ZVEZDA DOBILA ŠOKANTAN VEČITI DERBI: Crveno-beli pobedili Partizan posle velike drame i produžetka za vođstvo u polufinalnoj seriji (KURIR TV)

REVANŠ SLEDEĆE SUBOTE

Košarkaši Crvene zvezde pobedili su Partizan posle produžetka u prvoj utakmici polufinalne serije plej-ofa ABA lige - 106:101 (21:11, 15:24, 24:28, 25:22, 21:16).

U poslednje vreme "večiti derbiji" su tradicionalno dramatični, ali ovaj večerašnji je po neizvesnosti prevazišao sve prethodne.

Prvo je Zvezda dugo imala dvocifrenu prednost, zatim je Partizan išao do "plus 11", pa su crveno-beli napravili preokret, da bi Aleks Renfro poenima na dve sekunde pre kraja regularnog dela uveo meč u produžetak.

I u nastavku je bilo dramatično, sve dok u poslednjem minutu Đorđe Gagić nije napravio nesportski faul nad Bilijem Beronom, koji je tom prilikom dao "dva plus jedan", a onda pogodio i iz igre. Amerikanac je tom serijom od pet poena u istom napadu za 101:96 rešio pitanje pobednika.

Beron je na kraju bio najefikasniji akter utakmice sa 23 poena, ali velike zasluge za uspeh ekipe Milana Tomića pripadaju i Dejanu Davidovcu (18 poena) i Filipu Čoviću (16 poena i devet asistencija).

Mora se dodati da je Ognjen Dobrić svih osam poena dao za preokret krajem treće i početkom četvrte četvrtine.

Kod Partizana je najbolji bio Vanja Marinković sa 20 poena, Džok Lendejl je dodao 17, Aleks Renfro 14, Novica Veličković 11...

Utakmica je trajala dva i po sata! Sudije su više puta pregledavale snimke spornih situacija, pa se meč odužio.

Revanš je na programu sledeće subote, a eventualna majstorica 6. aprila.

U ponedeljak je na programu prvi meč drugog polufinala u Zagrebu između Cedevite i podgoričke Budućnosti.

Zvezda se u punoj hali "Aleksandar Nikolić" bolje snašla u uvodnim minutima, a najraspoloženiji bio je Bili Beron koji je s dve vezane trojke sredinom prve doenice doveo svoj tim do devet poena prednosti 11:2.

Partizan je u tim trenucima bio veoma konfuzan u napadu, ređale su se greške, te su crveno-beli došli do dvocifrene prednosti na kraju prve četvrtine 21:11.

Serijom Partizana od 5:0 na početku druge četvrtine crno-beli uhvatili su priključak, ali je Rivers odbio nalet rivala i Zvezdu ponovo odveo do dvocifrene prednosti.

Delovalo je da će Zvezda bez većih problema privesti prvo poluvreme kraju s dvocifreom prednosti, ali nakon serije grešaka crveno-belih i promašenih šuteva za tri poena, Partizan je uspeo da dodje do samo poen zaostatka - 35:36.

Treća četvrtina u potpunosti je pripala Partizanu, koji je u jednom trenutku predvodjen Vanjom Marinkovićem, koji je pogodio dve trojke, došao do vođstva od 11 poena.

Zvezda je ipak uspela da se vrati u finišu treće deonice, a najviše zahvaljujući Čoviću, Davidovcu i Dobriću koji je uz zvuk sirene pogodio za tri i 60:63.

Kako su okončali treću, tako su ušli i u poslednju četvrtinu crveno-beli. Dobrić i Čović su serijom od 8:0 doveli Zvezdu do preokreta i vodjstva od 68:63.

Seriju Zvezde okončao je trojkom o tablu kapiten Partizana Novica Veličković, ali formalni domaćin utakmice uspevao je svaki put da odgovori na drugoj strani.

U poslednja dva minuta utakmice ekipe su ušle u egalu - 80:80, ali je Davidovac s par dobih poteza, kako u napadu, tako i odbrani crveno-bele odveo do 84:80.

