KUĆA ZA 10.000 EVRA, ALI POSTOJI ZAMKA: Stručnjak otkrio šta se krije iza prodaje nekretnina "na dobošu"
Foto: Shutterstock, Ilustracija

cene manje ali tuđa muka

KUĆA ZA 10.000 EVRA, ALI POSTOJI ZAMKA: Stručnjak otkrio šta se krije iza prodaje nekretnina "na dobošu"

Nekretnine -

Prodaja nepokretnosti putem javne prodaje može biti odlična prilika za kupovinu jeftine nekretnine, ali šta se krije iza ove vrste prodaje?

Stručnjaci za nekretnine kažu da je javna prodaja poslednje sredstvo kojem banke pribegavaju usled situacije da klijent neplaća obaveze prema banci ili privatnim potražiocima. U ovakvim slučajevima aktivira se hipoteka prvog reda kao garancija za isplatu, pa tako priču o neralno niskim cenama prati jedno: ali...

Uprkos tome, takav način je prodaje je nešto poslednje čemu banke pribegavaju, ističe u razgovoru Milić Đoković, stručnjak za nekretnine. On objašanjava da nekretnina odlazi "na doboš" jedino zbog neplaćanja obaveza.

- Svako neplaćanja obaveza prema banci ili prema nekim privatnim potražiocima, kao i prema firmama koje se bave gradnjom, dovodi do javne prodaje, jer vi imate obavezu da nešto isplatite da bi to bilo vaše - objašnjava sagovornik.

Dodaje da se u takvim slučajevima aktivira hipoteka prvog reda kao garancija i onda se pojavljuju zainteresovani koji hoće to da kupe. Đoković dalje objašnjava da je lokacija vrlo važna prilikom određivanja javne ponude nekretnine koja može da bude i do 80 odsto manja od prvobitne cene:

- Sa manje novca se kreće nadmetanje, sa nekih 60-80 odsto od realne cene. Ako je neka dobra lokacija, može da bude čak i tržišna vrednost.

Hipoteka kao krajnja opcija

Sagovornik naglašava da je javna prodaja poslednje čemu pribegava banka jer ona najpre pokušava da reši problem klijenta.

- Banci je zadnja opcija puštanje hipoteke. Ona pre svega toga proba da se dogovori sa dužnikom, da mu da neki reprogram, da mu da druge uslove, rate i slično, tako da jako malo ima takvih nekretnina. One su uglavnom na lokacijama koje su neatraktivne, u seoskim sredinama ili manjim gradovima. U Beogradu od početka 2023. godine nije zabeležena nijedna takva javna prodaja - kaže sagovornik.

- Ova prodaja nije bila toliko popularna jer ljudi nisu želeli da kupuju tuđu muku, da kupe nešto što drugi nije mogao da plati. To bi mogao biti i svojevrstan sociološki problem - zaključuje Đoković.

Zemljište i kuća za desetak hiljada evra

Pretražujući oglašivačke stranice na internetu koje se bave javnom prodajom nepokretnosti, ima, između ostalog, ponuda prodaje stambenog objekta sa zemljištem u Šapcu po ceni od 10.284 evra.

U opisu oglasa se navodi da primarni objekat ima 49 metara kvadratnih, a tu je i manja vikend kuća od 25 kvadrata. A uz zemljište pod zgradama, dodaje se i veštačko zemljište od 250 metara kvadratnih. Početna cena je određena u visini 70 odsto procenjene vrednosti što iznosi 1,206,317.16 dinara, navodi se na sajtu.

Za sličan iznos, tačnije za 10.531 evra moguće je kupiti porodičnu stmbenu zgradu u Osečini. Oglašeni objekat ima 67 kvadrata i zemljište uz njega od 204 m2. Za nju već zakazano javno nadmetanje za početak aprila i zato je na ime jemstva potrebno uplatiti 15 odsto od procenje vrednosti, ako želite da učestvujete.

Da se ne prodaju samo kuće i imanja, nego i stanovi, potvrđuje i oglas kojim se nudi dvosobni stan od 54 metra kvadratna, koji se nalazi u prizemlju stambene zgrade za kolektivno stanovanje u Ćupriji. Cena: 20. 500 evra. Pored javne prodaje, može se uzeti i u zakup, naglašeno je.

(Kurir.rs/Blic Biznis)

Prijavite se za kurir 5 priča
Naš dnevni izbor najvažnijih vesti

* Obavezna polja
track