ZVEZDA POVELA U FINALU PROTIV PARTIZANA: Crveno-beli u grotlu Pionira odbranili svoj teren, crno-beli se raspali u 2. poluvremenu

1. utakmica

Košarkaši Crvene zvezde poveli su u finalu ABA lige protiv Partizana sa 1:0.

Crveni-beli su iskoristili prednost domaćeg terena i pred svojim navijačima slavili rezultatom 90:76 (19.23, 23:16, 24:19, 24:18).

Druga utakmica u seriji koja se igra na tri pobede na programu je u nedelju a Zvezda će ponovo biti domaćin.

Nikola Ivanović je predvodio crveno-bele sa 18 poena. Po 14 poena su postigli Mitrović i Dobrić, Volters je upisao 11, a Davidovac 10.

U timu Partizana Panter je postigao 15 poena, Mur 12, Ledej 11, a Avramović 10.

Zvezda je imala bolji procenat šuta (55 - 45 odsto), bolje šutirala za dva poena (60 - 50 odsto), a pogodila je i 11 trojki naspram devet Partizana. Crno-beli su za nijansu bili bolji u skoku, ali je Zvezda dominirala u protoku lopte. Imala je čak 24 asistencije, 16 više od rivala, imala je sedam osvojenih lopti a crno-beli samo jednu. Na kraju, Partizan je imao 15 izgubljenih lopti, a Zvezda samo šest.

- Apsolutno zaslužena pobeda Crvene zvezde. Čestitam. Izgubili smo koncentraciju u samoj završnici prvog poluvremena i najgore smo odigrali kada se Zvezda odvojila na početku drugog poluvremena. To su boljke koje traju tokom čitavog poluvremena. Nismo bili u stanju ni faul da napravimo kada nismo bili u bonusu. Dozvolili smo im da se razigraju i iskoriste sve prednosti koje imaju. Znaju da čitaju odbranu, da se kreću i imaju protok lopte - rekao je trener Partizana Željko Obradović.

- Očekivano težak meč. Poečtak utakmice je pripao Partizanu, bio je bolji, gradio je kvalitetnom igrom rezultat. Mi smo u drugoj četvrtini došli do izjednačenja i prednosti. Početak treće četvrtine je bio jako važan, stvorili smo prednost koja nam je davala da možemo da igramo i bolje u nastavku utakmice. Bilo je potrebno da budemo jako koncentrisani da igramo protiv kvaliteta koji ima Partizan na svim pozicijama. Nismo dali da nas Partizan stigne i uspeli da dođemo do pobede. Biće potrebno da budemo jako dobri u sledećem duelu. Taj drugi meč zna da bude jako opasan. Čestitao bih Kaliniću to što je postao otac. Finale igraju dva najbolja tima u ligi, Partizan ima kvalitet. Uspeli su da nas poremete, bilo nam je potrebno vreme da se adaptiramo. Značajno je da protiv Partizana koncentracija bude konstantna. Bili smo vrlo disciplinovani u oba pravca. - rekao je Dejan Radonjić.

KURIR SPORT

Delije, Crvena zvezda, Pionir

4. ČETVRTINA

40. minut - Mur smanjuje na 88:76. ivanović povećava na 90:76.

39. minut - Mur sa linije bacanja smanjuje - 86:74. Kalinić postiže prve poene iz igre - 88:74.

38. minut - Zagorac zbog pete lične završava utakmicu, a Ivanović sa linije penala pogađa - 84:72. Mitrović u kontri polaže u koš, Zvezda je sve bliža pobedi - 86:72. Obradović traži poslednji tajm-aut.

37. minut - Tehnička za klupu Crvene zvezde zbog prigovora, Panter pogađa slobodno bacanje - 80:70. Ivanović probija odbranu Partizana i pogađa za 82:70. Smailagić na liniji slobodnih bacanja, dva od dva - 82:72.

37. minut - Ledej prvi put na liniji penala, jedan od dva - 80:69.

36. minut - Mitrović sa linije penala pogađa svoj deveti i deseti poen - 80:68.

35. minut - Mitrović za povećanje prednosti Zvezde - 78:66. Mur smanjuje na 78:68 iz solo prodora.

34. minut - Još jedna trojka Ivanovića - 76:66.

33. minut - Ivanović sam kao duh u hali pogađa svoju drugu trojku - 73:64. Lesor na snagu unosi loptu u koš - 73:66.

