Opasna zaraza kosi decu u vrtićima u Beogradu! Brzo se širi i može da bude opasna: Ako se javi temperatura odmah kod lekara, ovako počinje
U nekim vrtićima došlo je do spajanja grupa zbog malog broja mališana
Pojedine grupe mališana u beogradskim vrtićima su desetkovane zbog pojave varičela koje se masovno šire! Roditelji su u strahu zbog ove zaraze koje mogu biti opasne, upozoravaju lekari.
Majka A. J. iz Beograda kaže za Kurir da je prethodnih deset dana dobijala obaveštenje u Vajber grupi da je jedno po jedno dete dobilo varičele i da je zbog toga svakog trenutka očekivala i da će se njeno trogodišnje dete zaraziti.
- Dete je juče dobilo temperaturu 38 i počele su ospice da ga izbijaju svuda po telu. Ovo je najgori period, ali bolje da ih preleži dok je mali jer što je stariji može doći do komplikacija. Ja sam u strahu za njega, ali i za sebe jer ih nisam preležala do sada, a imam 35 godina - kratko je kazala zabrinuta majka.
Pedijatar dr Saša Milićević nedavno je rekao za Kurir da su se među mališanima pojavile varičele.
- Radi se o dečjoj zaraznoj bolesti koja mora da se prepozna na vreme. Važna je izolacija, mirovanje jer ako jedno dete dobija varičele u kolektivu imaće i ostali. One znaju u teoriji da daju opasne komplikacije poput zapaljenja pluća, mozga i moždanih ovojnica. Simptomi varičela su povišena telesna temperatura, malaksalost, ospa koja se javi kao bubuljica, pa vodeni mehur koji se na kraju pretvori u kraste. Tada se može reći da je dete potpuno zdravo - kazao je dr Milićević i dodao:
- Varičela se prenosi direktnim kontaktom vazdušno-kapljičnim putem, jer se virus nalazi u sekretu respiratornog trakta. Drugi način prenošenja je direktni kontakt sa obolelim. Moguć je i indirektan put prenosa preko igračaka i ostalih predmeta - objasnio je pedijatar i savetovao roditelje da vakcinišu decu.
Sve o varičelama
- virusna infekcija koju prouzrokuje virus varičela zoster iz familije herpes virusa
- veliki stepen zaraznosti, prenosi se kapljičnim putem
- period inkubacije traje u proseku oko 14 dana, od sedam do 28 dana
- period osipa traje deset dana, obično u tri-četiri navrata
- prvo se javlja osip na trupu, koji postaje najgušće zahvaćena regija tela
- varičele se tretiraju sredstvima koja ublažavaju svrab i neprijatnost na koži, lekovima za povišenu temperaturu
- pacijent mora biti u izolaciji
Pedijatar je napomenuo da se kod deteta mogu javiti čak i bolovi u grlu.
- Početni period je najnezgodniji jer tada deca najviše mogu da zaraze druge. Nemaju osip, ili je mali, ne znaju da su boginje. Ukoliko se pred kraj bolesti javi temperatura, treba se javiti lekaru, jer je to znak za komplikacije - objasnio je dr Milićević.
Simptomi varičela
- malaksalost
- zamor
- bol u mišićima i zglobovima
- povišena temperatura
- povraćanje
- glavobolja
Naglasio je da su kod dece komplikacije vrlo retke, ali da se mogu javiti upala pluća i moždanih ovojnica.
- Varičele traje između sedam i 14 dana, potrebno je unositi tečnost, može se dati lek za povišenu temperaturu. Mogu se koristiti kreme protiv boginja, koje smanjuju svrab i ubrzavaju sasušivanje tih promena na koži. Nekada se može javiti i upala uva, ali i sekundarna infekcija kože, jer deca to češkaju. Ukoliko naprave rane na koži, može nastati sekundarna infekcija. Ovde se ne koriste antibiotici, za varičelu postoji vakcina, ali ona nije obavezna.
PREDSEDNIK VUČIĆ IZ CIRIHA: Izuzetno pozitivno da je Nemačka za otvaranje klastera tri! Očekujemo još veći broj švajcarskih investitora u našoj zemlji