MNOGIMA JE U SRBIJI ISPOD ČASTI DA RADE NA NJIVI ILI GRAĐEVINI: Stranac kod srpskog seljaka dnevno zaradi i 5.000! OVO SU DNEVNICE
Foto: Shutterstock

u prvoj polovini godine registrovano 17.255 sezonskih radnika

MNOGIMA JE U SRBIJI ISPOD ČASTI DA RADE NA NJIVI ILI GRAĐEVINI: Stranac kod srpskog seljaka dnevno zaradi i 5.000! OVO SU DNEVNICE

InfoBiz -

BEOGRAD - Prema zvaničnim podacima, u prvoj polovini ove godine bilo je registrovano 17.255 sezonskih radnika.

Dok više od polovine mladih, prema najnovijim istraživanjima, mesečno ne zarađuje ni dinara, poslodavci koji nude sezonske poslove sve teže dolaze do radne snage, uprkos dobrim uslovima koje nude.

I dok je mnogima ispod časti da beru voće ili rade na građevini, sezonci, pre svega iz BiH i Makedonije, ali i iz Rumunije, Bugarske, Kine, rade u Srbiji za dnevnicu koja ide i preko 4.000 dinara.

Jedna od onih koja godinama dolazi u Srbiju je i Bugarka Vera Spasovska, kojoj, kako ističe, nijedan posao nije težak, piše Objektiv.

- Ovde sam već pet godina. Radim sve na njivi i u bašti kod gazde. Kopam, riljam, berem voće, kukuruz, sečem kupus… Sve što treba. Imam stan, hranu i platu. Za sada sam zdrava. A kad mi nije dobro, gazda me odvede kod privatnog lekara, kupi lekove - priča Vera Spasovska iz Bugarske.

Berači, Berba, maline, dnevnica
foto: Shutterstock

Iako zna da može da ostvari staž i zdravstveno osiguranje, kaže da joj to ne treba. Zimi ide kući u Bugarsku.

Proizvođač organske hrane Miro Rajković iz Prilika nadomak Ivanjice kaže da bez stranih radnika ne bi mogao da obavi posao do kraja.

- Imao sam dve grupe koje sam zvao da dođu, jednu iz Mongolije, koju sam tražio, a drugu iz Albanije. Međutim, u Mongoliji je sada problem s koronom, pa radnici nisu mogli da dođu. Ne znam koliko će to trajati, pošto je kod njih tek sada buknula zaraza. Ako budu mogli, doći će, a ovi iz Albanije su došli - kaže Miro.

MILICA REKORDERKA! ZA DAN ZARADILA 15.000: Čačanka nabrala neverovatnih 136,5 kilograma malina (FOTO)

U ariljskom kraju očekivali su 40 berača iz Indije, međutim, zbog kovida, njihov dolazak je otkazan.

U Ministarstvu finansija navode da je procedura prijavljivanja radnika pojednostavljena putem portala i aplikacije i da je ona uvela u legalne tokove 47 odsto sezonskih radnika u poljoprivredi.

- Za godinu i po dana primene novog sistema, poslodavci su angažovali ukupno 37.597 sezonaca i tako doprineli da ostvare pravo na penzijski staž i zdravstvenu zaštitu u slučaju povrede na radu. Rezultat nove procedure je utoliko važniji što je do pre dve godine ugovor imalo svega pet odsto od oko 80.000 sezonaca, koliko se procenjuje da radi u poljoprivredi u Srbiji - navode u ministarstvu.

NA SELU NEMA LEŽANJA, ONI SE NE PUĆE NA MREŽAMA I NE DANGUBE Jovan (11) je uz oca Voja naučio sve, pa čak i da peče rakiju! VIDEO

Statistika pokazuje da su poljoprivredna gazdinstva sezonske radnike angažovala u proseku na 15 dana, a kompanije na 21. Prosečan broj sezonaca angažovanih na gazdinstvima bio je 46, dok je firmama bilo potrebno u proseku i do 3,5 puta više radnika. Najviše prijavljenih sezonaca bilo je u dobi od 46 do 60 godina, kao i između 18 i 30, navodi se u istraživanju koje je radio NALED.

Cene branja voća se kreću od 2.500 do 5.000 dinara, a čuvanje stoke od 3.000 do 4.000.

(Kurir.rs/Objektiv)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track