DRSKO: Vojin Lazarević tuži EPS zbog dva miliona evra
Foto: Zorana Jevtic

Evroaksis banka u sporu protiv srpske firme

DRSKO: Vojin Lazarević tuži EPS zbog dva miliona evra

InfoBiz -
Banka čiji je akcionar energetski tajkun 2010. nezakonito naplatila dug od EPS, pa opet pokrenula spor jer ta sredstva neće da vrati

BEOGRAD - Srpsko-ruska Evroaksis banka, čiji je suvlasnik jedan od najvećih balkanskih trgovaca strujom Vojin Lazarević, pokrenula je novi spor pred Privrednim sudom protiv „Elektroprivrede Srbije“ i „Elektromreže“ zbog duga od dva miliona evra, koliko su ove kompanije uzele 1998. godine, saznaje Kurir.Apsurd da banka čiji su se akcionari obogatili trgujući strujom sa EPS tuži tu kompaniju utoliko je veći što je sporni dug već naplaćen i to nezakonito, a dodatno što EPS taj kredit nije ni uzeo od Evroaksis banke, već od Jugobanke, koja je 2002. likvidirana.Bankarske zavrzlameIpak, osnov za naplatu tog novca Evroaksis banka dobila je 2010. sudskim rešenjem Privrednog apelacionog suda, koji je procenio da novac za kredit EPS i EMS Jugobanka nije dala iz sopstvenih sredstava, već iz depozita ove rusko-srpske banke.Naime, Evroaksis banka se 2007. setila da nije naplatila svoj dug od dva miliona evra od već propale Jugobanke, pa je tužila EPS i EMS, pozivajući se na klauzulu da im je Jugobanka pozajmila novac iz depozita Evroaksis banke, tadašnje Veksim banke.- Uslov da Jugobanka ovim kompanijama odobri kredit bio je da NBJ oroči sredstva od tri miliona dolara kod Veksim banke, što je i učinjeno. Ta klauzula je i za Trgovinski sud i za Privredni apelacioni sud bila dovoljna, pa su presudili da je Jugobanka bila samo servis za prenos novca i da EPS i EMS u stvari duguju Lazareviću i drugim akcionarima dva miliona dolara - tvrdi naš sagovornik.

Hoće pare nazad... Aleksandar Obradović
Hoće pare nazad... Aleksandar Obradović

On dodaje da je ta presuda postala izvršna 2010, kada su EPS i EMS morali da plate navodni dug Evroaksis banci. Međutim, ove kompanije su tražile reviziju sudskog postupka pred Vrhovnim kasacionim sudom, koji je 2011. godine poništio prethodne sudske odluke.Kasna odluka- Ovaj sud je utvrdio da je Evroaksis banka svoj dug trebalo da naplati od Jugobanke, ali da to nije uradila na vreme iz stečajne mase. Zbog toga, ali i zbog nepostojanja direktnog ugovora o kreditu s Veksim bankom, naloženo je da se novac vrati srpskim kompanijama. Evroaksis banka to nije učinila, već je ponovo pokrenula spor protiv srpskih kompanija - kaže naš sagovornik.

ČinjeniceAFERE VOJINA LAZAREVIĆA, VLASNIKA „RUDNAPA“- 2004 - Anketni odbor tvrdio da je od 2000. godine EFT, tada zajednička firma Vojina Lazarevića i Vuka Hamovića, oštetio državu za više stotina miliona evra u trgovini strujom- 2013 - Antikorupcijski tim Ministarstva energetike podneo krivičnu prijavu Tužilaštvu za organizovani kriminal protiv Hamovića i Lazarevića- 2014 - Savet za borbu protiv korupcije dostavio izveštaj o trgovini električnom energijom, u kome se pominje da su i firme Lazarevića i Hamovića zaradile u trgovini strujom sa EPS- učešće u sumnjivoj privatizaciji Nacionalne štedionice

EPSLAZAREVIĆEVA BANKA DA NAM VRATI PAREU EPS potvrđuju naša saznanja o sporu s Evroaksis bankom.- Uprkos odluci Vrhovnog kasacionog suda u našu korist, banka je 2012. zatražila ponavljanje postupka koji je u toku. Pošto Evroaksis banka nije vratila dug, EPS je raspisao tender za angažovanje advokata radi naplate tog potraživanja - kažu u EPS.

Vojin LazarevićBEZ KOMENTARAAdvokat Bora Trgovčević, pravni zastupnik akcionara Evroaksis banke, odbio je da komentariše slučaj.- Imajući u vidu da je još u toku sudski postupak, Evroaksis banka ne daje izjave u vezi sa sporom sa EPS i EMS jer bi to moglo da utiče na tok i ishod postupka - kaže on.

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja