POSLODAVCI PRED KONAČNOM ODLUKOM: Kolektivni ugovori ponovo na dnevnom redu
Foto: Beta

Kolektivno pregovaranje prioritet Vlade Srbije

POSLODAVCI PRED KONAČNOM ODLUKOM: Kolektivni ugovori ponovo na dnevnom redu

InfoBiz -

Unija poslodavaca Srbije (UPS) obavezala se da će ponovo razmotriti odluku o napuštanju kolektivnog ugovora iz određenih grana, izjavio je danas predsednik Socijalno- ekonomskog saveta Aleksandar Vulin.

Vulin je najavio da će se ponovo sastati Socijalno- ekonomski savet na tu temu i videti da li je moguće postići sporazum i kolektivni ugovor koji će biti moguć i primenljiv. On je nakon 66. redovne sednice tog saveta naglasio da mu je drago što je ipak došlo do poboljšanja, “malog napretka”, da se UPS obavezala da će ponovo razmotriti svoju odluku o napuštanju kolektivnog ugovora iz određenih grana.

Aleksandar Vulin, Foto: Beta
Aleksandar Vulin, Foto: Beta

“Ponovo ćemo se sastati na ovu temu i videti da li možemo da postignemo sporazum, koletivni ugovor koji će se odnositi na što veći broj zaposlenih, i koji će biti moguć, primenljiv, realan. Bez kolektivnog pregovaranja zapravo nema socijalnog dijaloga, kolektivno pregovaranje za vladu veoma je važno i mi zaista ohrabrujemo i poslodavce da gde god mogu, kao i sindikate, postižu kolektivne ugovore”, rekao je Vulin, koji je i ministar za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja.

Vulin je rekao i da je vlada Srbije, gde god je poslodavac, već postigla određene kolektivne ugovore, koji se, kako je rekao, u najvećem delu poštuju i da je u više od 20 slučajeva, vlada zaključila kolektivne ugovore sa predstavnicima reprezentativnih sindikata.Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije rekao je da su ti kolektivni ugovori potpisani sa važnom klauzulom, a to je, da se neće primenjivati, sve dok eventualno ne dobiju prošireno dejstvo.

Nebojša Atanacković, Foto Fonet/Nenad Đorđević
Nebojša Atanacković, Foto Fonet/Nenad Đorđević

“Predsedništvo UPS je razmatralo to i smatralo je da je nelogično da uopšte takvi ugovori postoje, s obzirom na to da UPS u tim granama nije imala više od 30-ak odsto onih radnika u tim firmama, koji bi mogli da predstavljaju to kako zakon zakon zahteva 50 plus jedan zaposleni u tim granama i došlo se do toga da je nelogično da postoje ugovori te vrste”, rekao je Atanacković.Budući da je, dodaje Atanacković, ono napisano u tim kolektivnim ugovorima predstavljalo veliko opterećenje za privrednike uopšte, i to ilustrovao primerom da bi, za one koji su imali minimalne zarade, samo kroz topli obrok i regres to bi iznosilo povećanje od skoro 30 odsto u odnosu na minimalne zarade, smatralo se da bi se primenom tih kolektivnih ugovora došlo bi do opšteg povećanja zarada koje bi prešle 15 odsto.“

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track