32. minut - Mur postiže prvu trojku iz trećeg pokušaja - 70:61. Dve vezane trojke Dalasa Mura - 70:64. Tajm-aut za Radonjića.

31. minut - Holins vraća dvocifrenu prednost Zvezdi - 68:58. Vajt za brza četiri poena Zvezde, Partizan je napravio dve greške u prvom minutu poslednje četvrtine, ukupno ih ima 12, a Zvezda samo četiri - 70:58.

Crvena zvezda, Partizan, večiti derbi, ABA liga

3. ČETVRTINA

30. minut - Vajt vraća dvocifrenu prednost Zvezdi posle izgubljene lopte Partizana, 11. u ovom meču - 66:55. Ledej trojkom smanjuje rezultat - 66:58. Ledej je tek treći igrač Partizana koji je postigao poene u trećoj četvrtini.

29. minut - Lesor posle ofanzivnog skoka smanjuje na 62:55. Kuzmić posle asistencije Ivanovića spušta loptu u koš - 64:55.

27. minut - Kuzmić posle ofanzivnog skoka pogađa za dva - 62:51. Panter u seriji u trećoj četvrtini, ukupno 14 poena, a 11 u ovom periodu - 62:53.

26. minut - Serija Pantera se nastavlja, njegova duga trojka u tranziciji - 58:49. Volters asistencija za Mitrovića - 60:49. Lesor smanjuje sa linije bacanja - 60:51.

25. minut - Kalinić asistira za Mitrovića - 58:45. Lesor smanjuje sa linije bacanja - 58:46.

24. minut - Faul Lazića na Panteru, bek crno-belih je precizan sa linije penala - 53:43. Dobrić iz velike udaljenosti, 4/4 za 3 poena - 56:43. Panter u seriji, pogađa za dva - 56:45.

23. minut - Sjajan početak Zvezde se nastavlja, prvi put u meču dvocifrena prednost - 50:39. Panter sa linije penala smanjuje - 50:41. Partizanu očajnički nedostaju poeni Pantera koji je šutiroa 1-6 u prvom poluvremenu. Dobrić iz samog ćoška pogađa trojku, ima 3/3 za tri - 53:41.

22. minut - Volters pogađa za dva, Obradović traži tajm-aut - 48:39. Sjajan start crveno-belih i užasan crno-belih u drugom poluvremenu.

21. minut - Kuzmić je polovičan sa linije penala - 43:39. Volters trojkom donosi Zvezdi najveću prednost, sedma trojka Zvezde - 46:39.

2. ČETVRTINA

20. minut - Ivanović pogađa trojku - 42:39. Ostalo je pet sekundi do kraja prvog poluvremena. Partizan nije iskoristio napad u preostalom vremenu.

19. minut - Smailagić posle ofanzivnog skoka donosi izjednačenje Partizanu - 39:39. Tajm-aut za Radonjića.

18. minut - Sjajna rola Davidovca, njegova druga trojka i ukupno deset poena što ga čini najefikasnijim u domaćem timu - 39:35. Avramović sa linije penala smanjuje - 39:37.

17. minut - Lesor dva od dva za izjednačenje - 35:35. Ivanović je precizan sa linije slobodnih bacanja samo jednom - 36:35.

16. minut - Davidovac posle ofanzivnog skoka postiže dva poena - 32:33. Serija Davidovca, njegova trojka za vođstvo Zvezde - 35:33.

Darko Miličić, Milan Gurović, Milan Kalinić

15. minut - Avramović iz teške pozicije pogađa trojku - 28:33. Peta trojka Partizana iz deset šuteva. Ivanović dva od dva sa penala - 30:33.

14. minut - Odlično dodavanje Ivanovića, Mitrović je precizan - 28:28. Tajm-aut za Obradovića. Jam Madar prekida nalet Zvezde, njegovih osam poena - 28:30.

13. minut - Dve vezane trojke Dobrića - 26:28.

12. minut - Kalinić je polovićan sa linije slobodnih bacanja - 20:26. Dobrić pogađa trojku - 23:26. Ledej pogađa svoj karakterističan šut jednom rukom, njegovih sedam poena - 23:28.

11. minut - Ledej iz ćoška pogađa trojku, najveća prednost Partizana - 19:26.

Sudija Pukl je u jednom trenutku prekinuo utakmicu kako bi obezbeđenje izbacilo jednog navijača Crvene zvezde koji je sedeo u redu do terena.