Imala je Zvezda priliku da reši utakmicu na 30 sekundi do kraja, pošto je imala i napad, ali Čović nije pogodio trojku. To je na drugoj strani pošlo za rukom Marinkoviću za 83:84 na 24 sekunde do kraja.

Partizan je odmah napravio faul i poslao Čovića na liniju penala, ali je plejmejker samo jednom bio precizan za 85:83.

Crno-beli su potom imali napad koju je polaganjem na 2,9 sekundi pre kraja okončao Aleks Renfro.

Trener Zvezde Milan Tomić zatražio je tajm-aut, a odigran je napad za Kejsi Riversa, ali on ipak nije pogodio za dva s poludistance, pa se otišlo u produžetke.

U dodatnih pet minuta gotovo 120 sekundi igralo se poen za poen, ali onda Partizan nije realizovao jedan napad, da bi na drugoj strani Davidovac pogodio za dva uz dodatno slobodno bacanje za 94:91.

Stratos Perpeloglu je na drugoj strani pogodio dva slobodna bacanja, ali usledila je serija od pet uzastopnih poena Radeta Zagorca kojim je doveo crno-bele do izjednačenja.

U poslednjem minutu utakmicu je rešio Bili Beron sa pet uzastopnih poena, kada je nakon nesportske greške Đorđa Gagića poentirao za dva, te pogodio slobodno bacanja, a nakon solo prodora položio za dva.

PRODUŽETAK - 106:101:

45. minut - 101:96 - Beron daje koš pod faulom, a pritom je Gagiću dosuđena nesportska lična greška! Amerikanac je dao dodatno slobodno bacanje, a onda je Beron dao još dva poena.

44. minut - 96:96 - Zagorac sa sedam metara!

44. minut - 96:93 - Perperoglu precizan sa penala.

44. minut - 94:93 - Zagorac pogađa.

43. minut - 94:91 - Davidovac daje koš pod faulom, zatim pogađa i dodatno slobodno bacanje, a Lendejl dobija petu ličnu.

43. minut - 91:91 - Igra se koš za koš...

42. minut - 89:89 - Partizan pogađa ponovo, na drugoj strani vraća Čović.

41. minut - 87:87 - Posle koša Lendejla, na drugoj strani pogađa Odžo.

Četvrta četvrtina:

40. minut - 85:85 - Rivers je promnašio šut za pobedu! Idemo u produžetak!

40. minut - 85:85 - Renfro ide na ulaz i poentira za izjednačenje dve sekunde do kraja!

40. minut - 85:83 - Čović sa slobodnih bacanja samo jednom siguran.

40. minut - 84:83 - Trojka Marinkovića! Do kraja 26 sekundi.

39. minut - 84:80 - Davidovac staložen na liniji slobnodnih bacanja.

39. minut - 82:80 - Davidovac vraća Zvezdi vođstvo.

39. minut - 80:80 - Renfro sa slobodnih bacanja.

38. minut - 80:78 - Rampa za Odža, ali Davidovac stiže iz drugog plana i poentira.

38. minut - 78:78 - Sjajna akcija crno-belih, Janković za izjednačenje.

37. minut - 78:76 - Davidovac daje jedno bacanje.

37. minut - 77:76 - Posle nekoliko minuta gledanja snimka i vaganja, sudije su dosudile nesportsku Jankoviću.

37. minut - VELIČKOVIĆ JE DOSKOČIO NA NOGU ODŽA I ISKRENUO KOLENO!

37. minut - 77:76 - Posle faula Cirbesa u napadu, Si daje dva bacanja.

37. minut - 77:74 - Trojka Marinkovića.

36. minut - 77:71 - Čović je nezaustavljiv.

36. minut - 75:71 - Veličković polovičan s penala.

35. minut - 75:70 - Cirbes "dva plus jedan".

35. minut - 72:70 - Lendejl vezuje četiri pogođena slobodna bacanja.

34. minut - 72:68 - Beron daje trojku iz teške pozicije.

34. minut - 69:68 - Na drugoj strani Lendejl oba puta precizan.

