DELFINI SE MUČILI, PA FURIOZNO OTIŠLI U ČETVRTFINALE: Srpski vaterpolisti od sumraka do svitanja protiv Holandije

BORBA ZA POLUFINALE SA ŠPANIJOM ILI NEMAČKOM

Vaterpolisti Srbije pobedili su Holandiju 11:4 (0:1, 3:1, 5:2, 3:0) u meču trećeg, poslednjeg kola Grupe B na Evropskom prvenstvu u Budimpešti i plasirali se u četvrtfinale.

Od specijalnog izveštača Kurira iz Budimpešte - Gojka Filipovića

"Delfini" kao prvoplasirani u grupi prošli su direktno među osam najboljih, a rival u četvrtfinalu u sredu biće im pobednik baraža između Španije i Nemačke, koji se igra u ponedeljak.

Branioci titule su prvu fazu završili sa maksimalnim učinkom pobedama nad Rusijom (13:9), Rumunijom (15:7) i večeras Holandijom.

Na osnovu rezultata duela sa Holanđanima, reklo bi se da je to bio još jedan rutinski obavljen posao izabranika selektora Dejana Savića. Međutim, u stvarnosti nije bilo tako.

"Delfini" su se žestoko mučili u prvom poluvremenu. Holanđani su vodili 2:0, Srbi uspeli da naprave preokret do kraja druge četvrtine 3:2, ali su autsajderi ponovo poveli u uvodu treće deonice - 4:3.

A onda je krenula srpska furija! Počev od četvrtog minuta drugog poluvremena, pa do kraja "delfini" su napravili seriju čak 8:0!

Najefikasniji je bio Mandić sa tri gola, a u strelce su se za Srbiju upisali i Prlainović i Filipović po dva puta, a po jednom i Aleksić, Pijetlović, Dedović i Mitrović.

U ekipi Holandije dva gola postigao je Lindhut, a po jedan gol postigli su Vilkenhorst i Jansen.

Četvrta četvrtina - 11:4:

5. minut - 11:4 - Sada su "delfini" nezaustavljivi - Mandić. Serija 8:0!

4. minut - 10:4 - Još jedan peterac, ovaj put precizan je Mitrović.

4. minut - 9:4 - Filipović iz peterca.

Treća četvrtina - 8:4:

8. minut - 8:4 - Dedović! Holanđani su potpoljeni. Pet minuta traje serije "delfina" - 5:0, od 3:4 do 8:4.

7. minut - 7:4 - Prlainović definitivno lomi Holanđane.

6. minut - 6:4 - Kao da su "delfini" dodali gas, gol Prlainovića za prvo vođstvo Srbije od dva gola.

5. minut - 5:4 - Rivali se smenjuju u vođstvu, u strelce se upisao i Pijetlović.

4. minut - 4:4 - Prvi pogodak Aleksića danas. Novo izjednačenje.

3. minut - 3:4 - Opet Lindaut! Sada iz peterca. Holandija ponovo vodi.

3. minut - 3:3 - I ponovo Holanđani prvi daju gol u četvrtini, ovaj put Lindaut. Pred golom Srbije je sada Pijetlović umesto Mitrovića.

Druga četvrtina - 3:2:

7. minut - 3:2 - Preokret! Filipović za prvo vođstvo "delfina".

6. minut - 2:2 - Ponovo Mandić.

3. minut - 1:2 - Mandić daje prvi gol za Srbiju!

1. minut - 0:2 - Druga četvrtina počinje kao i prva, golom Holandije, ovaj put strelac je bio Vinkelhorst.

Prva četvrtina - 0:1:

Šest šuteva "delfina", nijeda gol! Ovo se ne pamti.

7. minut - 0:1 - Posle šuta Aleksića, sudije su konsultovale VAR tehnologiju kako bi procenile da li je bio gol, pa su odlučile da lopta nije prešla gol-liniju.

1. minut - 0:1 - Jansen koristi prednost igrača više.

UNIQA, zvanično osiguranje vaterpolo tima Srbije

Duel dve ekipe u kojem je kvalitet apsolutno na strani naših vaterpolista, poslužiće Dejanu Saviću i njegovim pulenima da još malo podignu formu, kako bi što bolje iskoristili tri dana pauze pred četvrtfinale, koje je kao i uvek, najvažnija i najteža utakmica na šampionatu.

Zanimljivo je da je rivalstvo naših i holandskih vaterpolista jedno od najstarijih u istoriji ovog sporta. Prva dva duela (1934. i 1950. godine) dobili su Holanđani, koji su slavili i 1962.

Nakon toga stvari su, iz ovog ugla gledano, počele da dolaze na svoje mesto, pa je posle 18 međusobnih duela, skor ubedljivo na strani "delfina" - 15:3!

U prvom meču trećeg kola Grupe B Rumunija je pobedila Rusiju 11:10.