1. ČETVRTINA

10. minut - Marković je dobio tehničku grešku pošto je ometao izvođenje lopte u igru igrača Partizana. Madar je precizan sa linije penala - 19:23. To je ujedno i rezultat prve četvrtine.

10. minut - Marković sa linije penala smanjuje prednost rivala - 17:20. Madar se revanširao sa dva slobodna bacanja - 17:22. Mitrović kažnjava lošu odbranu Partizana - 19:22.

9. minut - Trojka Madara, Partizan ide na pet poena prednosti - 15:20. Radonjić traži tajm-aut. Tri trojke Partizana u prvoj četvrtini.

8. minut - Ledej se upisuje u strelce, crno-beli ponovo vode - 15:17.

7. minut - Trojka Pantera iz velike daljine - 13:15. Mitrović za izjednačenje - 15:15.

6. minut - Još jednom Koprivica postiže poene, i to pod faulom. Precizan je, serija Partizana za vođstvo - 11:12. Luka Mitrović upisuje prve poene - 13:12.

5. minut - Volters za Zvezdinu seriju 7:0 - 11:7. Avramović iz velike daljine postiže trojku, njegovih pet poena - 11:9.

4. minut - Prva trojka u meču i prvo vođstvo Zvezde, Holins je precizan - 7:6. Kuzmić zakucava za 9:6.

3. minut - Davidovac postiže svoje prve poene - 4:4. Još jedno zakucavanje Koprivice - 4:6.

2. minut - Koprivica lagano zakucava, vode gosti ponovo - 2:4.

1. minut - Avramović otvara utakmicu poenima, Partizan prvi vodi - 0:2. Volters postiže prve poene za Zvezdu - 2:2.

00:41

PIONIR PUN POLA SATA PRE MEČA: Ovacije delija za Dejana Stankovića

Crvena zvezda kreće sa petorkom Volters, Holins, Kalinić, Davidovac, Kuzmić.

Partizan počinje sa petorkom: Avramović, Panter, Trifunović, Ledej, Koprivica.

CRVENA ZVEZDA - PARTIZAN

Hala: Pionir

Gledalaca:

Sudije: Pukl, Obrknežević, Radojković

CRVENA ZVEZDA: Lazarević, Volters, Davidovac, Mitrović, Lazić, Kalinić, Dobrić, Holins, Ivanović, Marković, Vajt, Kuzmić. Trener: Dejan Radonjić

PARTIZAN: Panter, Vukčević, Ledej, Zagorac, Avramović, Koprivica, Smailagić, Mur, Glas, Lesor, Trifunović, Madar. Tremer: Željko Obradović

Konačno dočekasmo i to, posle devet godina o tituli u ABA ligi odlučivaće večiti rivali.

Crvena zvezda i Partizan večeras počinju finalnu seriju koja se igra na tri pobede. Crvena zvezda ima prednost domaćeg terena, što je veoma značajno u ovakvim situacijama, mada ne i presudno.

"Želimo da osvojimo ABA ligu, želi to i Partizan, što je sasvim prirodno. Bez obzira na sva nagađanja, zvanično je da će prvak ABA lige ići u Evroligu, što znači da je ulog veliki, mi smo toga svesni i nadamo se da ćemo dobrom igrom ući u ovu seriju na dobar način", optimista je Dejan Radonjić.

Sa druge, trener crno-belih Željko Obradović ističe da je primarni cilj ostvaren.

"Srećni smo i zadovoljni smo se izborili za priliku da budemo učesnici finala. To je bio cilj koji smo imali na početku sezone. Uspeli smo da dođemo do njega. Nama je najbitnije da je poslednja utakmica dobro odigrana i to raspoloženje treba da nas nosi, tako da probamo da se ravnopravno borimo protiv tima koji je u prednosti. To je iskusan tim, godinama igraju zajedno i igrali su mnogo finala. To je tim koji u svakom trenutku zna šta treba da radi na parketu. To su inteligentni igrači, koji čitaju odbranu i koji umeju da kazne svako preuzimanje. Mi moramo da budemo na tom nivou da bismo mogli da se borimo. Ali, da ponovim da smo zadovoljni i srećni što smo u finalu", poručio je Obradović.

Ove sezone u ABA ligi je rezultat 1:1.

Svako je iskoristio prednost domaćeg terena, Zvezda je slavila u prvoj utakmici sa 71:56, a Partizan se revanširao sa 98:84.