34. minut - 69:66 - Davidovac daje jedno bacanje.

33. minut - 68:66 - Trojka Veličkovića o tablu.

32. minut - 68:63 - Nova trojka Čovića.

31. minut - 65:63 - Preokret! Dobrić ponovo daje trojku! Vezao je osam poena!

31. minut - 62:63 - Dobrić je završio treću i otvorio četvrtu deonicu.

Treća četvrtina - 60:63:

30. minut - 60:63 - Posle promašaja Riversa, na drugoj strani dugu trojku pogađa Marinković. Uz zvuk sirene Dobrić vraća trojku.

30. minut - 57:59 - Čović probija odmarnu crno-belih, dodaje Davidovcu koji ponovo pogađa trojku. Njegova druga za redom.

29. minut - 54:59 - Jaramaz pravi ulaz, fauilirao ga je Rivers, sudije su gledale da li je nesportski faul, ipak bilo je samo običan. Ognjen je pogodio samo jedan penal. Na drugoj strani Davidovac pogađa trojku, pa Trinkijeri traži tajm-aut.

28. minut - 51:58 - Čović održava Zvezdu u igri.

28. minut - 49:58 - Ponovo Stefan Janković.

28. minut - 49:56 - Reglednov polovičan učinak sa penala.

28. minut - 48:56 - Poeni Stefana Jankovića.

27. minut - 48:54 - Čović pogađa četiri vezana bacanja.

27. minut - 44:54 - Nikola Janković za "plus deset".

PREKID MEČA! Parket je vlažan, pa se čisti...

KOŠKANJE REGLEDNA I MARINKOVIĆA!

26. minut - 44:52 - Cirbes pogađa pod faulom, a onda daje dodatno bacanje.

26. minut - 41:52 - Trojka Marinkovića! Partizan ima dvocifrenu prednost!

25. minut - 41:49 - Još jedna kontra crno-belih, zakucavanje Marinkovića.

23. minut - 41:47 - Perperoglu sa penala prekida seriju Partizana.

23. minut - 39:47 - Još jedna greška crveno-belih, brza kontra gostiju, poentira Lendejl.

23. minut - 39:45 - Trojka Veličkovića! Tomić traži tajm-aut.

22. minut - 39:42 - Poeni Marinkovića, pa Renfroa.

21. minut - 39:38 - Trojka Lazića, ponovo vodi Zvezda.

21. minut - 36:38 - Lendejl daje "dva plus jedan" za prvo vođstvo Partizana!

Druga četvrtina - 36:35:

20. minut - 36:35 - Nesportska lična Veličkovića! Cirbes promašuje oba slobodna bacanja, a Faje promašio šut za tri poena.

20. minut - 36:35 - Trojka Sija na četiri sekunde pre kraja poluvremena!

20. minut - 36:32 - Reglend, koji se vratio na parket, napravio je faul u napadu posle tajm-auta Tomića, pa je minut odmora zatražio Trinkijeri.

19. minut - 36:32 - Veličković precizan.

19. minut - 36:30 - Kad je teško crveno-belima - trojka Berona.

18. minut - 33:30 - Marinković daje "dva plus jedan" posle žestokog faula Odža.

18. minut - 33:27 - Lazić s penala vraća Zvezdu na "plus šest".

18. minut - 31:27 - Poeni Nikole Jankovića, Partizan je prišao na "minus četiri", pa je Tomić tražio tajm-aut.

17. minut - 31:25 - Trojka Renfroa.

17. minut - 31:22 - Odžo daje jedno bacanje.

17. minut - 30:22 - Zakucavanje Odža, pa trojka Zagorca.

16. minut - 28:19 - Vanja Marinković sa penala precizan jednom.

16. minut - 28:18 - Posle duže pauze - koš. Pogađate, Rivers!

13. minut - 26:18 - Dva poena Lendejla sa slobodnih bacanja.

REGLEND SE POVREDIO I NAPUSTIO TEREN!

12. minut - 26:16 - Trojka Riversa! U ovim momentima je nezaustavljiv.

