BELGIJA UGASILA SVETLO U NIŠU: Neverovatan poraz košarkaša! Velika blamaža u poslednjoj četvrtini, Mundobasket sve dalje

Bruka

Košarkaši Srbije poraženi su od Belgije u Nišu rezultatom 73:74 (21:23, 17:15, 22:15, 13:21).

Bio je to poslednji meč u prvoj fazi kvalifikacija za Mundobasket.

Srbija će u drugu fazu kvalifikacija preneti jednu pobedu i tri poraza, i biće u izuzetno teškoj poziciji da izbori Mundobasket.

U drugoj fazi Letonija i Grčka će imati 3-1, Turska i Belgija 2-2, a Srbija i Velika Britanija 1-3. Jasno je da Orlovi više neće imati prava na kiks pošto tri ekipe idu na Svetsko prvenstvo.

Drugi krug kvalifikacija počinje u avgustu, kada se igraju prva dva kola.

Srbija je imala sve u svojim rukama u Nišu. Stekla je 13 poena prednosti, ali su Belgijanci serijom 11:0 u poslednjoj četvrtini preokrenuli rezultat, a poenima Lekonta 39 sekundi pre kraja stigli i do pobede.

Orlovi u preostalom vremenu nisu uspeli da poentiraju. Srbija u poslednja četiri minuta nije uspela da poentira iz igre.

Marinković je sa 14 poena bio najefikasniji u Srbiji. Bjelica je postigao 12, a Avramović 11. Kod gostiju Bako je postigao 17 poena, Lekont i Obasohan po 16.

Srbija će prvu utakmicu u drugom krugu kvalifikacija igrati protiv Grčke na svom terenu 25. avgusta, dok će tri dana kasnije gostovati Turskoj.

U novembru Srbija prvo gostuje Velikoj Britaniji, pa dočekuje Tursku.

U trećem prozoru u februaru naredne godine Srbija 24. februara gostuje Grčkoj, a 27. februara dočekuje Veliku Britaniju.

4. ČETVRTINA

40. minut - Lekont koristi poslednji sekund napada za dva poena - 73:74.

39. minut - Ušli smo u poslednja dva minuta. Jaramaz je fauliran pri šutu za tri poena. Prvi put je neprecizan, drugi i treći put precizan - 73:72.

38. minut - Lekont donosi izjednačenje Belgijancima - 71:71. Pošto je bio pod faulom, donosi Belgiji prednost - 71:72. Serija 11:0 Belgijanaca.

37. minut - Trojka Belgijanaca - 71:66, De Zeu je precizan preko ruke. Lekont pogađa iz ćoška svoju treću trojku - 71:69.

36. minut - Vanvijn smanjuje na 71:63.

35. minut - Bako se razigrao, njegovih šest vezanih poena - 68:61. Jaramaz solo prodorom povećava na 70:61. Jaramaz je i fauliran, a pogađa za 71:61.

34. minut - Bako za dva precizan - 68:59.

33. minut - Bako ispravlja promašaj svojih saigrača - 65:57. Davidovac postiže trojku - 68:57. Njegovi prvi poeni.

32. minut - Sedmi poen Marjanovića - 65:55.

31. minut - Todorović pogađa novu trojku, Srbija prvi put ima dvocifrenu prednost - 63:53. Obasohan smanjuje sa linije penala - 63:55. Njegovih 16 poena.

3. ČETVRTINA

30. minut - Todorović je pogodio za tri, njegovi prvi poeni - 58:51. Tumba smanjuje na 58:53. Sjajan prodor Avramovića za 11. poen - 60:53.

29. minut - Bjelica siguran sa linije penala samo jednom, njegovih 12 poena - 55:50. Obasohan smanjuje sa penala - 55:51.

28. minut - Belgija smanjuje na 51:48 preko Salumua. Trojka Avramovića - 54:48. Vanvijn smanjuje na 54:50.

27. minut - Salumu je fauliran, što je ponovo izazvalo revolt u našem timu - pogađa samo prvo - 49:46. Avramović je fauliran, precizan je oba puta - 51:46.

26. minut - Vanvijn posle ofanzivnog skoka pogađa - 49:45.

25. minut - Dangubić je na liniji slobodnih bacanja, precizan je samo prvi put - 47:43. Marinković je odlično reagovao u odbrani, krenuo u kontru i dobio faul pri šutu. Pogađa svoj 13. i 14. poen - 49:43. Marinković je najefikasniji na utakmici, a Srbija ima najveće vođstvo u meču.

24. minut - Marinković pogađa svoju četvrtu trojku - 46:43.

23. minut - Lekont trojkom donosi izjednačenje Belgiji - 43:43. Podrška Orlovima sa tribina je konstantna, ali Belgijanci imaju veliko samopouzdanje, pogotovo u šutu za tri poena.

22. minut - Bjelica pogađa trojku, njegovih 11 poena - 43:40.

21. minut - Jaramaz solo prodorom otvara treću četvrtinu, njegova četiri poena ukupno - 40:38. Bako sa penala pogađa oba bacanja - 40:40.

