ZVEZDA BEZ ŠAKOTE I BEZ ŠANSI U ŠPANIJI: Baskonija ponovo kobna za crveno-bele! TOP 8 sve dalje, debitovao Lukas VIDEO

EVROLIGA

Košarkaši Crvene zvezde izgubili su od Baskonije u Vitoriji utakmicu 26. kola Evrolige - 71:56 (21:15, 18:13, 15:15, 17:13).

Zvezdi je to 16. poraz u elitnom takmičenju, a Baskoniji deseta pobeda, čime se na tabeli izjednačila upravo sa crveno-belima.

Crvena zvezda je četvrti put uzastopno izgubila od Baskonije, a večerašnji poraz joj je sedmi u poslednjih osam kola Evrolige. Sada je srpskom šampionu TOP 8 zaista teško ostvariv san.

Zvezda je u Španiji gostovala bez trenera Dragana Šakote, kome je zbog zdravstvenih problema savetovano da ne putuje. Osim Šakote, među crveno-belima nije bilo ni povređenih Dobrića i Dženkinsa, ali je zato debitovalo poslednje pojačanje Kalin Lukas, koji je za 15 minuta dao dva poena, imao tri asistencije i jedan skok.

Domaćin je u dvorani "Fernando Buesa" prvi put poveo na 10:9 i do kraja meča nije ispuštao prednost.

Gosti su dugo držali priključak nisu dozvoljavali domaćinu da se "odlepi", ali su i propuštali šanse. Kada god bi im se ukazala prilika da priđu na jedan ili dva poena "minusa", kao po pravilu su promašivali nekoliko napada, a onda bi stigla kazna ili od Šengelije ili od Šildsa.

Crveno-beli su u poslednjoj deonici u potpunosti ostali bez snage, pa je Baskonija rutinski privela meč kraju i zabeležila zasluženu pobedu.

Najzaslužniji za uspeh tima Duška Ivanović bili su Šengelija sa 18 poena i pet skokova i Šilds sa 15 poena i šest skokova.

Kod Zvezde su dvocifreni bili Štimac sa 13 poena (i sedam skokova), Panter sa 12 i Braun sa deset.

Crveno-bele u nedelju očekuje važan meč u ABA ligi sa Cedevita Olimpijom u Beogradu, a onda im sledeće sedmice sledi dupli program u Evroligi, sa Fenerbahčeom u gostima i Makabijem kod kuće.

Četvrta četvrtina - 71:56:

38. minut - 71:49 - Prednost domaćina i dalje raste.

37. minut - 68:49 - Zvezdi preti debakl.

37. minut - 66:49 - Erik za "plus 17".

35. minut - 64:47 - Šengelija je na 18, a Šilds na 15 poena.

35. minut - 62:45 - Šengelija kažnjava svaku grešku crveno-belih.

34. minut - 60:45 - Treća trojka Šengelije za "plus 15".

31. minut - 56:45 - Davidovac precizan s penala.

31. minut - 56:43 - Diop ne posustaje, ovo je najveća razlika.

Treća četvrtina - 54:43:

30. minut - 54:43 - Diop u seriji za dvocifreno vođstvo Baskonije.

29. minut - 52:43 - Diop s penala za novih "plus devet".

28. minut - 50:43 - Šilds ne dozvoljava Zvezdi da priđe.

28. minut - 48:43 - Još jedna dobra kombinacija crveno-belih i koš Štimca.

28. minut - 48:41 - Promašaj Dragića ispravlja Diop.

27. minut - 46:41 - Sjajna akcija crveno-belih i poeni Berona.

26. minut - 46:39 - Šengelija je ostao sam i to je odmah kaznio.

26. minut - 44:39 - Braun daje jedno slobodno bacanje.

25. minut - 44:38 - Trojka Brauna.

24. minut - 44:35 - Šilds vraća na "plus devet".

23. minut - 42:35 - Prodor i poeni Brauna.

22. minut - 42:33 - Jagodić Kuridža pogađa.

22. minut - 42:31 - Kriston vraća trojku.

21. minut - 39:31 - Trojka Lazića.

Druga četvrtina - 39:28:

20. minut - 39:28 - Erik sa penala za prvo dvocifreno vođstvo Baskonije.

