Slušaj vest

Neverovatnu priču o tome koliko je bilo mržnje prema srpskim sportistima u vreme bivše SFR Jugoslavije, posebno pred njen raspad donosi novinar Zoran Jevtović.

O tome šta se sve dešavalo na kadetskom turniru u Virovitici, u Hrvatskoj, kolika je količina ostrašćenosti i netrpeljivosti bila prema dečacima od 16 i 17 godina, samo zato što su Srbi govori Zoran Jevtović, vlasnik najveće EX-YU košarkaške arhive, svojevremeno dopisnik KOŠ magazina iz Italije.

jao.jpg
Jezive priče - Zoran Jevtović i Mile Ilić Foto: Printskrin/Instagram

Te 1989. godine na kadetskom prvenstvu SFRJ u košarci, u finalu su igrali Partizan i Cibona.

- Kadetsko prvenstvo te 1989. godine igrali smo u Virovitici. Mi smo otišli, momci iz Beograda. Polufinale igramo protiv Cibone. Hala prima 4.000 ljudi. Svi oni viču - Cigani! Cigani! Deci od 16, 17 godina. Uopšte nismo kapirali šta se dešava. Nismo znali, uopšte, političke odnose. I tu sam zaključio da se zemlja raspada - priča u podkastu "Jao Mile" Zoran Jevtović i nastavlja:

- Trener nam je rekao, nemojte slučajno da provocirate, nemojte da pravite probleme. Mi smo svi bili šokirani.

A, onda se dešava nešto kod tih mladih dečaka Srba.

- Jedan od pomenutih Prlainčević (Predrag Prlinčević), zvani Kinez, iz Bloka 70 (Novi Beograd op.a.) na zagrevanju uzima dve lopte. Zatim je zakucao sa te dve lopte i slomio je tablu! Naspram onoga, nemojte da pravite incidente, količina decibela pre toga, bilo je puta deset.

I onda sledi nešto što se ne viđa često na košarkaškim terenima, posebno ne u to vreme.

- Mi smo morali da napustimo halu. Tada nas je jugoslovenska policija odvezla...

Voditelj Mile Ilić i sam nekada poznati košarkaš, član FMP, Crvene zvezde i NBA kluba Nju Džersi iznenađen je pričom, pa upada u reč gostu i pita - kadeti?

- Da, da, da... U hotel! Ne bi li se popravila ta staklena tabla. Trebalo je nekoliko sati. Mi smo za to vreme boravili u hotelu. U međuvremenu se hala ispraznila, pola, ako ne i tri četvrtine... I mi smo lagano dobili Cibonu.

Mile Ilić je i dalje zapanjen reakcijom hrvatske publike, pa pita "čekaj bre, kadetski turnir, da dođe do tolike tenzije".

- Mediji su pumpali tamo... Mi nismo bili svesni... Ja sam to doživeo i posle, 1990. godine. Bio sam sa reprezentacijom u Argentini.

I sada Zoran Jevtović opisuje kakvu su sramnu i prljavu ulogu odigrali novinari iz Hrvatske tokom Svetskom prvenstva u Buenos Airesu u Argentini.

- Tada stižu vesti da su počeli sukobi u Kninu. I sad gledam kako Hrvati reaguju, a kako naši. Funkcioner u Košarkaškom savezu bio je Veselin Barović iz Crne Gore, koji ulazi u sukob sa hrvatskim novinarima. Jer, hrvatski novinari počinju sa dvosmislenim i bezobraznim pitanjima. Već tada! Virovitica je bila 1989, barikade u Kninu 1990...

Zoran.jpg
Dobro je zapamtio raspad Jugoslavije - Zoran Jevtović Foto: Printskrin/jutjub

Seća se Zoran Jevtović i mučnih scena na Evropskom prvenstvu 1991. godine u Italiji.

- Već 1991. godine na EP u Rimu imamo situaciju da su proglasili nezavisnost. Slovenija i Hrvatska. Da Jure Zdovc napušta tim! Tako da... Osećalo se to i videlo se.

Vratio se onda Zoran Jevtović na taj kadetski fajnal-for iz Virovitice 1989. godine.

- A, mi kao klinci... Ništa. Tu se završila ta naša generacija. Dvojica su postali profi igrači. Miladin Mutavdžić i Prle Kinez (Predrag Prlinčević op.a.) - zaključio je Zoran Jevtović, danas zaposlen kao bankar u jednoj poznatoj banci.

Dejan Milojević, grobari, KK Partizan Izvor: Kurir