Srbija, Belgija, košarka, Čair, Niš

2. ČETVRTINA

Marinković predvodi Srbiju sa devet poena, Bjelica je upisao poen manje, dok su po pet poena upisali Marjanović i Simanić.

U gostujućem timu Obasohan ima 13 poena, Bako devet.

Srbija je nadskočila rivala, ima sedam skokova više (21-14), ali Belgijanci imaju više asistencija (10-6) i jednu osvojenu loptu više (5-4), uz pet izgubljenih lopti manje (4-9). Gosti imaju šest napada više u prvih 20 minuta.

20. minut - Obasohan pravi velike probleme srpskoj odbrani, njegovih 13 poena - 37:38. Bjelica osam sekundi pre kraja poluvremena postiže sa linije slobodnih bacanja poen za 38:38.

19. minut - Tenička greška Svetislavu Pešiću. Selektor Srbije je bio veoma ljut, sudije su ga kaznile zbog napuštanja restriktivnog prostora. Obasohan koristi bacanje - 37:34. Vanvijn koristi kontru - 37:36.

19. minut - Lekont u kontri smanjuje na 35:33. Jaramaz sa linije penala povećava rezultat na 37:33. Njegovi prvi poeni na meču.

18. minut - Liber je promašio oba slobodna bacanja.

17. minut - Bako smanjuje rezultat - 33:30. Bako je sa linije penala dodatno smanjio rezultat na 33:31. Avramović postiže svoj četvrti poen - 35:31.

16. minut - Sjajna kontra Srbije, Avramović asistira za sedmi poen Bjelice - 33:28.

15. minut - Ristić sa linije penala povećava prednost Srbije - 31:26. Bako uzvraća sa linije slobodnih bacanja - 31:28.

14. minut - Prvi poeni Dušana Ristića - 30:26.

13. minut - Simanić pogađa trojku - 28:26.

12. minut - Avramović pogađa - 25:26.

11. minut - Simanić donosi izjednačenje - 23:23. Seron pogađa pod faulom - 23:26.

1. ČETVRTINA

10. minut - Seron pogađa trojku - 21:23.

9. minut - Obasohan postiže deseti poen - 19:20. Dangubić upisuje prve poene - 21:20.

8. minut - Marjanović posle ofanzivnog skoka pogađa - 19:16. Njegov peti poen. Obasohan postiže dva poena, njegovih osam poena - 19:18.

7. minut - Bjelica je precizan sa linije penala - 17:16.

6. minut - Sjajna kontra Srbije, Jaramaz za Bjelicu koji zakucava - 15:14. Bako vraća dva poena - 15:16.

5. minut - Marjanović zakucava pod prekršajem - 12:11. Pogodio je Marjanović - 13:11. Lekont precizan za tri - 13:14.

4. minut - Libert prekida nalet Srbije - 7:8. Druga vezana trojka Vanje Marinkovića, ukupno treća na ovoj utakmici - 10:8. Obasohan vraća trojku - 10:11.

3. minut - Utakmica je nastavljena slobodnim bacanjem Nemanje Bjelice - 4:6. Marinković u kontri pogađa trojku za vođstvo Srbije - 7:6.

Utakmica će početi od trenutka kada je i prekinuta u nedelju uveče, odnosno od trećeg minuta i rezultata 3:6 u korist Belgije

Srbija je nastavila utakmicu sa petorkom Jaramaz, Marinković, Dangubić, Bjelica, Marjanović.

Srbija – Belgija

Dvorana: Čair, Niš

Sudije: Johan Roso (Francuska), Tomas Bisel (Francuska), Peter Prakš (Mađarska)

Srbija: Bjelica, Dangubić, Jaramaz, Marinković, Marjanović, Avramović, Davidovac, Petrušev, Ristić, Simanić, Todorović, Uskoković. Selektor: Svetislav Pešić.

Belgija: Bako, Lekom, Obasohan, Salumu, Vanvijn, Bratanović, De Zeuv, Libert, Švarc, Seron, Tumba, Vanderhagen. Selektor: Dario Đerđa

Dan posle planiranog košarkaši Srbije i Belgije odigraće utakmicu poslednjeg kola prvog kruga kvalifikacija za Mundobasket.

Utakmica koja je trebala da se odigra u nedelju u Nišu je odložena zbog problema sa električnom energijom.

U međuvremenu su Belgijanci pokušali da isposluju službenu pobedu rezultatom 20:0, ali je FIBA presudila da mora da se igra utakmica.

Srbija je porazom od Letonije zakomplikovala sebi put do SP, koje će od 25. avgusta do 10. septembra naredne godine biti održano u Indoneziji, Japanu i na Filipinima. Ukoliko pobedi Belgiju, Srbija će sa skorom od 2/2 u narednu rundu kvalifikacija, gde je očekuju mečevi protiv Grčke, Turske i Velike Britanije.

Letonija će u narednu fazu preneti tri pobede i jedan poraz, a isti skor imaće i Grčka. To znači da će Srbija već na startu, i to samo ako večeras pobedi Belgiju, imati trijumf manje u odnosu na Letoniju i Grčku.