19. minut - 37:28 - Perperoglu je upisao prvi poen, a i na drugoj strani Dragić daje samo jedan.

19. minut - 36:27 - Posle koša Dragića, ponovo je devet razlike.

19. minut - 34:27 - Erik je odličan pod košem, njegov šesti poen.

17. minut - 32:27 - Druga trojka, a ukupno deseti poen Pantera.

16. minut - 32:24 - Erik ponovo poentira pod košem.

15. minut - 30:24 - Zvezda propušta dva napada da dodatno priđe Baskoniji, pa Erik snažnim zakucavanjem uvećava prednost domaćina.

14. minut - 28:24 - Trojka Pantera iz teške pozicije. Serija crveno-belih 5:0.

13. minut - 28:21 - Evo i prvih poena Lukasa u dresu Zvezde.

13. minut - 28:19 - Posle poena Šildsa, Baskonija ima "plus devet", a Gavrilović traži tajm-aut.

13. minut - 26:19 - Šengelija je na 11 poena.

12. minut - 24:19 - Pogađa i Panter.

12. minut - 24:17 - Prva asistencija Lukasa i prvi poeni Odža.

11. minut - 24:15 - Šengelija preko ruke Gista daje trojku.

10. minut - 21:15 - Kalin Lukas u igri, to mu je debi u dresu Zvezde.

Prva četvrtina - 21:15:

10. minut - 21:15 - Panter preko ruke za kraj prve deonice.

10. minut - 21:13 - I Fal daje samo jedno slobodno bacanje. Baskonija pravi 6:0, to jest 11:2.

10. minut - 20:13 - Prvi poeni Dženinga, i to trojka.

9. minut - 17:13 - Laki poeni Fala.

9. minut - 15:13 - Braun ne da Baskoniji da se odlepi.

9. minut - 15:11 - Kontra domaćina, Šilds je na sedam poena.

8. minut - 13:11 - Šengelija polovičan s penala.

7. minut - 12:11 - Rezultatska klackalica! Šengelija pogađa na drugi obruč.

6. minut - 10:11 - Jagodić Kuridža precizan sa distance.

6. minut - 10:9 - Šilds je u seriji. Domaćin je napravio 8:2.

5. minut - 8:9 - Još jedna dobra akcija Jagodić Kuridže i Štimca.

5. minut - 8:7 - Šilds pogađa iz teške pozicije za prvo vođstvo Baskonije.

4. minut - 6:7 - Šilds pogađa jedno bacanje.

4. minut - 5:7 - Trojka Šengelije.

3. minut - 2:7 - Majstorija Berona.

3. minut - 2:5 - Prve poene za domaćina postiže Kriston.

2. minut - 0:5 - Kontra Zvezde, Jagodić Kuridža asistira, a Štimac zakucava.

2. minut - 0:3 - Počelo je trojkom Berona.

STOP NASILJU! Luiđi Lamonika, sudija napadnut prošle nedelje u Atini, zajedno sa kolegama pokazao je pre početka meča poruku: "STOP NASILJU"!

Zvezda je bez povređenih Ognjena Dobrića i Čarlsa Dženkinsa, ali je u rosteru poslednje pojačanje Kalin Lukas.

Crveno-beli sa skorom 10-15 i dalje gaje nadu da mogu do TOP 8, dok je Basnonija samo pobedu iza.

Zvezda je u Vitoriji bez trenera Dragana Šakote, kome je zbog problema sa venama savetovano da ne putuje avionom, pa će ekipu voditi njegov pomoćnik Andrija Gavrilović.

Crveno-beli nisu u dobrom trenutku, ali su na prekretnici sezone. Pobede u nizu vratile bi im nadu da mogu do cilja na oba fronta.

Izgubili su šest od poslednjih sedam mečeva u Evroligi, s tim da su u poslednjem, protiv šampiona Evrope, moskovskog CSKA, pokazali vidan napredak u igri.

Zvezdu, posle gostovanja u Španiji, u nedelju očekuje izuzetno važan meč u ABA ligi, jer dočekuje direktnog konkurenta u borbi za mesto u plej-ofu, Cedevita Olimpiju.

Crveno-beli su u prvom delu tekuće sezone kao domaćini izgubili od Baskonje 64:72, što im je bio treći uzastopni neuspeh protiv tog rivala.