizu uspeo je da se 2016/17 domogne osmine finala, u kojoj je eliminisan od Real Madrida, ali je prošle sezone razočarao, jer je bio tek treći u grupi, iza Mančester sitija i Šahtjora, a ispred Fejenorda, pa je morao da se prestroji u Ligu Evrope, gde takođe nije imao uspeha, jer ga je u prvoj nokaut rundi izbacio Lajpcig.

Napoli sada ima novog trenera, Mauricija Sarija (otišao u Čelsi) zamenio je slavni Karlo Anćeloti, ali i stare adute: Mareka Hamšika, Lorenca Insinjea, Drisa Mertensa, Arkadiuša Milika, Kalidua Kulibalija, Pjotra Zjelinskog...

U dosadašnjem toku Serije A imao je težak raspored, ali je zabeležio tri pobede, protiv Lacija u Rimu (2:1), Milana kod kuće (3:2) i u subotu protiv Fiorentine takođe na „San Paolu“ (1:0), dok je jedini poraz doživeo od Sampdorije u Đenovi (0:3).

Golove su postizala četvorica igrača: Insinje i Zjelinski po dva, a Mertens i Milik po jedan.

U sastavu Anćelotijeve ekipe nalazi se i jedan srpski internacionalac, bivši igrač upravo Crvene zvezde, Nikola Maksimović.

Zvezda i Napoli su igrali u Mitropa kupu 1966, a bolji su bili crveno-beli. U Beogradu su pobedili 2:0, pa ih poraz u gostima od 1:2 nije zaboleo.

Crveno-beli su deset puta nailazili na rivale iz Italije, sa kojima su odigrali ukupno 19 mečeva i imaju skor od dve pobede, sedam remija i deset poraza.

Napolitanci su na srpske klubove naišli dva puta i oba puta su eliminisani, od OFK Beograda u Kupu pobednika kupova 1963. i od niškog Radničkog u Kupu UEFA 1981.

Kada se pogleda na papir, Crvena zvezda je veći klub od Napolija. Ne samo što ima daleko veći broj domaćih trofeja (28-2 titula, 24-5 kupova), što nije za poređenje, već zato što je bila šampion Evrope i sveta, a od međunarodnih pehara Napolitanci imaju samo onaj osvojen u Kupu UEFA 1989.

Upravo period s kraja 80-ih i početkom 90-ih godina prošlog veka je najsjajniji u istoriji oba kluba. Napoli je jedine dve titule u Italiji osvojio 1987. i 1990, kada je njegov dres nosio Dijego Armando Maradona.

RASPORED MEČEVA U GRUPI C

1. kolo – 18. septembar LIVERPUL – PSŽ 21:00 CRVENA ZVEZDA – NAPOLI 21:00 2. kolo – 3. oktobar PSŽ – CRVENA ZVEZDA 18:55 NAPOLI – LIVERPUL 21:00 3. kolo – 24. oktobar PSŽ – NAPOLI 21:00 LIVERPUL – CRVENA ZVEZDA 4. kolo – 6. novembar CRVENA ZVEZDA – LIVERPUL 18:55 NAPOLI – PSŽ 21:00 5. kolo – 28. novembar PSŽ – LIVERPUL 21:00 NAPOLI – CRVENA ZVEZDA 21:00 6. kolo – 11. decembar LIVERPUL – NAPOLI 21:00 CRVENA ZVEZDA – PSŽ 21:00

ZVEZDIN PUT DO LIGE ŠAMPIONA

Zvezda je u kvalifikacijama rutinski eliminisala Spartaks (0:0, 2:0) i Suduvu (3:0, 2:0), onda i očiglednu razliku u kvalitetu u odnosu na Spartak iz Trnave (1:1, 3:2 posle produžetaka) pretočila u plasman u plej-of, da bi snagu pokazala u revanšu sa Salcburgom, kada je u revanšu u Austriji od 0:2 uspela da se vrati na 2:2 i posle beogradskih 0:0 ostvari istorijski uspeh. Milojevićev tim je postao prvi koji je u poslednjih deset godina, od kada se igraju četiri kola kvalifikacija, srušio sve četiri prepreke i ušao u Ligu šampiona. Da podatak bude impresivniji, nije doživeo nijedan poraz. Podsetimo, crveno-beli su prošle sezone takođe ispisali istoriju ulaskom u Ligu Evrope, kao prvi koji su krenuli od prvog kola kvalifikacija i stigli do šesnaestine finala.