12. minut - 23:16 - Rivers nastavlja seriju s kraja prve deonice.

12. minut - 21:16 - Prvi poeni Lendejla.

11. minut - 21:14 - Trojka Nikolića.

Prva četvrtina - 21:11:

10. minut - 21:11 - U poslednjoj sekundi prve četvrtine Pejdž je faulirao Riversa pri šutu za tri poena! Rivers je pogodio dva penala.

9. minut - 17:11 - U ovim momentima se igra koš za koš.

8. minut - 15:9 - Si oba puta precizan sa linije slobodnih bacanja.

6. minut - 13:5 - Beron je u strašnoj seriji.

6. minut - 11:5 - Posle tajm-auta Trinkijerija, trojka Pejdža.

5. minut - 11:2 - Beron vezuje drugu trojku.

5. minut - 8:2 - Prva trojka na utakmici - Beron.

5. minut - 5:2 - Navijači Zvezde od starta vređaju Novicu Veličkovića.

4. minut - 5:2 - Lazić treći put promašuje šut za tri poena, ali Faje beleži ofanzivni skok i koš.

4. minut - 3:2 - Odžo pogađa samo jedno bacanje.

ZVEZDINO LAVLJE SRCE - BRANKO LAZIĆ!

2. minut - 2:2 - Veličković za izjednačenje.

2. minut - 2:0 - Reglend je prvi strelac večeras.

1. minut - Utakmica je počela!

18:57 - Spektakularna koreografija Delija!

18:55 - Evroligaško predstavljanje!

18:50 - Tu je i Marin

Fudbaler Zvezde Marko Marin došao je da podrži crveno-bele košarkaše.

18:36 - Raste temperatura u Pioniru! Evo kako su Delije dočekale košarkaše Partizana i Crvene zvezde

18:32 - "Obojimo halu u crveno"

Zvezda je apelovala na navijače da dođu u crvenom, jer je slogan za ovu utakmicu: "Obojimo halu u crveno".

"Delije" su se odazvale pozivu...

18:26 - Navijači ulaze na tribine

18:15 - Delije spremaju koreografiju

18:10 - Gužva ispred Pionira

Crveno-beli su lišaki deo završili na prvom mestu sa samo jednim porazom u 22 kola, dok su crno-beli bili četvrti sa skorom 14-8.

U finale će se plasirati ekipa koja zabeleži dve pobede.

Drugi meč na programu je za nedelju dana, a eventualna majstorica, takođe u subotu, 6. aprila.

Drugi polufinalni par čine Cedevita i Budućnost (prvi meč u ponedeljak).

Večeras na tribinama dvorane "Aleksandar Nikolić" neće biti navijača Partizana, a sve (besplatne) ulaznice podeljene su pristalicama Zvezde.

U seriji na dve pobede najvažnija je prva utakmica, smatra trener crveno-belih Milan Tomić.

"Protiv Partizana smo igrali tri puta ove sezone. Znamo šta možemo da očekujemo od njih, šta mogu da naparave na terenu. Napravili smo dobre treninge i spremni smo da napravimo prvi korak, a to je bude 1:0. Bitno je krenemo sa pobedom", rekao je Tomić.

Trener Partizana Andrea Trinkijeri ulogu favorita prepustio je Crvenoj zvezdi.

"Zvezda je napravila odličnu ekipu, da se odmah vrati u Evroligu. Odavno nisam video tako talentovan tim u ABA. Oni su favoriti i za mene , za nijansu bolji od Buducnosti. Tempirali su formu, nisu imali povrede. Imaju evroligaške igrače, Lazića koji ima vise trofeja od svih drugih igrača, ali i Čovića koji uđe sa klupe i menja utakmicu", pohvalio je protivnika Italijan.

Ove sezone odigrana su tri "večita derbija". Zvezda je dobila oba u ABA ligi (77:71 kao gost i 70:68 kao domaćin), dok je Partizan bio bolji u finalu Kupa Radivoja Koraća u Nišu (76:74).